شتاب قطار تولید و صنعت گیلان امسال بیش از سال گذشته

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان گیلان گفت: امیدواریم در سال جدید قطار تولید و صنعت بیش از گذشته شتاب بگیرد.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، فرهاد دلق‌پوش امروز در دیدار با نادر جهان آرای مدیرکل آموزش و پرروش گیلان به تعمیق بیشتر روابط آموزش و پرورش با حوزه تولید و تجارت تأکید کرد و گفت: ارتباط موثر حوزه‌های مختلف آموزش و پرورش با بخش تولید و تجارت منجر به هم‌افزایی و تحول علمی و اجرایی در آموزش و پرورش خواهد شد.

وی افزود: در صنایع مختلف نظیر سلولزی، شیمیایی، فلزی، غذایی والکترونیکی ظرفیت‌های مناسبی در استان برای بهره‌مندی هنرستانهای آموزش و پرورش وجود دارد که با هدایت و توجه بیشتر در جهت تربیت نیروی انسانی ماهر از این پتانسیل‌ها استفاده شود.

 

دلق‌پوش همچنین به جایگاه حوزه تجاری در رونق اقتصادی اشاره کرد و گفت: چنانچه علاقه‌مندی در حوزه‌های مختلف تجاری نیز وجود داشته باشد، این آمادگی وجود دارد هماهنگی و برنامه‌ریزی لازم برای دانش‌آموزان در حوزه تجاری با اتاق بازرگانی و اتاق اصناف صورت پذیرد.

وی ادامه داد: به میمنت نامگذاری سال رونق تولید آموزش و پروش می‌تواند افراد علاقمند و با انگیزه را در هنرستانها شناسایی و به عنوان سفیران صنعت به سازمان صمت استان معرفی کنند تا بتوانیم با ارتباط موثر از طریق واحدهای صنعتی هماهنگی زمینه لازم را جهت بهره‌مندی از تجهیزات و امکانات موجود در کارخانجات فراهم آوریم.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان گیلان خاطرنشان کرد: زیربنا و خروجی تعلیم و تربیت در اغلب خانواده‌ها نهایتا از آموزش و پرورش است و به طور کلی خانواده آموزش و پرورش بسیار بزرگ است و امیدواریم این استان که از دیرباز استان اول فرهنگی بوده است، همچنان بتواند این جایگاه را حفظ و به جایگاه اول علمی نیز تبدیل شود.

وی افزود: امیدواریم در سال جدید قطار تولید و صنعت بیش از گذشته شتاب بگیرد و امکانات بخش تولید و تجارت نیز در جهت ارتقای جایگاه علمی دانش آموزان این مرز و بوم به کار گرفته شود.

استقبال از رشته های مهارتی در گیلان مثبت است

 نادر جهان آرای مدیرکل آموزش و پرورش گیلان  در ادامه این دیدار  ضمن تقدیر از این رویکرد و نگاه ویژه به تربیت نیروی انسانی و حوزه آموزش و پرورش، میزان استقبال از رشته های مهارتی در گیلان را مثبت ارزیابی کرد و گفت: هم اکنون میانگین رتبه کشوری گیلان نسبت به سایر استان ها در رشته های مهارتی و فنی حرفه ای از وضعیت  و رتبه مناسبی برخوردار است این رتبه در گیلان قریب به ۴۰ درصد می رسد که در برنامه ششم توسعه، تکلیف است تا این رتبه را به بالای ۵۰ درصد برسانیم.

وی از کمبود فضای مناسب آموزشی سخن گفت و ادامه داد: هم اکنون شهر رشت و تالش بیش از هر منطقه ای در گیلان دچار کمبود امکانات زیربنایی آموزشی می باشد در حال حاضر برنامه ریزی جهت رفع آن با حمایت ارگان های مردم نهاد و خیرین مدرسه ساز هستیم.

جهان‌آرای فزود: فضاهای قبلی مدارس برای این افزایش هنرستان های مهارتی کفایت نمی‌کند به ویژه هنرستانهای استان که به امکانات زیادی نیازمند هستند که با این رویکرد می‌توان برخی از این کاستی ها را پوشش داد.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش با حوزه های مختلف صنعت و تجارت سر کار دارد، عنوان کرد: با توجه به این استقبال و ذائقه دانش آموزان گیلانی از نمایشگاه ها و فعالیت های خلاقانه برای حضور دانش آموزان استقبال می‌شود و در این راستا برنامه‌ریزی لازم برای برگزاری نمایشگاه و جشنواره جابربن حیان انجام شده است که برای اولین بار این جشنواره به میزبانی استان گیلان در انزلی اجرا خواهد شد.

مدیرکل آموزش و پرورش  گیلان خاطرنشان‌کرد: کلیه این امور بن مایه ای برای تقویت و تحکیم روابط آموزش و پرورش با بخش تولید و تجارت است و این اقدامات و حمایت ها می‌تواند حتی در آینده شغلی فارغ‌التحصیلان این هنرستانها به شدت تاثیر گذار باشد.