به بهانه اجرا در رشت؛

گفتگو با آهنگساز تنها آلبوم تکنوازی آکاردئون ایران


۱۳۹۸/۰۲/۰۴ - ۰۰:۰۰ | کد خبر: ۱۹۱۳ چاپ
گفتگو با آهنگساز تنها آلبوم تکنوازی آکاردئون ایران

مهرداد مهدی با تجربه بیش از ده هزار ساعت پرفورمنس فضای شهری، مبدع و پیشرو موسیقی شهری و محیطی در تهران و دارنده تنها آلبوم تکنوازی آکاردئون در ایران است که روز پنجشنبه پنجم اردیبهشت در رشت به روی صحنه می رود و به اجرای موسیقی می‌پردازد. به بهانه این اجرا گفتگویی با او ترتیب دادیم که در ادامه می‌خوانیم:

 

اختصاصی پایگاه خبری کلانشهر/ نیلوفر روحی: مهرداد مهدی متولد شهریور١٣۶۴، پیانیست، آهنگساز، تنظیم کننده و نوازنده تخصصی آثار پیاتزولا در ایران است و سطح پیشرفته نوازندگی آکاردئون را در ارمنستان نزد گئورگ گاسپاریان فراگرفته است. او با تجربه بیش از ده هزار ساعت پرفورمنس فضای شهری، مبدع و پیشرو موسیقی شهری و محیطی در تهران و دارنده تنها آلبوم تکنوازی آکاردئون با نام والس‌های تهران در ایران است.

 

 

بغلی‌ترین ساز دنیا!

مهرداد مهدی ماجرای پا گذاشتنش به دنیای موسیقی خیابانی را به این شکل بیان کرد:

سال 84 برای نوازندگی پیانو وارد کنسرواتوار موسیقی  شدم که برای تامین هزینه تحصیلم، کنار خیابان دی‌وی‌دی می‌فروختم و چندین بار دستگیر شدم، به همین دلیل پس از مدتی تصمیم گرفتم به نوازندگی خیابانی بپردازم و نزدیک‌ترین ساز به پیانو که برای نوازندگی خیابانی مناسب باشد یعنی آکاردئون را که البته بغلی‌ترین ساز دنیاست، انتخاب کردم.

او ادامه داد: یک سال بعد، یک کارگردان تئاتر خواست که در نمایشش آکاردئون بزنم و از آنجا بود که با اجرا در خارج از فضاهای تعریف شده‌ای مثل سالن‌های کنسرت آشنا شدم. یعنی در واقع با شیوه‌ای از اجرا به نام پرفورمنس آشنا شدم که نیت یا اکت خاصی را با هدف خاصی در زندگی مردم پیاده می‌کند.

مهرداد مهدی در ادامه گفت: آشنایی من با تئاتر و قرار گرفتنم در آن فضا باعث شد این شیوه از اجرا که در دل اجتماع رخ می‌دهد برایم جذابیت بیشتری پیدا کند و پس از یک سال نوازندگی خیابانی صرفا با هدف مالی، این بار با پشتوانه فکری و هدف به آن بپردازم که در آن دوره زمانی به نوعی ریسک محسوب می‌شد، چرا که نوازنده خوبی که کار حرفه‌ای انجام دهد و به اجرای خیابانی بپردازد وجود نداشت و الگویی نداشتم.

 

رشت، قطب فرهنگی شمال

مهرداد مهدی طی دو روز گذشته که در رشت حضور داشت به اجرای خیابانی در پیاده راه فرهنگی رشت نیز پرداخت که وقتی در مورد این تجربه از او پرسیدیم با هیجان پاسخ داد: فوق‌العاده بود! او این حجم از فرهنگ را دور ازانتظار دانست و گفت: روز گذشته یک رفتگر وقتی صدای سازم را شنید، از جارو کشیدن دست برداشت و تا پایان قطعه ایستاد و با دقت تماشایم کرد و پس از آن درباره موسیقی با هم به گفتگو کردیم.

او ادامه داد: طی این دو روز اتفاقات مشابهی را تجربه کردم و مردمی را دیدم که به این شیوه اجرا آشنا هستند و این ریشه در پشتوانه فرهنگی غنی این شهر دارد.

او در ادامه پیرامون تجربیات نوازندگی خیابانی در شهرهای دیگر و مشکلاتش گفت: نوازندگی خیابانی همواره سختی‌های خودش را داشته است و در این مورد به اشاره‌ی این که در اصفهان ممنوع‌الفعالیت شده‌ام بسنده می‌کنم.

او همچنین با اشاره به اجرای آتی‌اش در رشت گفت قصد دارد در شهرهای مختلف ایران به اجرا در قالب تکنوازی آکاردئون بپردازد و رشت را به عنوان نقطه آغاز این راه انتخاب کرده است، چرا که قطب فرهنگی شمال کشور است.

 

تالار وحدت یا خیابان؟

مهرداد مهدی که تنها عضو موزیسین کمیته هنر شورای شهر تهران است در ادامه پیرامون تفاوت اجرا در سالن و خیابان گفت: من، هم فاخرترین شکل اجرای موسیقی را در تالار وحدت به عنوان سولوی ارکستر تجربه کرده‌ام و هم در خیابان ساز زده‌ام و معتقدم که لزومی ندارد که تفاوتی بین رپرتوار اجرای خیابانی و سالن باشد و تنها تفاوت اجراها مربوط به مسائل صدا برداری و نور است و البته این که در اجرای خیابانی؛ صدای محیط ، آب و هوا و تمامی اتفاقاتی که رخ می‌دهند جزوی از اثر هستند.

 

فقدان ملودی در موسیقی حال حاضر ایران

مهرداد مهدی تجربه ساخت چندین اثر در قالب موسیقی فیلم و تئاتر را دارد. در همین راستا می‌توان به قطعه والس تهران اشاره کرد که با عنوان موسیقی متن و تیتراژ پایانی در فیلم فروشنده اصغر فرهادی استفاده شده است.

اما وقتی از او درباره آثارش پرسیدیم تنها از دو آلبومش با نام‌های «والس تهران» که تکنوازی آکاردئون و دوئت «دورنادئون» که به صورت دونوازی آکاردئون و ویولن با همکاری آسو کهزادی است، یاد کرد.

او در ادامه با اشاره به قطعاتی چون: کرخه تا راین و باران عشق گفت: پس از این آثار  سال‌هاست که در ایران ملودی ساخته نمی‌شود.

جز این‌ها کدام ملودی بی آوازی ساخته شده که در ذهن مخاطبان مانده باشد؟ این که کسی می‌آید و نام یکی از قطعاتم را می‌گوید برایم بسیار ارزشمند است و متوجه می‌شوم که موسیقی‌ام کاری که باید انجام می‌داده را انجام داده است.

 به گزارش کلانشهر، این آهنگساز قصد دارد در آلبوم‌های بعدی‌اش آثار متفاوت‌تری تولید کند.

او در آخر تشکر ویژه‌ای از مصطفی گلشن مدیر آموزشگاه موسیقی گلشن به عمل آورد  که برای برگزاری این کنسرت یاری‌اش کردند.

 

مهرداد مهدی با همکاری آموزشگاه موسیقی گلشن پنجشنبه پنجم اردیبهشت ماه در سالن رحمدل مجتمع فرهنگی هنری خاتم‌الانبیا به روی صحنه می‌رود و به اجرای تکنوازی آکاردئون می‌پردازد.

علاقمندان می‌توانند از طریق سایت اینترنتی هفتساز به نشانی  ( WWW.haftsaz.com )  و یا با مراجعه به آموزشگاه موسیقی گلشن واقع در خیابان 107 گلسار اقدام به تهیه بلیت نمایند.

موسیقی خیابانی+موسیقی+مهرداد مهدی+آکاردئون+آسو کهزادی+تالار وحدت+والس تهران+رشت