وزیر خارجه آمریکا در پی درخواست روسیه مبنی بر دریافت تضمین کتبی درخصوص حفظ حقوق این کشور در همکاری‌ها و روابط اقتصادی با ایران عنوان کرد که تحریم‌های اعمالی علیه مسکو ارتباطی با توافق هسته‌ای با ایران ندارد.

واکنش وزیر خارجه آمریکا به درخواست روسیه برای تضمین کتبی درباره برجام

کلانشهر: به نقل از رویترز، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه در گفت‌وگویی با سی بی اس نیوز اعلام کرد که حصول توافق هسته‌ای احتمالی با ایران نزدیک است اما «شماری از مسائل بسیار چالش‌انگیز» همچنان حل نشده باقی مانده‌اند.

 

او در اشاره به درخواست روسیه برای دریافت تضمین کتبی درخصوص همکاری‌ها و روابط اقتصادی با ایران عنوان کرد که تحریم‌های اعمالی علیه روسیه ارتباطی با توافق هسته‌ای با ایران ندارد.

 

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز گذشته در جمع خبرنگاران درباره تحریم‌های جدید اعمال شده آمریکا علیه روسیه در پی حمله این کشور به اوکراین گفته بود: ما تضمینی می‌خواهیم که این تحریم‌ها به هیچ وجه روابط تجاری-اقتصادی و سرمایه‌گذاری مقرر در برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.

او در این باره ادامه داد: ما خواستار تضمینی کتبی شده‌ایم که روند فعلی آغاز شده توسط آمریکا به هیچ وجه به حق ما برای تجارت، همکاری اقتصادی و سرمایه‌گذاری و همکاری نظامی-فنی آزاد و کامل با این کشور اسلامی[ایران] آسیبی وارد نکند.

سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا نیز صبح امروز در واکنش به این درخواست گفته بود که تحریم‌های جدید علیه روسیه نباید تاثیری بر توافق احتمالی جدید با ایران داشته باشد.

 

وی تصریح کرده بود: تحریم های جدید آمریکا علیه روسیه به دلیل حمله آن به اوکراین به برجام مرتبط نیست و نباید هیچ تاثیری بر احیای احتمالی این توافق داشته باشد.

 

وزیر خارجه آمریکا در این زمینه تصریح کرد: این به نفع روسیه است که ایران از سلاح هسته‌ای برخوردار نباشد و توانایی ساخت این سلاح‌ها در مدت کوتاه نداشته باشد.

 

بلینکن همچنین در ادامه عنوان کرد که دولت بایدن تمام تلاش خود را برای بازگرداندن زندانیان آمریکایی در ایران به ایالات متحده انجام خواهد داد.

 

این مقام ارشد آمریکایی مدعی شد که ایالات متحده به طور روزمره به مقابله با تهدیدات ایران علیه آمریکایی‌ها و فعالیت‌های این کشور در منطقه و خاورمیانه می‌پردازد.