khanekhodro

در سومین جلسه دادگاه سرکرده گروهک تروریستی تندر مطرح شد؛

برنامه ریزی سرکرده تندر برای ترور مسئولان استان گیلان و بمب گذاری در مصلای رشت


۱۴۰۰/۱۲/۱۵ - ۱۷:۲۵ | کد خبر: ۱۹۴۰۵ چاپ

نماینده دادستان در سومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده سرکرده گروهک تروریستی تندر از برنامه‌ریزی متهم برای ترور مسئولان استان گیلان تا طراحی انفجار لوله‌های انتقال نفت در گناوه را مطرح کرد و صوتی از متهم در دادگاه پخش شد که در آن وی دستور اقدام با خشونت تمام و بمب‌گذاری‌ها را می‌داد.

برنامه ریزی سرکرده تندر برای ترور مسئولان استان گیلان و بمب گذاری در مصلای رشت
کلانشهر: به گزارش خبرگزاری میزان، سومین جلسه محاکمه جمشید شارمهد از گروهک تروریستی تندر در شعبه ۱۵ انقلاب و به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی برگزار شد.

در ابتدای جلسه حسنی اعتماد نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت و ادامه کیفرخواست را قرائت کرد.

حسنی اعتماد درباره برنامه‌ریزی گروهک برای بمب‌گذاری در مصلای رشت اظهار داشت: اعضای این گروهک تروریستی قصد داشتند تا در جریان نماز جمعه بمب‌گذاری را انجام دهند که خوشبختانه با دستگیری عناصر گروهک این عملیات انجام نگرفت البته اماکن حساس دیگری در شهر رشت هدف عملیات نظامی قرار گرفت.

نماینده دادستان درباره برنامه‌ریزی‌های دیگر گروهک تروریستی تندر گفت: برنامه‌ریزی برای ترور استاندار وقت گیلان از جمله اقدامات دیگری است که جمشید شارمهد دستور آن را صادر کرده بود.

وی ادامه داد: اعضای گروهک تندر قصد داشتند تا مواد منفجره را در داخل چادر مسافرتی که در اطراف خانه استاندار تعبیه شده بود قرار دهند و با منفجر کردن این مواد اقدام به ترور استاندار کنند که خوشبختانه با شناسایی این چادر توسط پلیس عملیات صورت نگرفت.

حسنی اعتماد به برگزاری همایشی در آمریکا اشاره کرد و افزود: همایشی در آمریکا و توسط برایان هوک با محوریت ایران و با حضور گروهک‌های تروریستی برگزار شد و جمشید شارمهد نیز در این همایش حضور داشت.

در ادامه جلسه دادگاه تصاویری از این همایش به نمایش درآمد.

نماینده دادستان درباره برنامه‌ریزی و طراحی برای انفجار لوله‌های انتقال نفت بندر گناوه گفت: اعضای گروهک تروریستی تندر قصد داشتند تا لوله‌های انتقال نفت بندر گناوه را منفجر کنند و برای انجام این کار اطلاعاتی را به دست آوردند. اعضای این گروهک اطلاعات به دست آمده را برای شارمهد ارسال کرده بودند اما او انفجار را به زمانی دیگر موکول کرد و به اعضای گروه دستور داد برای انجام عملیات‌های دیگر به تهران و شمال بروند.

نماینده دادستان درباره برنامه‌ریزی به قصد بمب‌گذاری در نمایشگاه کتاب تهران توسط اعضای گروهک تندر گفت: اعضای این گروهک با هدایت شارمهد قصد داشتند برای افزایش تعداد تلفات، بمب‌گذاری را با مواد سمی سیانور در نمایشگاه کتاب تهران انجام دهند، اما این عملیات به دلیل آتش‌سوزی در هتل جهان تهران انجام نگرفت.

سپس در ادامه جلسه دادگاه فیلمی از اظهارات شاهدان عینی در آتش‌سوزی هتل جهان تهران به دلیل عملیات ساخت بمب توسط اعضای گروهک تندر به نمایش درآمد.

نماینده دادستان با بیان اینکه اعضای گروهک تندر قصد انجام عملیات تروریستی در مجلس شورای اسلامی با بهره‌گیری از مواد شیمیایی را داشتند، گفت: بر اساس اقاریر متهمان دستگیر شده، عناصر این گروهک قصد داشتند تا در سیستم تهویه مجلس مواد شیمیایی قرار دهند و در صحن پخش کنند که با دستگیری عوامل این گروهک عملیات مذکور انجام نگرفت.

حسنی اعتماد درباره برنامه‌ریزی اعضای گروه برای سرقت از صرافی و بانک‌ها اظهار کرد: یکی دیگر از برنامه‌های گروهک جهت ایجاد رعب و وحشت در جامعه و تأمین مالی برای انجام عملیات‌های تروریستی برنامه‌ریزی جهت سرقت از بانک‌ها و صرافی‌ها بوده است.

در ادامه جلسه دادگاه صوتی از جمشید شارمهد پخش شد که در آن متهم دستور اقدام با خشونت تمام و بمب‌گذاری‌ها را می‌دهد.

سپس در ادامه قاضی صلواتی ضمن ختم جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده را به زمانی دیگر موکول کرد.

 به گزارش میزان،گفتنی است، تندر یکی از گروه‌های تروریستی و ضد انقلاب است که در جریان گروه‌های معاند و طرفداران رژیم پهلوی فعالیت می‌کند.

برخی کارشناسان سابقه تاسیس این گروه را در سال‌های نخست دهه ۸۰ و یا به طور دقیق‌تر سال ۱۳۸۳ می‌دانند. نام دقیق‌تر این گروه انجمن پادشاهی ایران (تندر) است که طبق اطلاعات در دسترس فتح‌الله منوچهری با نام مستعار فرود فولادوند در سال‌های نخست تأسیس این گروه و تا سال ۱۳۸۵ سرکردگی آن را برعهده داشت. پس از او جمشید شارمهد در همان سال مسئولیت آن را برعهده گرفت.

شنبه یازدهم مرداد ۹۹ خبری در رسانه‌ها منتشر شد که حاکی از دستگیری جمشید شارمهد سرکرده گروه تروریستی تندر توسط وزارت اطلاعات بود. در پرونده این گروه جنایت‌های بسیاری مانند بمب گذاری در حسینیه سیدالشهدای شیراز و قصد انفجار سد سیوند شیراز مشاهده می‌شود که در این میان بمب گذاری در حسینیه سیدالشهدای شیراز حادثه‌ای خون بار است که افراد بی گناه بسیاری در آن به شهادت رسیدند.

 

نظر شما:

security code