سخنگوی کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی آخرین وضعیت طرح شفافیت آرای نمایندگان را در مجلس تشریح کرد.

آخرین وضعیت طرح شفافیت آرا در مجلس/ احتمال خارج شدن طرح برای همیشه از دستور کار

کلانشهر: سمیه محمودی سخنگوی کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در تشریح آخرین وضعیت طرح شفافیت آرای نمایندگان در مجلس، اظهار داشت: این طرح یکی از اولین طرح‌هایی بود که در مجلس یازدهم تدوین و به کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس به‌عنوان کمیسیون تخصصی ارجاع شد.

 

وی افزود: کمیسیون تدوین بلافاصله به طرح ورود کرد اما به‌دلیل اینکه طرح مذکور نواقصی داشت، کارگروه با حضور کارشناسان برای ارزیابی طرح تشکیل شد که در نهایت گزارش کمیته مربوطه در کمیسیون بررسی و تصویب و به جلسه علنی ارجاع شد.

 

سخنگوی کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس با بیان اینکه اکثریت نمایندگان موافق این طرح هستند، ادامه داد: اما این طرح چون مربوط به تغییر آیین‌نامه داخلی مجلس است نیاز به 2سوم آرای نمایندگان داشت که با اختلاف 2 الی 5 رأی این طرح تصویب نشد.

 

محمودی اضافه کرد: زمانی که طرحی در جلسه علنی رد شد از دستورکار خارج می‌شود اما بر اساس ماده 130 آیین‌نامه داخلی مجلس می‌توان مجدداً طرحی را که رد و از دستورکار خارج شده با امضای 50 نماینده دوباره در دستورکار قرار داد.

 

وی با ابراز اینکه نمایندگان دوباره درخواست کردند که طرح شفافیت آرا در دستورکار قرار گیرد، گفت: در نتیجه این طرح دوباره برای انجام اصلاحات به کمیسیون تدوین آیین‌نامه ارجاع شد و اعضای کمیسیون بلافاصله اقدامات لازم را انجام دادند البته نکته‌ای از طرح حذف نشد بلکه چند مورد از جمله شفاف شدن مصوبات و تصمیمات هیئت رئیسه به طرح اضافه شد.

 

نماینده شهرضا در مجلس بیان کرد: در نهایت پس از جمع‌بندی در کمیسیون، طرح برای در دستورکار قرار گرفتن تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد؛ البته چند هفته‌ای است که طرح شفافیت آرا از سوی هیئت رئیسه در دستورکار هفتگی قرار می‌گیرد اما در دستورکار روزانه قرار نگرفته است.

 

سخنگوی کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس تأکید کرد: در صورتی که طرح شفافیت آرا مجدداً از سوی نمایندگان رد شود، طرح به‌طور کلی از دستورکار مجلس خارج می‌شود.

نظر شما:

security code