به طور متوسط ۵۰ هزار محله در کشور وجود دارد که با اجرای طرح محله اسلامی در حدود ۱۱ هزار محله می‌توان یک‌پنجم محلات کشور را در مسیر فراهم کردن بستر حضور هر چه بیشتر مردم و تحقق دولت اسلامی قرار داد.

برنامه سازمان بسیج برای ساخت ۱۱هزار «محله اسلامی»
کلانشهر-خبرگزاری ایرنا نوشت:رییس سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به ضرورت فراهم کردن بستر لازم برای حضور مردم در تحقق دولت اسلامی گفت: به همین منظور تلاش می‌شود تا پایان سال آینده طرح محله اسلامی به عنوان یک چشم‌انداز در حدود ۱۱ هزار محله کشور اجرایی شود.

سردار غلامرضا سلیمانی شامگاه پنجشنبه در نشست تبیینی تحقق محله اسلامی در شهرکرد افزود: به طور متوسط ۵۰ هزار محله در کشور وجود دارد که با اجرای طرح محله اسلامی در حدود ۱۱ هزار محله می‌توان یک‌پنجم محلات کشور را در مسیر فراهم کردن بستر حضور هر چه بیشتر مردم و تحقق دولت اسلامی قرار داد.

وی به اجرای این طرح در بیش از ۸۰۰ محله کشور اشاره و تصریح کرد: موفقیت‌های قابل‌ توجه‌ای در راستای رفع مشکلات مردم در این محلات به ثبت رسیده است و بسیج مستضعفین آمادگی دارد از مساجدی که به این طرح می‌پیوندند، پشتیبانی کند.

سلیمانی با بیان اینکه بسیج به دنبال ایجاد جریان و تسهیل‌گری در اجرای طرح محله اسلامی و تحقق دولت اسلامی است، یادآور شد: هر تشکیلات دیگری نیز که وارد عمل شود و این جریان را راه‌اندازی کند در صورتی که با سازمان بسیج هم ارتباطی نداشته باشد، باز هم بسیج تلقی خواهد شد چرا که وقتی مردم برای تحقق اهداف گام دوم انقلاب وارد میدان شوند به معنای واقعی بسیج شکل گرفته است و در طرح محله اسلامی نیز همه بسیجی هستند. وی هدف از اجرای این طرح را حاکم شدن ارزش‌های اسلامی بیان کرد و اظهار داشت: مهم آن است که جامعه از مرحله دولت اسلامی عبور کرده و تحقق جامعه مهدوی روی بدهد.

رییس سازمان بسیج مستضعفین پاسخگو بودن مسوولان را در ادامه اجرای طرح محله اسلامی و تحقق دولت اسلامی متذکر شد و گفت: علت آنکه در برخی مواقع به مشکلات مردم توجه نمی‌شود آن است که شیوه دیوان‌سالاری حاکم شده به طور کلی پاسخگو نیست که اگر مردم‌سالاری محقق شود، تمامی افراد موظف به پاسخگویی هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: انقلاب اسلامی ایران ریشه در اعماق تاریخ تشیع، واقعه عاشورا و مکتب انتظار دارد و از هیچ‌کدام از انقلاب‌های روی داده در جهان همچون انقلاب فرانسه، چین و کوبا الگو نگرفته است و امام خمینی (ره)، انقلاب بومی اسلامی را با غلبه خون بر شمشیر و نه مبارزه مسلحانه و امنیتی به پیروزی رسانید.

سلیمانی با بیان اینکه نظام مقدس جمهوری اسلامی نیز به عنوان نظام عاشورایی و علوی برای نخستین بار در تاریخ استقرار یافته است، افزود: بنا به فرموده مقام معظم رهبری، نظام جمهوری اسلامی جز از نظامی که پیامبر اکرم (ص) در مدینه پیاده کردند و به سراسر بلاد اسلامی گسترش دادند، الگو نگرفته است و با آنکه در جریان اسلام پس از واقعه سقیفه بنی ساعده انحراف بزرگی روی داد اما مردم ایران اسلام همواره مانع ایجاد انحراف در مسیر انقلاب و نظام جمهوری اسلامی شده‌اند.

وی، نظام جمهوری اسلامی را یک تجربه جدید مردم‌سالاری اسلامی خواند و ادامه داد: این نظام در گام اول انقلاب ۲ مرحله را شامل پیروزی انقلاب و استقرار نظام جمهوری اسلامی پشت سر گذاشته است و بناست که در گام دوم، سه مرحله همچون دولت اسلامی، جامعه‌پردازی و نیل به جامعه مهدوی و مرحله خلق تمدن نوین اسلامی محقق شود.

سلیمانی افزود: مهم‌ترین مرحله از گام دوم انقلاب اسلامی، تحقق دولت اسلامی است چرا که تا این امر به انجام نرسد، تشکیل جامعه اسلامی دور از ذهن خواهد بود.

رییس سازمان بسیج مستضعفین همچنین بیانات مقام معظم رهبری در تنفیذ ریاست جمهوری آیت‌الله رییسی را متذکر شد و تصریح کرد: ایشان نیز راه موفقیت در انجام امور را آوردن مردم به صحنه و تکیه به نیروی مردم دانسته‌اند چرا که امام راحل (ره) نیز با تکیه به قدرت مردم توانستند جنگ تحمیلی را به عنوان بزرگ‌ترین تهدید به فرصت و یک گنجینه تمام ناشدنی مبدل کنند.

نظر شما:

security code