khanekhodro

در تماس تلفنی ظهر امروز حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه و وانگ ای، عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین، طرفین درخصوص مناسبات دو جانبه، روند مذاکرات وین و برخی از تحولات بین المللی گفتگو و تبادل نظر کردند.

امیرعبداللهیان: رسیدن به توافق، تصمیم سیاسی و نگاه واقع بینانه طرف های غربی را می طلبد

کلانشهر: وزیر امور خارجه کشورمان در این تماس با اشاره به پیشرفت‌های حاصله در مذاکرات وین، بر اهمیت برخی مسائل باقیمانده و ضرورت حفظ منافع ملی کشورمان، از جمله در زمینه اقتصادی تاکید کرد و اظهار داشت، تهران تاکنون ابتکارات زیادی برای حل و فصل موضوعات به خرج داده است و اکنون رسیدن به توافق، تصمیم سیاسی و نگاه واقع بینانه طرف های غربی را می طلبد. 

 

وی از همکاری نزدیک ایران و چین ابراز خرسندی کرده و با بیان رایزنی های صورت گرفته از سوی کشورمان در این خصوص، تداوم تعامل و همکاری نزدیک ایران و چین در وین، و نیز در پایتخت‌های دو کشور را دارای اهمیت توصیف کرد.

 

امیرعبداللهیان در بخش دیگری از این گفتگوی تلفنی به روابط دو کشور در موضوعات مختلف پرداخت و ضمن ابلاغ سلام دکتر رئیسی به همتای خود شی جین پینگ اظهار داشت، رئیس جمهور ایران دستورات مقتضی را درخصوص مذاکرات فنی مربوط به اجرای برنامه جامع 25 ساله صادر کرده است. اکنون ضرورت دارد با جدیت و سرعت در راستای اجرایی شدن برنامه همکاری‌های جامع اقدام کنیم.   

 

وزیر امور خارجه چین نیز با اشاره به برنامه همکاری های جامع دو کشور، بر ضرورت گفتگو و مشورت نمایندگان ایران و چین برای پیگری این برنامه مهم تاکید کرد. 

 

وی ارتباط نزدیک دو طرف در مذاکرات وین را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت، با هماهنگی ها و تشریک مساعی صورت گرفته، دستاوردهای زیادی تا کنون به دست آمده است.

 

وزیر امور خارجه چین در عین حال موضوعات باقیمانده را مهم ارزیابی کرد و تصریح نمود، چین مطالبات منطقی طرف ایرانی را درک کرده و از آنها حمایت می کند. وی ابراز امیدواری کرد با حفظ روند رو به جلو و تعامل طرفهای مذاکره بتوانیم در وین به توافق دست یابیم.   

 

موضوع تحولات اوکراین و نیز ابراز امیدواری طرفین برای برگزاری موفق سومین اجلاس همسایگان افغانستان در پکن، بخش دیگری از گفتگوی دو وزیر خارجه را تشکیل داد.

نظر شما:

security code