سیاستمداران ارشد سابق اروپا و ناتو در نامه ای هشدار دادند؛

اروپا باید طرح صلح ترامپ برای خاورمیانه را رد کند


۱۳۹۸/۰۱/۲۶ - ۱۳:۰۱ | کد خبر: ۱۷۷۹ چاپ
اروپا باید طرح صلح ترامپ برای خاورمیانه را رد کند

گروهی از سیاستمداران ارشد سابق اروپا و ناتو با نوشتن نامه‌ای سیاست یک طرفه و تبعیض‌آمیز دولت دونالد ترامپ در قبال مساله اسرائیل و فلسطین را محکوم کرده و از اروپا خواستند، طرح صلح آمریکا برای خاورمیانه را تا زمانی که برای فلسطینی‌ها عادلانه نباشد رد کند.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، این نامه که از سوی روزنامه گاردین انگلیس منتشر شده توسط ۲۵ وزیر خارجه سابق و شش نخست وزیر سابق اروپا و دو دبیرکل سابق ناتو امضا و برای سران اتحادیه اروپا و دولت‌های اروپایی ارسال شده است.

به نوشته گاردین، این مقامهای سابق در این نامه ضمن تقاضا برای اجرای "یک راه حل دو کشوری که براساس آن اسرائیل و فلسطین در کنار یکدیگر همزیستی داشته باشند"، گفتند: "زمان آن رسیده که اروپا به پارامترهای اصولی ما برای صلح در اسرائیل و فلسطین پایبند باشد."

 

این مقام‌ها در این نامه تأکید کردند: "اروپا باید هر طرحی را که در آن جایی برای تشکیل کشور فلسطین در کنار اسرائیل و تعیین شهر قدس به عنوان پایتخت هر دو آن‌ها در نظر گرفته نشده باشد  رد کند."

در این نامه همچنین با انتقاد از اقدام دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۷ در "به رسمیت شناختن ادعای تنها یک طرف یعنی اسرائیل بر شهر قدس" آمده است: متأسفانه دولت فعلی آمریکا از سیاست دیرینه آمریکا در این زمینه فاصله گرفته است.

آن‌ها همچنین در این نامه تهشدار دادند: واشنگتن نوعی بی‌تفاوتی آزاردهنده نسبت به گسترش شهرک‌سازی‌های اسرائیل در کرانه باختری اشغالی نشان داده و قطع صدها میلیون دلار کمک به فلسطینی‌ها از سوی آمریکا به نوعی قمار بر سر امنیت و ثبات چندین کشور قرار گرفته در پشت درهای اروپا است.

در ادامه این نامه آمده است: اروپا باید هنگامی که ترامپ طرح صلح جدیدش را برای مساله فلسطین و اسرائیل ارائه می‌دهد هوشیار باشد و راهبردی عمل کند.

این در حالی است که یک نسخه از این نامه روز یکشنبه برای فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزرای امور خارجه کشورهای این اتحادیه فرستاده شده است.

امضا کنندگان این نامه شامل چهره‌هایی نظیر مارک آیرو، کارل بیلد، ماسیمو دالما، گای ورهوفشتات و داجیان جیولوش، نخست‌وزیرهای اسبق فرانسه، سوئد، ایتالیا، بلژیک و رومانی می‌شوند.

همچنین دو دبیرکل اسبق ائتلاف ناتو یعنی ویلی کلایس و خاویر سولانا و همچنین مری رابینسون رئیس جمهور اسبق ایرلند نیز در کنار دیوید میلیبند و جک استراو، دو وزیر خارجه اسبق بریتانیا هم این نامه را امضا کردند.

در این نامه همچنین عنوان شد: "ما معتقدیم طرحی که در آن کشور فلسطین تنها به یک موجودیت محروم شده از حاکمیت، مجاورت ارضی و پایداری اقتصادی تقلیل می‌یابد، شدیداً باعث پیچیده‌تر شدن شکست تلاش‌های صلح قبلی، تسریع نابودی گزینه دوکشوری و آسیب مرگبار به آرمان صلح پایدار برای فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها خواهد شد."