بهتر است که دولت حذف ارز 4200 برای دارو را نگه دارد و یا پلکانی افزایش دهد. اینکه بخواهد به صورت یک دفعه‌ای این کار را انجام شود آسیب سنگینی به بیمه‌ها خواهد زد و بیمه‌ها هم توانایی اینکه تعهدات خود نسبت به بیمه‌شدگان را انجام دهند، نخواهند داشت

کل درآمد دولت از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، کفاف بیمه ها را نمی دهد
کلانشهر- جلیل کاربخش راوری نایب رییس کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی اتاق بازرگانی ایران در مورد نقش و وضعیت بیمه‌ها در صورت حذف ارز 4200 تومانی اظهار کرد: از اول نباید نرخ 4200 تومانی اعمال می‌شد چراکه قیمت غیرواقعی بود، بعد از آن هم باید به صورت پلکانی و به تدریج حذف می‌شد نه امروز که فاصله بین نرخ ترجیحی با نرخ بازار حدود 24 هزار تومان است. اگر قرار باشد در این شرایط ارز 4200 تومانی حذف شود آسیب سنگینی وارد می‌شود.

وی افزود: بیمه‌های خصوصی، تامین اجتماعی و بیمه خدمات کشوری وضعیت به شدت نامطلوبی دارند. از آنجه که دولت بدهی‌ خود به این بیمه‌ها را پرداخت نکرد، وضعیت جاری آنها مناسب نیست. افزایش دستمزدها هم به اندازه‌ای که تورم پیش‌بینی می‌شود توسط دولت افزایش نخواهد یافت. عملا فشار به بیمه‌ها افزایش می‌کند و نمی‌توانند به تعهدات خود نسبت به بیمه‌شدگان عمل کند پس قطعا آسیب خواهد زد.

نایب رییس کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: بدهی دولت به صندوق بیمه تامین اجتماعی حدود 300 هزار میلیارد تومان است. بخش بزرگی از هزینه‌های درمان مربوط به دارو است، اگر قرار باشد که حذف ارز 4200 تومانی و تورم در مورد دارو اعمال شود و از طرف دیگر با افزایش تنها 10 درصد دستمزدها و نرخ ارزی که با آن دارو وارد می‌شود 5 برابر شود؛ طبیعتا بیمه‌ها نمی‌توانند آن را پوشش دهند.

وی در ادامه اضافه کرد: مجموع پرداختی حق بیمه کارگر، 27 درصد از حقوق است؛ 9 بیست و هفتم آن را سازمان تامین اجتماعی می‌تواند هزینه درمان کند. اگر بیشتر از آن هزینه شود باید از محل بازنشستگی و مستمری آینده بردارد و هزینه جاری کند. پس عملا نمی‌تواند به تعهدات خود عمل کند.

کاربخش با تاکید بر لزوم تقویت بیمه‌ها برای این شرایط گفت: دولت قطعا باید از ما به التفاوتی که از حذف ارز 4200 تومانی به دست می‌آورد به صندوق‌های بیمه‌ای کمک کند اما نه به اندازه‌ای که در لایحه بودجه دیده شده چراکه این میزان کافی نیست. میزانی که نیاز است حدود یک سوم بودجه سازمان تامین اجتماعی تنها برای این سازمان است.

وی افزود: یعنی مطابق سال گذشته که بودجه این سازمان 300 هزار میلیارد تومان بود باید 100 هزار میلیارد تومان فقط به سازمان داده شود. در حالی که درآمد دولت از محل حذف ارز 4200 تومانی حدود 100 هزار میلیارد تومان است که از محل آن می‌خواهد به اقشار محروم هم کمک کند. بنابراین اگر دولت همه ما به التفاوت به دست آمده را هم به بیمه اختصاص دهد باز هم کفایت نخواهد کرد.

کاربخش همچنین خاطرنشان ساخت: اثرات تورمی که در دارو ایجاد می‌شود بسیار بیشتر از رقمی است که ما فکر می‌کنیم؛ بهتر است که دولت حذف ارز 4200 را برای دارو نگه دارد و پلکانی افزایش دهد. اینکه بخواهد به صورت یک دفعه‌ای این کار را انجام دهد آسیب سنگینی به بیمه‌ها خواهد زد و بیمه‌ها هم توانایی اینکه تعهدات خود نسبت به بیمه‌شدگان انجام دهند را نخواهند داشت و عملا آسیب آن را بیمه‌شوندگان و اقشار کم‌درآمد جامعه که عمدتا کارگران و کارمندان هستند خواهند دید. امیدوارم دولت با سیاست‌هایی که اعمال می‌کند، طوری برنامه‌ریزی شود که کمترین آسیب را به مردم و اقشار آسیب‌پذیر جامعه وارد کند.

نظر شما:

security code