شرط تدوام روند کاهشی در بازار ارز


۱۴۰۰/۱۱/۲۵ - ۱۷:۲۱ | کد خبر: ۱۸۸۹۷ چاپ

رئیس اسبق کانون صرافان گفت: اگر رفتاری خلاف روند فعلی بازار ارز صورت نگیرد و عرضه‌کنندگان عمده در این بازار دخالت نکنند، ماهیت بازار ارز کاهشی است و این روند ادامه خواهد داشت.

 شرط تدوام روند کاهشی در بازار ارز

کلانشهر: کامران سلطانی‌زاده درباره وضعیت فعلی بازار ارز اظهار کرد: روند بازار ارز در هفته گذشته کاهشی بود و صادرکنندگان بیشتر فروشنده بودند و خریداری در بازار آزاد وجود نداشت اما صادرکنندگان عمده، قیمت پایه ارز صادراتی عرضه شده در سامانه نیما را تقریبا درهمی ۲۰۰ تا ۲۵۰ تومان افزایش دادند که این امر باعث شد با اینکه قیمت‌ها در بازار آزاد در حال نزول بود، دلار امروز از ۲۶ هزار و ۵۰۰ به ۲۷ هزار و ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومان برسد. 

 

وی با بیان اینکه خریداران بازار منتظر کاهش قیمت ارز هستند، افزود: اگر رفتارهایی خلاف حرکت بازار ارز صورت نگیرد و شوکی به این بازار وارد نشود، ماهیت بازار ارز کاهشی است و این روند با توجه به اخبار مثبت از برجام، افزایش مبادلات تجاری و دسترسی به منابع ادامه خواهد شد. 

 

عضو کانون صرافان وضعیت عرضه ارز در سامانه نیما را مناسب ارزیابی کرد و گفت: اکثر مصارف خدماتی ۲۵ گانه ارز که پیش از این بانک‌ها و صرافی‌ها با هم ارائه می‌کردند، اکنون برای صرافی‌ها حذف شده و به سرفصل بانک‌ها تخصیص داده شده که این موضوع مقداری توازن عرضه و تقاضا را تحت تاثیر قرار داده است. 

 

سلطانی‌زاده ادامه داد: تائیدیه‌هایی که برای تخصیص ارز دانشجویی درنظر گرفته شده، بسیاری از دانشجویان را با مشکل مواجه کرده است زیرا، وزارت علوم فقط به دانشجویان خود این تائیدیه را می‌دهد و باقی دانشجویان باید برای رفع نیاز ارزی خود به بازار آزاد مراجعه کنند.