khanekhodro

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با بیان اینکه خرید، فروش و حمل حیواناتی مانند مار، سمندر و لاک پشت جرم است، اعلام کرد: در روزهای پایانی سال برخی سودجو اقدام به خرید و فروش این حیوانات در کنار ماهی‌های قرمز در اماکن عمومی می‌کنند که طبق قانون شکار و صید، جرم است و پیگرد قانونی دارد.

خرید، فروش و حمل مار، سمندر و لاک پشت جرم است

کلانشهر: رضا زمانی افزود: عمدتا حیوانات تزئینی که در روزهای پایانی سال بازار گرمی دارند، مهاجر و کمیاب هستند و فروش آنها تخلف است و با متخلفان و عرضه کنندگان این جانوران برخورد جدی می شود.

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: از سویی دیگر پس از مدتی مردم به دلیل عدم توانایی در نگهداری این دسته از حیوانات آن‌ها را در طبیعت رها می‌کنند که خود باعث بروز مشکلات زیست محیطی می‌شود.

 

زمانی اظهار داشت: متخلفان به مراجع قضایی معرفی می شوند و طبق قانون به جزای نقدی و یا از یک تا شش ماه حبس تعزیری محکوم خواهند شد به همین منظور گشت ویژه ای برای نظارت و برخورد با متخلفان در استان گیلان ایجاد شده است.

 

وی اعلام کرد: همچنین ماموران اجرایی یگان حفاظت محیط زیست استان گیلان در طول ایام تعطیلات نوروز به صورت شبانه روزی عرصه های طبیعی استان را تحت نظارت قرار خواهند داد و در صورت مشاهده هر گونه تعدی به تنوع زیستی استان اعم از گیاهی، جانوری و عرصه های طبیعی اعمال قانون خواهند کرد.

 

زمانی گفت: از مردم تقاضا داریم در صورت مشاهده خرید یا فروش چنین حیواناتی با شماره‌گیری ۱۵۴۰ به اداره کل محیط زیست اطلاع داده و از این کار جلوگیری کنند.

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان همچنین از بازدید رایگان موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی واقع در اداره کل به مناسبت روز جهانی حیات وحش برابر با ۱۲ اسفند ماه خبر داد.

نظر شما:

security code