مرد جوان به یاد آورد که سال قبل، در اتاق خواب، به همسرش پیشنهاد داده بود تا از رابطه زناشویی‌شان با موبایل تصویربرداری کند و بعداً با هم ببینند و باز یادش آمد که چند روز بعد، فیلم را پاک کرده بود، اما...

عکس و فیلم های خصوصی؛ از خلوت همسرانه تا فضای مجازی/ این ۷ نکته را فراموش نکنید
کلانشهر- به مرد جوان خبر دادند که فیلم خصوصی او و همسرش را در اینترنت دیده‌اند! باور نداشت تا این که خود با چشمانش دید؛داشت سکته می‌کرد.

مرد جوان به یاد آورد که سال قبل،در اتاق خواب، به همسرش پیشنهاد داده بود تا از رابطه زناشویی‌شان با موبایل تصویربرداری کند و بعداً با هم ببینند و باز یادش آمد که چند روز بعد، فیلم را پاک کرده بود. بیشتر که فکر کرد، به خاطر آورد که یک بار موبایلش را برای تعمیر برده بود: لعنتی! کار خودش هست، فیلم را بازیابی و منتشر کرده است.

فضای مجازی پر شده است از عکس‌ها و فیلم‌های خصوصی افرادی که روح‌شان هم خبر ندارد تصاویرشان موبایل به موبایل می‌چرخد.

اتفاقی که می‌افتد این است:

۱- دختر و پسر‌هایی که باهم دوست یا نامزد می‌شوند و چنان به هم اعتماد می‌کنند که خصوصی‌ترین عکس‌ها و فیلم‌هایشان را برای هم می‌فرستند یا در مکالمات تصویری، زیاده از حد باهم راحت‌اند و احتمالاً خبر ندارند که طرف مقابل تصاویر را ذخیره می‌کند، قربانی می‌شوند.

در بسیاری از موارد، یکی از طرفین، حتی در دوران رابطه، عکس‌ها و فیلم‌ها را به دوستان صمیمی‌اش می‌فرستند ( با این تصور که نزد آن‌ها محفوظ خواهد ماند که نمی‌ماند) و از اغلب موارد، بعد از پایان رابطه، عکس‌ها و فیلم‌هایی که روزگاری نشانه دوستی و عشق بود، سر از سایت‌های آنچنانی در می‌آورد.

۲- برخی زوج‌های جوان، برای لذت بردن از دیدن دوباره رابطه مشروع زناشویی خود، با موبایل‌شان اقدام به تصویر‌برداری از خصوصی‌ترین لحظات زندگی مشترک می‌کنند و چون مهارت فنی در نگهداری و سپس حذف کامل محتویات ضبط شده ندارند، دچار مشکل می‌شوند.

 اتفاقاتی مانند سرقت گوشی، فروش گوشی، انتقال گوشی به تعمیرگاه، دسترسی فرد دیگری به گوشی حتی برای یک دقیقه، ارسال اشتباهی فایل به دیگران، هک شدن و... باعث می‌شوند فیلم‌ها و عکس‌های خصوصی به دست دیگران بیفتد و بی‌اخلاقی مضاعف برخی افراد نیز بارگذاری این تصاویر در فضای مجازی را سبب می‌شود.

چند نکته مهم در این باره:

۱ - این جمله را به عنوان یک اصل در عصر جدید هیچ وقت فراموش نکنید: "به دیجیتال اعتماد نکن".

پدیده‌های دیجیتال به حدی پیچیده‌اند که خود کارشناسان این حوزه نیز گاه سر درگم می‌شوند. هر آنچه را که به حوزه خصوصی‌تان مربوط می‌شود، از هر آنچه رنگ و بوی دیجیتال دارد، دور کنید.

۲ - عکس و فیلمی را که انتشارشان دردسر ساز است به همدیگر نفرستید. از کجا می‌دانید کسی که امروز به عنوان یک دوست، آن را دریافت می‌کند، فردا به عنوان دشمن، آن را وسیله انتقام‌گیری یا باج خواهی قرار ندهد؟ از این اتفاقات بسیار رخ داده است.

۳ - اساساً عکس و فیلم و خصوصی از خودتان ضبط نکنید. به این فکر کنید که یک در میلیون، ممکن است این تصاویر سر از جایی در بیاورد که نباید. بند یک را یادتان هست: به دیجیتال اعتماد نکن.

 ۴ - اگر برایتان از این عکس‌ها و فیلم‌ها آمد، نگاه نکنید. بسیار زشت و زننده و غیراخلاقی است که عکس و فیلم‌های خصوصی افرادی چون خودمان که قربانی یک اشتباه شده‌اند را ببینیم. آن‌ها پورن استار نیستند که خودشان فیلم‌شان را منتشر کرده باشند، افراد معمولی و قربانی‌اند.

 ۵ - این قبیل تصاویر را به دیگران هم نفرستید و زنجیره ارسال را قطع کنید؛ تصاویر را فوراً پاک کنید. آبرو دار باشید.

۶ - نکات امنیتی را رعایت کنید:

- گوشی‌تان حتماً رمز داشته باشد

- قبل از فروش گوشی، اطلاعات آن را به طور کامل پاک کنید، به حالت اولیه کارخانه دربیاورید و از نرم‌افزار‌های مطمئن پاکسازی استفاده کنید.

- گوشی را به هیج کس ندهید

- برای آلبوم‌ها و شبکه‌های اجتماعی‌تان، رمز‌های مجزا بگذارید

- رمز‌های خود را در کامپیوتر‌های دیگران وارد نکنید

- قبل از ارسال هر فایلی به دیگران، آن را به دقت بررسی کنید تا اشتباهی در ارسال رخ ندهد

- گوشی را از جا‌های معتبر بخرید و فقط به افراد مطمئن اجازه دهید روی آن نرم‌افزار نصب کنند (در غیر این صورت ممکن است از راه دور به محتویات گوشی‌تان دسترسی داشته باشند)

- از جا‌های معتبر، دانلود کنید. هر فایلی را باز نکنید.

- برای استفاده دیگران از کامپیوتر شخصی‌تان، دسترسی مهمان ایجاد کنید و دسترسی اصلی را فقط با رمز ورود میسر کنید.