مصرف۹۵درصد نخ ابریشم داخلی در صنعت فرش کشور

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور گفت: ۹۵درصد نخ ابریشم تولید داخل در صنعت فرش و قالیبافی مصرف می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، عدیل سروی از کاهش تعرفه واردات نخ ابریشم در 20سال گذشته از  200درصد به صفر درصد گلایه کرد و خواستار اجرای مصوبه تعیین 40درصدی عوارض گمرکی شد.

وی افزود: 80درصد واردات نخ ابریشم از منطقه ویژه اقتصادی سرخس وارد می‌شود که به علت توافق‌ها با کشور همسایه عوارض گمرکی از 26درصد در این مرزبه 13درصد کاهش می‌یابد. 

 

وی اختصاص ارز نیمایی و ارز آزاد برای واردات این نخ را از اقدامات ارزشمند برای رونق صنعت ابریشم و نوغانداری و حمایت از تولیدکننده داخلی برشمرد و اضافه کرد: تغییر تعرفه واردات از ارز دولتی به ارز نیمایی اقدامی مهم برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی است.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور با بیان اینکه ۹۵درصد نخ ابریشم تولید داخل در صنعت فرش و قالیبافی مصرف می‌شود، گفت: به علت نیاز داخل به 3برابر بیشتر از تولید کنونی هیچ مشکلی در حوزه فروش پیله تر و نخ ابریشم در کشور وجود ندارد.

سروی کاهش هزینه‌های تولید را از جمله تمهیدات مرکز توسعه نوغانداری کشور اعلام کرد و ادامه داد: تولید تخم نوغان هیبریدی،‌ مبارزه بیولوژیک با آفت شپشک نهال توت و عرضه تخم نوغان‌های باکیفیت از جمله برنامه‌های تدوین شده این مرکز در راستای افزایش تولید پیله تر کرم ابریشم است.

وی همکاری با پارک علم و فناوری گیلان برای تولید تخم نوغان استاندارد را از دیگر اقدامات مرکز توسعه نوغانداری کشور خواند و گفت: در تلاش برای جذب شرکت‌های دانش ‌بنیان و ورود آنان برای مکانیزه کردن تولید پیله تر کرم ابریشم برای کاهش هزینه های تولید و عرضه فرآورده های جدید به بازار مصرف هستیم.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور به فعالیت نوغانداری در 22 استان کشور و ترویج آن در استان های دیگر اشاره کرد و افزود: گیلان با تولید 41درصد پیله تر ابریشم یکی از قطب‌های تولید این محصول در کشور است.

وی نرخ خرید تضمینی هر کیلوگرم پیله تر کرم ابریشم را طبق مصوبه شورای اقتصاد با 21درصد افزایش نسبت به پارسال حدود 21هزار و 906تومان اعلام کرد و افزود: توزیع تخم نوغان در گیلان به علت شرایط آب و هوایی 5روز دیرتر از سال گذشته در 18مرکز آغاز شده است.

وی با اشاره به لزوم توسعه توتستان ها در کشور گفت: برای احیا و رونق نوغانداری به یک میلیون نهال توت در سال نیاز است.

عدیل سروی افزود: در دو مزرعه تولید نهال توت در فومن و آهنگر کلاه مازندران تا پایان امسال بستر برای 2میلیون قلمه برای تامین یک میلیون اصله نهال توت با 50درصد ریشه دهی برای سال آینده فراهم شده است.

وی با اشاره به وجود هزار و 700هکتار توتستان در کشور گفت: 50درصد از این توتستان ها در گیلان قرار دارد.