رشد 13 درصدی جذب سرمایه گذار خارجی در منطقه آزاد انزلی

سازمان منطقه آزاد انزلی در طول سال 97 موفق به جذب و تحقق 57.5 میلیون دلار شد که در برابر 51 میلیون دلاری که در سال 96 محقق شد، از رشد 13 درصدی جذب سرمایه گذار خارجی در این منطقه خبر می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، رضا مسرور با اشاره به افزایش شاخص‌های اقتصادی در منطقه آزاد انزلی در طی سالی که گذشتف اظهار کرد: در دوره زمانی دوازده ماه سال 97 میزان سرمایه گذاری محقق شده در این منطقه از رقم 10079 میلیارد ریال فزونی گرفت و در مقایسه با 8396 میلیارد ریالی که در مدت مشابه سال 96 در این منطقه تحقق یافت، بیانگر افزایش 20 درصدی در اجرای دستورالعمل‌های این شاخص مهم اقتصاد مقاومتی است.

وی افزود: از سوی دیگر و در زمینه جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی و علی رغم مشکلات ناشی از تحریم‌های غیرقانونی دولت آمریکا، سازمان منطقه آزاد انزلی در طول سال 97 موفق به جذب و تحقق 57.5 میلیون دلار شد که در برابر 51 میلیون دلاری که در سال 96 محقق شد، از رشد 13 درصدی جذب سرمایه گذار خارجی در این منطقه خبر می‌دهد.

 

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه در سال 97 تعداد مجوزهای سرمایه گذاری صادره از سوی معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد انزلی به مرز 81 مجوز رسید، ادامه داد: این آمار در قیاس با 78 مجوز صادره در سال 96 صادر شده بود نشاندهنده افزیش حدود 4 درصدی در تعداد صدور مجوز سرمایه گذاری در این منطقه است.

وی تصریح کرد: سرمایه اظهار شده از سوی 81 مجوز سرمایه گذاری صادره در سال 97 افزون بر 50316 میلیارد ریال اعلام شد که بیانگر رشدی 8 درصدی در برابر 46589 میلیارد ریال اظهار شده در سال 96 است.

مسرور یادآور شد: 81 مجوز سرمایه گذاری صادره در سال 97 از سوی این سازمان در زمینه‌های خدمات گردشگری، فناور(های تک) و دانش بنیان، احداث واحدهای تولیدی، خدماتی، اقامتی، ساخت هتل و مجتمع‌های مسکونی، و همچنین ایجاد مجموعه‌های تفریحی و گردشگری بوده است.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی گفت: تداوم سیاست‌های حمایتی و تشویقی این سازمان از سرمایه گذاران و فعالین اقتصادی منطقه، در چارچوب تحقق دستورالعمل‌های اقتصاد مقاومتی را باید مهمترین دلایل استمرار مسیر رشد منطقه آزاد انزلی طی سال‌های اخیر در مسیر جذب سرمایه گذار به عنوان یکی از مهمترین شاخص‌های عملکرد مناطق آزاد عنوان کرد.

وی بیان کرد: علاوه بر ثبات در طرح‌های حمایتی مدیریتی سازمان که منجر به رونق فضای کسب و کار در سطح منطقه شده است، تکمیل و بهره برداری از مهمترین پروژه زیرساختی منطقه و مناطق آزاد کشور یعنی مجتمع بندری کاسپین که نقش بسزایی در مراودات منطقه‌ای کشور ایفا خواهد نمود، میزبانی از نمایشگاه‌های تخصصی و حضور در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی با همراهی واحدهای تولیدی و صادراتی منطقه، حمایت گسترده از شرکت‌های فناور و دانش بنیان در کنار رفع مشکلات واحدهای تولیدی - صنعتی منطقه که منجر به فعال شدن بالغ بر 70 واحد راکد شده است را باید از مهمترین اقدامات سازمان منطقه آزاد انزلی برای حمایت از سرمایه گذاران تولیدی و سایر فعالین حوزه‌های اقتصادی، گردشگری، تولیدی و دانش بنیان اعلام کرد.

گفتنی است؛ ظرف یک سال گذشته سازمان منطقه آزاد انزلی، علاوه بر فعال سازی کریدور بین‌المللی نستراک، موفق شد کریدور جدید چین، قزاقستان، ایران را عملیاتی کند، مسیرهای تجاری که موجب تسهیل و تسریع در ترانزیت کالا از طریق این منطقه و کشور خواهد شد، موضوعی که در ارزیابی‌های سرمایه گذاری به عنوان شاخص مهمی جهت حضور در هر نقطه جغرافیایی جهت سرمایه گذاری و فعالیت اقتصادی پذیرفته شده است.