khanekhodro

جزییات طرح تازه مجلس برای محدودسازی اینترنت

احتمال جرم شدن تولید محتوا در توییتر و یوتیوب


۱۴۰۰/۱۲/۱۰ - ۲۱:۱۵ | کد خبر: ۱۹۲۷۴ چاپ

طرحی با عنوان الحاق یک ماده به قانون ممنوعیت بکارگیری تجهیزات دریافت از ماهواره در دستور کار مجلس است که اگر تصویب شود، تولید محتوا در پلتفرم هایی مانند یوتیوب و توییتر هم می‌تواند جرم تلقی شود!

 احتمال جرم شدن تولید محتوا در توییتر و یوتیوب
کلانشهر - طرحی با عنوان الحاق یک ماده به قانون ممنوعیت بکارگیری تجهیزات دریافت از ماهواره در دستور کار مجلس است که در صورت تصویب، تولید محتوا در پلتفرم هایی مانند یوتیوب و توییتر هم می‌تواند جرم تلقی شود. براساس این طرح، هرگونه همکاری و تهیه محتوا برای پلتفرم های غیر مجاز، مجرمانه است.

طرحی با عنوان الحاق یک ماده به قانون ممنوعیت بکارگیری تجهیزات دریافت از ماهواره در دستور کار مجلس است که در صورت تصویب، تولید محتوا در پلتفرم هایی مانند یوتیوب و توییتر هم می‌تواند جرم تلقی شود.

براساس این طرح، هرگونه همکاری و تهیه محتوا برای پلتفرم های غیر مجاز، مجرمانه است.

متن این طرح که روز 24 شهریور 1400 اعلام وصول شد، به شرح زیر است:

ماده واحده- یک ماده به قانون ممنوعیت بکارگیری تجهیزات دریافت از ماهواره مصوب ۱۳۷۳/۱۱/۲۳ به شرح ذیل الحاق می شود.

ماده الحاقی- تبلیغ هرگونه کالا، خدمات و آثار هنری ایرانی از طریق شبکه ها، رسانه ها، بسترها و پلتفرم‌های غیرمجاز (اعم از ماهوارهای یا بر بستر پهن‌باند) که فهرست آن توسط کارگروه تخصصی ماهواره متشکل از نمایندگان سازمان صداوسیما، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، سازمان تبلیغات اسلامی و دادستانی کل کشور هر سه ماه یکبار اعلام می‌گردد، ممنوع است. متخلف از این حکم حسب مورد به یکی از مجازاتهای درجه ۵ تا ۷ مقرردر مواد (۱۹) و (۲۰) قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲/۲/۱ محکوم می‌شوند.

تبصره۱- نحوه اداره و تشکیل جلسات برابر آیین نامه اجرایی خواهد بودکه به تصویب کارگروه تخصصی ماهواره می رسد.

تبصره۲- اعمال مجازات‌های فوق برای اشخاص حقوقی، رافع مسئولیت مدیران آن نبوده و این اشخاص به مجازات‌های مذکور محکوم خواهند شد.

تبصره ۳- تولیدکنندگان، واردکنندگان و صاحبان کالا، صاحبان آثار هنری و ارائه دهندگان خدمات، مکلفند در قراردادهای منعقده با اشخاص حقیقی و حقوقی از جمله نمایندگی ها و شعب خود، ممنوعیت ارائه تبلیغ در شبکه های غیرمجاز را تصریح کنند؛ در غیر این صورت چنانچه تبلیغات آنان مشمول این ماده گردد، به حداقل مجازات مذکور محکوم خواهند شد.

تبصره ۴- درصورتی که یک یا چند شبکه ماهوارهای غیرمجاز، بدون درخواست صاحب کالا یا خدمات یا آثار هنری ایرانی و یا نماینده او، مبادرت به تبلیغ کالا یا خدمات یا اثر نماید، صاحبان کالا یا خدمات مکلفند به محض اطلاع و یا اعلام مراجع ذیربط بابت پخش تبلیغ، اقدامات قانونی لازم را برای جلوگیری از پخش تبلیغات کالا یا خدمات یا اثر متعلق به خود را از طریق مراجع قضایی صالح به عمل آورند. در غیر این صورت به مجازات جزای نقدی مذکور در این ماده محکوم خواهند شد.

تبصره ۵ – مراجع قضایی مکلفند ضمن صدور حکم محکومیت اشخاص مندرج در این ماده، نسبت به محکومیت مدیران و دستاندرکاران شبکه های ماهوارهای غیرمجاز به حداکثر مجازاتهای مندرج در این ماده اقدام نمایند.

تبصره ۶- صدور حکم محکومیت مانع رسیدگی به دعوی اشخاص حقیقی و حقوقی زیاندیده ناشی از پخش تبلیغات غیرمجاز موضوع این ماده نخواهد بود.

تبصره ۷- هر نوع همکاری با شبکه ها، رسانه ها و پلتفرم‌های موضوع ماده این قانون، به منظور تأمین و تولید محتوای (نوشتاری، دیداری و شنیداری) از مرحله نگارش تا ساخت و پخش توسط هر تبعه ایرانی در قالب تهیه‌کنندگی، بازیگری، کارگردانی، تصویربرداری، اجرا،صداگذاری، نویسندگی، تهیه موسیقی، تدوین، ساخت برنامه و آگهی و امثال آن، به میزان حسب مورد به یکی از مجازاتهای درجه ۵ تا ۷ مقرر در مواد (۱۹) و (۲۰) قانون مجازات اسلامی محکوم میشوند.

تبصره ۸- متخلفین از مقررات سازمان، با توجه به گستره انتشار، محتوای مخل اخلاق عمومی، مدت زمان پخش یا انتشار، خسارات وارده به اشخاص حقیقی و حقوقی و میزان تأثیر نقض احکام مندرج این ماده بر فرهنگ، آسایش و امنیت جامعه تحت پیگرد و اعمال جریمه های انتظامی مالی قرار میگیرند.

مقدمه (دلایل توجیهی):

قانون ممنوعیت بکارگیری تجهیزات دریافت از ماهواره مصوب ۱۳۷۳ صرفاً منع استفاده از شبکه های ماهوارهای در بعد سخت افزاری را بیان می کند؛ چراکه در قانون مذکور به صراحت آمده است: «ورود، توزیع و استفاده از تجهیزات دریافت ماهواره ممنوع است.»

از سوی دیگر در شرایط فعلی با حجم گسترده همکاری تبلیغات در شبکه های ماهوارهای مواجه هستیم و با نواقصی که در این قانون وجود دارد امکان پیگیری قضایی از اشخاص حقیقی و حقوقی که در بعد نرم افزاری اقدام به تبلیغات و همکاری با شبکه های فارسی زبان معاند می کنند وجود ندارد. لذا در ماده واحده ذیل سعی شده خلاءهای موجود در قانون صدر الاشاره رفع شود و با در نظر گرفتن ضمانت اجراهای متناسب زمینه سوء استفاده در زمینه محدود نماید.

اسامی امضاکنندگان طرح الحاق یک ماده به قانون ممنوعیت بکارگیری تجهیزات دریافت از ماهواره

حسن نوروزی – حسینعلی حاجی دلیگانی – جواد نیک بین – حسین جلالی – بهروز محبی نجم آبادی – هاجر چنارانی – احمدحسین فلاحی همدان – بهزاد رحیمی – سیدمصطفی آقامیرسلیم – رضا تقی پورانوری – غلامحسین کرمی – مجید نصیرائی – نصراله پژمان فر – یعقوب رضازاده – علیرضا عباسی – سیدمحمود نبویان – محمد سرگزی – اقبال شاکری – محمدحسن آصفری – احمد نادری – علی جدی- سیدمحمدرضا میرتاج الدینی – علیرضا شهبازی – قدرت الله حمزه شلمزاری – زهره سادات لاجوردی- حسن همتی – سیدعلی یزدی خواه

 

نظر شما:

security code