khanekhodro

۶ روش کاربردی برای خانه تکانی ذهن


۱۴۰۰/۱۲/۱۵ - ۱۸:۴۰ | کد خبر: ۱۹۴۰۹ چاپ

بسیاری از ما از داشتن مشغله ذهنی زیاد رنج می‌بریم. فکر به گذشته، آینده، شغل، درس، درامد، ازدواج و … ذهن شما را پریشان می‌کند و طبیعتا منجر به کاهش تمرکز و کارآیی شما می‌شود. در نتیجه ممکن است از خواب آشفته رنج ببرید که به نوبه خود با خستگی بیشتر مشکل را تشدید می‌کند.

۶ روش کاربردی برای خانه تکانی ذهن
کلانشهر: وب‌سایت «جعبه ابزار ذهنی» در ادامه نوشت:چند تکنیک ساده وجود دارد که می‌توانید از آنها برای از کاهش استرس ذهن پریشان و ناآرام استفاده کنید. اینها به شما کمک می‌کند تا احساس آرامش و تمرکز بیشتری داشته باشید و منجر به خواب و بهره‌وری بهتر می‌شود.

خلوت کردن فضای فیزیکی

خانه یا فضای کاری به هم ریخته باشد، منجر به ذهن درهم‌ریخته می‌شود. محیط درهم و برهم به طور مداوم به مغز شما می‌گوید که کارهایی برای انجام‌دادن وجود دارد؛ سازماندهی، تمیزکردن، مرتب‌کردن. مغز احساس می‌کند توسط این محرک ها بمباران می‌شود و باعث استرس و اضطراب می‌شود. یک محیط زندگی نامرتب و منظم اثر روانی آرام‌بخش دارد.

انجام‌ندادن چند کار همزمان و اولویت‌بندی آن‌ها

اگر لیست کارهای شما پایان‌ناپذیر به نظر می‌رسد، براحتی می‌توانید در تعداد زیادی از کارهای مختلف که احساس می‌کنید مجبور به انجام آن هستید، غرق شوید. واقعیت این است که مغز ما برای این کار ساخته نشده و  حتی در صورت انجام این کار در بلندمدت آسیب‌های بسیاری خواهد داشت. وقتی چیزهای زیادی توجه شما را جلب می‌کند، نمی‌توانید به روشنی در مورد یک کار فکر کنید. می‌تواند وسوسه‌انگیز باشد که سعی کنید چندین چیز را همزمان انجام دهید یا کارهای کوچک اما غیرضروری را کنار بگذارید تا فهرستتان کوتاه‌تر به نظر برسد. با انجام این کار، شما با اولویت‌های اصلی خود دست و پنجه نرم نمی‌کنید و همچنان احساس می‌کنید که خسته‌اید.

با لیست کارهای خود بی رحم باشید و توقعتان را از خودتان پایین بیاورید. هر روز کارهایی را که باید در آن روز انجام شود انتخاب کنید. روی فهرست کوتاهی از مهم‌ترین وظایف خود تمرکز کنید و سعی کنید مطمئن شوید که فقط این اولویت‌ها هستند که ذهن شما را به خود مشغول می‌کنند.

قاطع باشید و از «نه» گفتن احساس ناراحتی نکنید

اگر تعداد قرارها و تعهدات در تقویم شما بسیار زیاد است، در نظر بگیرید که آیا همه آنها کاملا ضروری هستند یا می‌توان برخی از آنها را به تعویق انداخت، واگذار کرد یا بطور کلی لغو کرد. خود را ملزم به شرکت در رویدادهای اجتماعی نکنید زیرا احساس می‌کنید که باید انجام دهید و مجبورید. کارهایی را انتخاب کنید که ارزش وقت و انرژی شما را داشته باشد.

وقت خود را با افرادی بگذرانید که سلامت روانی شما را تقویت می‌کنند. در فعالیت‌هایی شرکت کنید که از نظر شخصی یا حرفه‌ای برای شما مفید است و اگر می‌توانید بقیه را کنار بگذارید؛ البته گرفتن این تصمیمات یا گفت‌وگوهای دشوار با رئیس خود در مورد انتظارات کاری غیر واقعی برای شما آسان نخواهد بود.

سدکردن سیل روزانه اطلاعات

حجم انبوه اطلاعاتی که هر روز از منابع متعددی در معرض آن قرار می‌گیریم، ذهن را به خود مشغول می‌کند. مغز ما توسط اخبار، رسانه‌های اجتماعی، وبلاگ‌ها، تلویزیون، پیام‌های متنی، ایمیل‌ها و گشت و گذار در اینترنت بمباران می‌شود. برای کاهش استرس و تنش در مورد مدت زمانی که صرف خواندن یا تماشای اخبار، استفاده از رسانه‌های اجتماعی، تماشای تلویزیون یا مرور بی‌هدف در اینترنت می‌کنید، منظم باشید.

برای خود محدودیت زمانی تعیین کنید و به آن پایبند باشید. برای این کار در اکثر گوشی‌ها قسمتی برای تنظیم ساعت مشخص برای استفاده از رسانه‌های اجتماعی وجود دارد. با آن می‌توانید حدودی را یرای خودتان مشخص کنید. در مورد منابع اطلاعاتی که برای خواندن یا تعامل با آنها انتخاب می‌کنید مجددا فکر کنید. اگر قرارگرفتن منظم در معرض این منابع اطلاعاتی بر سلامت روان شما تأثیر منفی می‌گذارد، کمی از آنها فاصله بگیرید.

بخشی از کارها را به ابزارها بسپارید

اگر تمام کارها را خودتان به خاطر بسپارید و به یاد آورید فشار زیادی به ذهن خود وارد کرده‌اید. در عوض می‌توان بخشی از کارها را به کمک تکنولوژی یا ابزارهای ساده انجام داد. امروزه ابزارهای زیادی برای مدیریت کارها وجود دارد؛ از ابزارهای ساده قدیمی مثل دفترچه یادداشت تا اپلیکیشن‌های برنامه‌ریز و یادآور. برای کاهش بار ذهنی می‌توانید قسمتی از کارها را فهرست و یادداشت کنید یا می‌توانید از یادآور گوشی استفاده کنید. دفترچه‌های برنامه‌ریزی و planner در این راستا کمک‌کننده‌اند.

زمانی را برای استراحت اختصاص دهید

آرامش نه‌تنها برای یک بدن خسته، بلکه برای یک ذهن شلوغ و کاهش استرس نیز ترمیم‌کننده است. تعدادی از فعالیت‌ها و تکنیک‌ها وجود دارد که می‌توانید امتحان کنید که به پاکسازی ذهن شما از افکار تهاجمی و درهم‌ریختگی ذهنی کمک می‌کند. مدیتیشن و مایندفول‌نویسی احتمالا قدرتمندترین ابزار برای کمک به بازیابی وضوح ذهنی هستند. این شامل یادگیری تمرکز بر لحظه حال، روی تنفس و احساسات بدن شماست.

نتیجه‌گیری

همانقدر که به دستاوردهای زندگی اهمیت می‌دهیم، باید برای ذهن و جسم خودمان هم ارزش قائل شویم. در هر صورت همه این دستاوردها به کمک ذهن و بدن ما حاصل شده است. وجود شما از دستاوردهایتان فراتر است و شما با آنها توصیف نمی‌شوید. به‌هم‌ریختگی ذهنی بیش از حد می‌تواند تأثیر منفی بر زندگی شما بشکل اضطراب، اختلال خواب و احساس غرق‌شدن داشته باشد.