بابت افزایش ظرفیت پزشکی از مردم انتقام نگیرید!

نماینده مجلس:افزایش 60 درصدی تعرفه خدمات پزشکی یعنی محروم کردن قشر کم درآمد از خدمات پزشکی


۱۴۰۰/۱۰/۲۶ - ۱۸:۰۸ | کد خبر: ۱۸۲۲۴ چاپ

این نرخ‌ها که بیم افزایش قیمت تعرفه‌های پزشکی به چند برابر را قابل پیش بینی می‌کرد با انتقاد شمار زیادی از رسانه‌ها،کاربران و همچنین برخی از نمایندگان مجلس مواجه شد

نماینده مجلس:افزایش 60 درصدی تعرفه خدمات پزشکی یعنی محروم کردن قشر کم درآمد از خدمات پزشکی
کلانشهر-اخیرا مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی، جدولی را با عنوان "بهای تمام شده خدمات تشخیصی و درمانی در سال ۱۴۰۱" در صفحه اینستاگرامش منتشر و اعلام کرده که طی بررسی‌هایی، قیمت تمام شده خدمات از سوی سازمان نظام پزشکی احصاء و برای معاون ریاست جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه ارسال شده است.

طبق این جدول تعرفه ویزیت پزشک عمومی در سال ۱۴۰۰، ۵۲۷ هزار ریال بوده است. این درحالی است که قیمت تمام شده این خدمت در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۱.۳۱۸.۸۱۹ ریال بوده و در نتیجه اختلاف تعرفه فعلی با بهای تمام شده این خدمت، ۱۵۰ درصد بوده است. بر همین اساس هم سازمان نظام پزشکی بهای تمام شده  ویزیت پزشک عمومی را در سال ۱۴۰۱ بالغ بر ۱.۸۴۶.۳۴۷ ریال محاسبه و اعلام کرده است که اختلاف بهای تمام شده ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰، ۴۰ درصد برآورد شده است.

همچنین تعرفه ویزیت پزشک متخصص در سال ۱۴۰۰، ۸۰۰ هزار ریال بوده است. این درحالی است که بهای تمام شده این خدمت در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۱.۷۵۳.۵۲۶ ریال بوده و در نتیجه اختلاف تعرفه فعلی با بهای تمام شده این خدمت، ۱۱۹ درصد بوده است. بر همین اساس هم سازمان نظام پزشکی بهای تمام شده  ویزیت پزشک متخصص را در سال ۱۴۰۱ بالغ بر ۲.۴۵۴.۹۳۷ ریال محاسبه و اعلام کرده است که اختلاف بهای تمام شده ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ در این خدمت، ۴۰ درصد برآورد می شود.

تعرفه ویزیت پزشک فوق تخصصص نیز در سال ۱۴۰۰، ۹۴۰ هزار ریال بوده است. این درحالی است که قیمت تمام شده این خدمت در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۲.۱۰۴.۲۳۲  ریال بوده و در نتیجه اختلاف تعرفه فعلی با بهای تمام شده این خدمت، ۱۲۴ درصد بوده است. بر همین اساس هم سازمان نظام پزشکی بهای تمام شده  ویزیت پزشک فوق تخصص را در سال ۱۴۰۱ بالغ بر ۲.۹۴۵.۹۲۵ ریال محاسبه و اعلام کرده است که اختلاف بهای تمام شده ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰، ۴۰ درصد برآورد می‌شود.

همچنین بر اساس جدولی که از سوی مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی کشور در زمینه بهای تمام شده خدمات تشخیصی درمانی در سال ۱۴۰۱ منتشر شده، تعرفه خدمت "فنی اتاق عمل K" در سال ۱۴۰۰، ۱.۰۳۰.۰۰۰ ریال بوده است. این درحالی است که قیمت تمام شده این خدمت در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۲.۰۰۶.۹۰۰ ریال بوده است.  در نتیجه اختلاف تعرفه فعلی با بهای تمام شده این خدمت، ۹۵ درصد بوده است. بر همین اساس هم سازمان نظام پزشکی بهای تمام شده  تعرفه خدمت "فنی اتاق عمل K"را در سال ۱۴۰۱ بالغ بر ۲.۹۱۰.۰۰۵  ریال محاسبه و اعلام کرده است که اختلاف بهای تمام شده ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰، ۴۵ درصد برآورد می‌شود.

در عین حال تعرفه هتلینگ بخش‌های ویژه نیز در سال ۱۴۰۰، ۴۳.۴۶۹.۰۰۰ ریال بوده است. این درحالی است که قیمت تمام شده این خدمت در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۶۳.۸۷۵.۲۶۹  ریال بوده و در نتیجه اختلاف تعرفه فعلی با بهای تمام شده این خدمت، ۴۷ درصد بوده است. بر همین اساس هم سازمان نظام پزشکی بهای تمام شده  تعرفه هتلینگ بخش‌های ویژه در سال ۱۴۰۱ بالغ بر ۹۲.۶۱۹.۱۴۰ ریال محاسبه و اعلام کرده است که اختلاف بهای تمام شده ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰، ۴۵ درصد برآورد می‌شود.

وضعیت بهای تمام شده خدمات تشخیصی درمانی در سال ۱۴۰۱ را در سایر خدمات که از سوی سازمان نظام پزشکی احصاء شده است، ‌ می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:


این نرخ ها که بیم افزایش قیمت تعرفه های پزشکی به چند برابر را قابل پیش بینی می کرد با انتقاد شمار زیادی از رسانه ها،کاربران و همچنین برخی از نمایندگان مجلس مواجه شد.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به این موضوع به ایسنا گفت: افزایش تعرفه ۶۰ درصدی خدمات پزشکی نه متناسب با توان شرکت‌های بیمه‌ای است و نه متناسب با توان اقتصادی جامعه است؛ این یعنی محروم کردن قشر کم درآمد از خدمات پزشکی.

علی بابایی کارنامی نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی در مطلبی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «افزایش تعرفه ۶۰ درصدی خدمات پزشکی نه متناسب با توان شرکت های بیمه‌ای است و نه متناسب با توان اقتصادی جامعه، این یعنی محروم کردن قشر کم درآمد از خدمات پزشکی. دوستان بابت افزایش ظرفیت پزشکی از مردم انتقام نگیرند!»

اخیرا محمدرضا رییس زاده رییس سازمان نظام پزشکی خواستار افزایش ۶۰ درصدی تعرفه‌های خدمات درمانی برای سال آینده شده است.

چهارشنبه (۲۲ دی ماه) سید ابراهیم رئیسی، رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی ماده واحده «افزایش ظرفیت پزشکی در مقطع عمومی» که در جلسه ۸۵۱ و ۸۵۲ مورخ ۲۳ آذر و ۱۰ مهرماه ۱۴۰۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است، برای اجرا ابلاغ کرد.


اطلاعیه روابط عمومی سازمان درخصوص انتشار یک جدول در فضای مجازی

به دنبال این موضوع روابط عمومی سازمان نظام پزشکی با صدور اطلاعیه‌ای نوشت: اخیراً جدولی در فضای مجازی به‌عنوان تعرفه پیشنهادی خدمات درمانی از سوی سازمان نظام‌پزشکی منتشر شده‌است که جهت تنویر افکار عمومی به اطلاع می‌رساند جدول مذکور ضمیمه نامه‌ای بوده‌ است که پس‌از کسب نظر انجمن‌های علمی گروه‌های پزشکی، جهت اطلاع سازمان برنامه و بودجه از قیمت تمام‌شده خدمات در سال ۱۴۰۰ به آن سازمان محترم ارسال‌شده است تا در جریان واقعیات موجود اقتصاد سلامت کشور قرار گیرد.

بدیهی است تعرفه پیشنهادی سازمان نظام‌پزشکی که در جلسه رسمی شورای‌عالی بیمه سلامت مطرح شد با اعداد ذکرشده در جدول فنی متفاوت است.

در صورت تایید بهای تمام شده خدمات تشخیصی و درمانی در سال ۱۴۰۱ سازمان نظام پزشکی شاهد این تغییرات در بخش ویزیت پزشکان خواهیم بود.

وقت درآمد یک روزِ پزشک عمومی از درآمد یک ماه کارگر بیشتر می‌شود 

سایت فرارو هم با اشاره به تعرفه ی پیشنهادی سازمان نظام پزشکی در گزارشی نوشت: هزینه ویزیت پزشک عمومی در سال ۱۴۰۱ به ۱۸۴ هزار تومان خواهد رسید. تصور کنید، یک پزشک عمومی در طول روز ۲۰ بیمار مراجعه کننده داشته باشد. آنوقت مبلغ دریافتی پزشک عمومی از این تعداد بیمار در طول یک روز معادل سه میلیون و ۷۰۰ هزار تومان خواهد بود.

این عدد از کف حقوق ماهانه کارگری ۲۰۰ هزار تومان بیشتر است. اگر پزشک عمومی در طول ماه به همین اندازه بیمار داشته باشد، مبلغ دریافتی او از ۱۱۰ میلیون تومان فراتر می‌رود و با دو ماه کار کردن، توانایی خرید ساینا S را خواهد داشت؛ به‌شرطی که قیمت ساینا S، سال بعد حول‌وحوش ۲۱۰ میلیون تومان باقی بماند.

حالا اگر تعداد بیماران روزانه یک پزشک عمومی دوبرابر شود، مبلغ دریافتی روزانه او از این تعداد بیمار به هفت میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می‌رسد و این رقم در طول سال به دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا می‌کند. طبق آخرین گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن تهران، رقم دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان معادل ارزش یک خانه ۸۵ متری در پایتخت است.

 هزینه ویزیت پزشک متخصص در سال آینده ۲۵۴ هزار تومان است. رقمی که امسال حدود ۱۵۳ هزار تومان بود و در سال ۱۴۰۱ رشد ۴۰ درصدی خواهد داشت. اگر یک پزشک متخصص بتواند در طول روز ۲۰ بیمار را ویزیت کند، مبلغ دریافتی او به پنج میلیون و ۸۰ هزار تومان می‌رسد. الان با پنج میلیون تومان می‌شود ۱۸۰ هزار دلار خرید یا معادل آن ۴.۲ گرم طلا خریداری کرد.

با یک ضرب ساده مبلغ دریافتی ماهانه پزشک متخصص در سال ۱۴۰۱ –با احتساب ویزیت ۲۰ بیمار در طول روز- به ۱۷۰ میلیون تومان می‌رسد که همین الان کفاف خرید پراید صندوقدار را می‌دهد.

در مرکز شهر و در محدوده‌ای مثل منطقه ۱۱ متوسط قیمت خانه‌های ۶۰ متری حدود یک میلیارد و ۳۲۰ میلیون تومان است و یک پزشک متخصص با رقم دریافتی خود از بیماران طی هفت ماه توانایی خرید چنین خانه‌ای را خواهد داشت.

اگر تعداد بیماران یک پرشک متخصص در طول روز را دوبرابر تعداد قبلی یعنی ۴۰ نفر درنظر بگیریم، آنوقت رقم دریافتی روزانه این پزشک به ۱۰ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان ارتقا پیدا می‌کند. رقمی که در طول سال تقریبا معادل سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان است و با قیمت یک خانه ۱۱۵ متری در تهران برابری می‌کند.

هزینه ویزیت پزشک فوق تخصص در سال بعد ۲۹۴ هزار تومان است. بیمارانی که سال بعد به پزشک فوق متخصص مراجعه می‌کنند، ۴۰ درصد بیشتر از امسال می‌پردازند. چون در سال ۱۴۰۰ هزینه ویزیت پزشک فوق متخصص ۱۷۷ هزار تومان بود. اگر فرض کنیم تعداد بیمارهای مراجعه کننده به یک پزشک فوق متخصص در طول روز ۳۰ نفر باشد، مبلغ دریافتی این پزشک تقریبا معادل هشت میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بابت ۲۴ ساعت است. با این پول همین الان می‌شود ۵۸ کیلو گوشت قرمز خرید.

با رقم دریافتی پزشک فوق متخصص از این تعداد بیمار طی یک هفته امکان خرید آیفون ۱۳ پرو مکس نسخه یک ترابایت وجود خواهد داشت و مبلغ دریافتی یک ماه پزشک فوق متخصص از این تعداد بیمار کفاف خرید سمند سورن و کوییک پلاس اتوماتیک را می‌دهد.

فرض کنیم یک پزشک فوق متخصص در طول سال ۱۴۰۱ روزانه همین تعداد بیمار و مراجعه‌کننده داشته باشد. آنوقت رقم دریافتی او از ویزیت بیماران به سه میلیارد و ۲۱۰ میلیون تومان می‌رسد. با این پول همین حالا می‌شود هیوندا آزرا صفرکیلومتر خرید.

نتیجه‌ی اختلافات هر ساله چه می‌شود

به نظر می رسد بار دیگر مبحث افزایش تعرفه‌های پزشکی متناسب با قیمت تمام شده خدمات،اختلافی قدیمی میان سازمان صنفی پزشکان و دولت امسال هم مانند هر سال در موعد تنظیم بودجه و تعیین تعرفه‌های سال آتی، در حال تکرار شدن است. شورای عالی بیمه هم چندی پیش پیشنهاد خود برای رشد تعرفه‌ها در سال آتی را اعلام کرده و حال باید منتظر ماند تا ببینیم دولت چه تصمیمی در این زمینه می‌گیرد.