واقعیت های عجیب درباره طرحی که قرار بود افراد کم درآمد را صاحبخانه کند؛

وام 450میلیونی با سود 1/5میلیارد تومانی/اقساط یک سرپناه که قرار بود زمینش رایگان باشد بیش از 2 تا 6 میلیون تومان است


۱۴۰۰/۱۰/۱۰ - ۱۴:۵۷ | کد خبر: ۱۷۸۷۴ چاپ

در حالی وزیر راه از برنامه‌ریزی برای پلکانی شدن بازپرداخت وام نهضت ملی مسکن خبر داده که سود وام ۴۵۰ میلیونی در بازپرداخت ۲۰ ساله حدود ۱.۵ میلیارد تومان خواهد بود

وام 450میلیونی با سود 1/5میلیارد تومانی/اقساط یک سرپناه که قرار بود زمینش رایگان باشد بیش از 2 تا 6 میلیون تومان است
کلانشهر- ثبت‌نام نهضت ملی مسکن یک ماه بعد ابلاغ قانون جهش تولید توسط ابراهیم رئیسی رئیس جمهور از ۲۸ مهرماه در سامانه saman.mrud.ir آغاز شد. نهضت ملی مسکن یکی از سیاست‌های کلان دولت سیزدهم در حوزه مسکن است که بر اساس این سیاست، احداث چهار میلیون واحد مسکونی در ۴ سال در برنامه دولت قرار گرفته است.

متقاضیان این طرح ها که عموما افراد با درآمد کم در جامعه هستند با داشتن چهار شرط تاهل و سرپرست خانوار بودن،حداقل سابقه ۵ سال سکونت در شهر موردتقاضا، فاقد مالکیت خصوصی و در نهایت عدم استفاده از امکانات دولتی از اول انقلاب در حوزه مسکن،می‌توانند نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.حقوق حداقلی تعیین شده توسط وزارت کار کمتر از 4میلیون تومان است که حتی اگر قرار باشد وام با سود 5درصد هم به متقاضیان پرداخت شود قسط ماهیانه آن بیش از دو میلیون تومان خواهد بود و اگر سود 18 درصدی مدنظر باشد هم متقاضیان مسکن باید بیش از 6میلیون تومان در ماه برای یک سرپناه اقساط پرداخت کنند.آیا با این شرایط وعده‌ی زمین رایگان برای این طرح را می‌تواند درست ارزیابی کرد؟ چنین چیزی برای افراد با درآمد حداقلی در ایران امکانپذیر است؟این موضوع را هم باید یک شعار صرف به سود افراد کم درآمد جامعه دانست؟

خبرگزاری تسنیم هم با اشاره به این طرح نوشت:طبق آنچه رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه عملیات اجرایی 41500 واحد نهضت ملی مسکن در استان قم خبر داده وزارت راه و شهرسازی در حال توافق با بانک مرکزی برای پلکانی شدن بازپرداخت اقساط تسهیلات نهضت ملی مسکن است.

 

وزیر راه در این‌باره گفته است:‌ زمان بازپرداخت اقساط نهضت ملی مسکن 20 ساله است که در حال توافق با سازمان مدیریت و بانک مرکزی هستیم تا اقساط این طرح پلکانی و منطبق با توانمندی مردم تعیین شود. از سوی دیگر بخشی از این اقساط را دولت پرداخت خواهد کرد که هزینه های مردم کاهش پیدا کند. البته میزان این حمایت دولتی بعدتر اعلام خواهد شد.

هفته گذشته نیز معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اعلام این‌که نهضت ملی مسکن تنها طرح حمایتی کشور در تاریخ انقلاب است که مبلغ و سود تسهیلات در آن ثابت نبوده و مبتنی بر نیاز و توان خانوار تعیین می‌شود، گفته بود: میزان تسهیلات از 250 تا 450 میلیون تومان و نرخ بهره از 5 تا 18 درصد متغیر است که یارانه نرخ بهره به همه اقشار به یک میزان پرداخت نمی‌شود.

محمودزاده تاکید کرد: تمرکز در مرحله اول این طرح دهک اول تا سوم و در مرحله بعدی تا دهک پنجم درآمدی است.

به گزارش تسنیم، اگر قرار باشد وام 450 میلیون تومانی با نرخ بهره 5 درصدی به متقاضیان نهضت ملی مسکن پرداخت شود، مبلغ قسط ماهانه این وام در سال اول 2 میلیون و 320 هزار تومان است.

این مبلغ در دوره پنجم (سال 5) به 2 میلیون و 611 هزار تومان افزایش می‌یابد و در سال دهم به 3 میلیون و 27 هزار تومان می‌رسد. در سال پانزدهم میزان اقساط ماهانه به 3 میلیون و 510 هزار تومان و در سال بیستم میزان اقساط به 4 میلیون و 69 هزار تومان افزایش خواهد یافت.

در مجموع کل پرداخت و سود این تسهیلات به ترتیب 748 میلیون و 298 هزار تومان و 298 میلیون و 298 هزار تومان است.

اما اگر این وام با سود 18 درصد به متقاضیان نهضت ملی مسکن پرداخت شود میزان اقساط ماهانه در دوره اول (سال نخست) 6 میلیون و 19 هزار تومان و در سال پنجم 6 میلیون و 775 هزارتومان خواهد بود.

در سال دهم از دوره بازپرداخت 20 ساله مبلغ قسط 7 میلیون و 854 هزار تومان است. در 12 ماه سال پانزدهم اقساط ماهانه وام 450 میلیون تومانی نهضت ملی مسکن 9 میلیون و 105 هزار تومان خواهد بود. در نهایت در سال بیستم مبلغ اقساط به 10 میلیون و 556 هزار تومان افزایش می‌یابد.

در واقع متقاضی نهضت ملی مسکن پس از بیست سال و در سال 1420 برای وام 450 میلیون تومانی با نرخ بهره 18 درصد یک میلیارد و 941 میلیون و 100 هزار تومان پرداخت خواهد کرد. سود این وام حدود 1.5 میلیارد تومان است.

همچنین اقساط  وام 250 میلیون تومانی با نرخ بهره 5 درصد در سال اول حدود 1.3 میلیون تومان، سال پنجم حدود یک میلیون و 451 هزار تومان، سال دهم حدود یک میلیون و 682 هزار تومان، در سال پانزدهم یک میلیون و 950 هزار تومان و در سال بیستم 2 میلیون و 260 هزار تومان است.

کل بازپرداخت این وام در ماه دوازدهم سال بیستم 415 میلیون و 721 هزار تومان خواهد بود. کل سود این وام 165 میلیون و 721 هزار تومان است.

اقساط همین وام با نرخ بهره 18 درصد به ترتیب در سال اول 3 میلیون و 344 هزار تومان، سال پنجم 3 میلیون و 764 هزار تومان، سال دهم 4 میلیون و 363 هزار تومان، سال پانزدهم 5 میلیون و 58 هزار تومان و در سال بیستم 5 میلیون و 864 هزار تومان است.

کل بازپرداخت این وام یک میلیارد و 78 میلیون تومان است،‌یعنی سود حدود 828 میلیون تومانی برای وام 250 میلیون تومانی.