طبق تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان امور دانشجویان و سازمان تأمین اجتماعی که با هدف پوشش دانشگاهیان تحت بیمه‌های اجتماعی همزمان با دهه مبارک فجر میان روسای دو سازمان به امضا رسید، مقرر شد، بیمه دانشجویی در سوابق بازنشستگی لحاظ شود.

سازمان تامین اجتماعی با لحاظ شدن بیمه دانشجویی در سوابق بازنشستگی موافقت کرد

کلانشهر: هاشم داداش پور معاون وزیر و رییس سازمان امور دانشجویان در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری سازمان تأمین اجتماعی و سازمان امور دانشجویان با موضوع بیمه دانشجویان که در محل سازمان تأمین اجتماعی برگزار شد، گفت: حدود سه میلیون و ۲۰۰ هزار دانشجو در دانشگاه‌های کشور تحصیل می‌کنند که این دانشجویان در دانشگاه‌های دولتی، آزاد اسلامی، پیام نور، فنی حرفه‌ای و علمی کاربردی تحصیل می کنند و بخش قابل توجهی از این افراد نیز دانشجویان ارشد و دکترا هستند و در مجموع حدود پنج درصد از جمعیت کل کشور را دربرمی‌گیرند.

 

وی افزود: این دانشجویان چهار تا دوازده سال از عمر خود را در دوره دانشجویی گذرانده و گاه در طول این مدت از پوشش بیمه‌های اجتماعی برخوردار نمی‌شوند و این تفاهم نامه می‌تواند گام مؤثری در راستای پوشش بیمه‌ای این افراد بردارد و دانشجویان در دانشگاه‌های مختلف تحت پوشش بیمه‌ای سازمان تأمین اجتماعی قرار خواهند گرفت.

 

معاون وزیر و رییس سازمان امور دانشجویان ادامه داد: سازمان امور دانشجویان متولی دانشجویان سراسر کشور است و پوشش بیمه‌ای از جمله پوشش‌های حمایتی است که برای دانشجویان و در همکاری با سازمان تأمین اجتماعی محقق شده است.

 

داداش‌پور با اشاره به فعالیت صندوق رفاه دانشجویان و ارائه تسهیلات به دانشجویان خاطرنشان کرد: پرداخت وام‌های کوتاه مدت، ودیعه مسکن، وام‌های ضروری و سایر تسهیلات از جمله خدماتی است که توسط این صندوق ارائه می‌شود و پوشش بیمه‌ای نیز جزو تسهیلاتی از این دست محسوب می‌شود و باید از این فرصت فراهم شده و تفاهم انجام شده استفاده کنیم.

 

رییس سازمان امور دانشجویان اظهار داشت: این همکاری با هدف حمایت از دانشجویان و استفاده از ظرفیت هر دو سازمان جهت آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی به دانشگاهیان برای استفاده از این فرصت است، که انتظار می‌رود در سراسر استان‌ها با همکاری ادارات کل استانی و دانشگاه‌ها همه این قشر تحت پوشش بیمه و حمایت قرار گیرند.

 

بر اساس اعلام سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیز در این مراسم گفت: یکی از آرمان‌های بزرگ انقلاب اسلامی، تحقق عدالت و ایجاد آرامش و امنیت خاطر برای جامعه است و در این مسیر یکی از نهادهایی که در تحقق این آرمان کارکرد مهمی دارد، سازمان تأمین اجتماعی است.

 

سید میرهاشم موسوی افزود: امروز مفتخر هستیم که فراگیری پوشش سازمان تأمین اجتماعی در سطح کشور بعد از انقلاب اسلامی حدود ۶ برابر افزایش یافته و از عدد شش میلیون نفر تحت پوشش در پیش از انقلاب اسلامی، به نرخ ۴۴ میلیون نفر رسیده‌ایم.

 

وی با بیان اینکه، امروز به صورت تجمعی نرخ پوشش بیمه‌ای کشور حدود ۷۰ درصد است، گفت: به طور کلی ۵۳ درصد از جامعه تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی و ۱۷ درصد ذیل پوشش سایر صندوق‌ها هستند و برنامه راهبردی ما این است که ۳۰ درصد باقی مانده را نیز تحت پوشش قرار دهیم.

 

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با تأکید بر جایگاه و نقش مؤثر دانشجویان در پیشبرد جامعه تصریح کرد: طرح بیمه دانشجویان در قالب تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان تأمین اجتماعی و سازمان دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری توسعه پیدا می‌کند.

 

موسوی تاکید کرد: باید این فرصت را بیش از گذشته برای تحت پوشش بیمه قرار گرفتن دانشجویان فراهم کنیم. در شرایط فعلی از میان بیش از سه میلیون دانشجوی کشور، تنها حدود ۲۵ هزار نفر تحت پوشش بیمه هستند که عدد بسیاری کمی است و بر اساس تفاهم جدید افراد تحت پوشش افزایش خواهد یافت.

 

وی اظهار داشت: یکی از رویکردهای راهبردی سازمان تأمین اجتماعی افزایش سطح تسهیل‌گری است و بر همین اساس تلاش شده تا خدمات مختلف سازمان از جمله طرح بیمه دانشجویان به صورت غیرحضوری انجام شود. بنابراین مطابق این طرح دانشجویان به شکل کاملاً غیرحضوری می‌توانند نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.