روزگار سخت و گرسنگی دام های استان

دام های گیلان لاغر شده اند/غذا نرسد دام ها به کشتارگاه می روند


۱۴۰۰/۱۱/۲۶ - ۱۲:۵۰ | کد خبر: ۱۸۹۰۹ چاپ

مدیر اتحادیه دامداران گیلان گفت:برای دام ‌های سنگین به بیش از ۱۶ هزار تن کنسانتره نیاز داریم، این در حالیست که در کل ۱۱ هزار تن کنسانتره برای ۴۰۰ رأس دام سنگین وجود دارد و این میزان بسیار کم است

دام های گیلان لاغر شده اند/غذا نرسد دام ها به کشتارگاه می روند
کلانشهر - مدیر اتحادیه دامداران گیلان گفت: دام ‌های گیلان به دلیل کمبود نهاده لاغر می‌ شوند و دامداران نهاده را نقد می‌ خرند و شیر را نسیه می‌ فروشند.

عباس یوسفی با بیان اینکه به ازای هر رأس دام سنگین ۴۰ کیلوگرم کنستانتره تخصیص داده می‌شود، اظهار کرد: برای دام سبک نیز علاوه بر کاه و کلش ماهانه، سه کیلوگرم جو داده می‌شود و با این میزان دام‌های استان به سختی روزگار می‌گذرانند.

وی افزود: به دلیل کمبود ‌ها دامدارن نمی‌ توانند نیاز غذای دام‌شان را تأمین کنند و در این مورد با مشکلات سختی رو به رو هستند، درخواست داده‌ایم، نهاده دامی بیشتری به استان گیلان اختصاص یابد تا دامداران مجبور نشوند دامهای شان را به کشتارگاه بفرستند.

وی خاطرنشان کرد: حدود ۷۰۰ هزار رأس دام در استان هویت گذاری شده اند که ۴۰۰ هزار رأس دام آن سنگین است.

مدیر اتحادیه دامداران گیلان گفت: برای این دام ‌های سنگین به بیش از ۱۶ هزار تن کنسانتره نیاز داریم، این در حالیست که در کل ۱۱ هزار تن کنسانتره برای ۴۰۰ رأس دام سنگین وجود دارد و این میزان بسیار کم است.

وی تصریح کرد: در فصل تابستان برخی دام ‌ها در هوای آزاد هم چرا می‌ کنند و وابستگی به غذای خشک کمتر است اما در هوای سرد کنونی با کمبود غذا مواجه هستند.

یوسفی با بیان اینکه دام ‌های شیرده استان با مشکلات بیشتری مواجه هستند و کمبود عذا موجب می‌ شود که شیر کمتری تولید کنند، گفت: کمبود غذا موجب شده است هر روز دام‌های استان لاغرتر شوند و ما طبق قول وزارت کشاورزی منتظر هستیم این مشکل برطرف شود.

وی افزود: زمستان امسال شرایط برای دامدارن سخت تر شده است و در این سختی همه شهرستان‌های دام خیزگیلان درگیر هستند. اگر به زودی اقدامات جدی صورت نگیرد دام‌های به سوی کشتارگاه خواهند رفت.

مدیر اتحادیه دامداران گیلان یادآور شد: قیمت نهاده زیاد است، کارخانه ‌ها خوراک دام را نقد می‌ خرند و شیر دام را نسیه می‌فروشند و این همه مشکل موجب خواهد شد که به فکر فروش دام‌هایشان بیافتند.

وی گفت: نباید شرایط را به حدی برسانیم که دامدار با پایین آوردن تعداد دام‌ها بخواهد سرپا بماند.

نظر شما:

security code