khanekhodro

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌هایی که تاریخ ازدواج آن‌ها پس از سال ۱۳۹۷ بوده، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال و با دوره بازپرداخت ۱۰ ساله همچنین زوج‌های زیر ۲۵ سال و زوجه‌های زیر ۲۳ سال یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال موافقت کردند.

میزان تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در سال ۱۴۰۱ مشخص شد

کلانشهر: نمایندگان در نشست عصر امروز- دوشنبه( ۱۶ اسفند ماه) در بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه با بند (الف) تبصره ۱۶ و جزهای آن به شرح زیر موافقت کردند:

 

الف- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است از محل ۱۰۰ درصد مانده سپرده های قرض الحسنه و ۵۰ درصدسپرده‌های قرض الحسنه جاری شبکه بانکی، تسهیلات موضوع این بند را از طریق بانک‌های عامل تأمین کند. بانک‌ها مکلف هستند مبتنی بر اعتبارسنجی متقاضیان، حداکثر با أخذ سفته از متقاضی و یا یک ضامن معتبر به پرداخت تسهیلات اقدام کنند.

 

۱- تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هریک از زوج هایی که تاریخ ازدواج آنها بعد از ابتدای سال ۱۳۹۷ بوده است، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال و با دوره بازپرداخت ۱۰ ساله است. تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای زوج‌های زیر ۲۵ سال و زوجه‌های زیر ۲۳ سال یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال است.

 

۲- تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری، به ازای فرزند اول ۲۰۰ میلیون ریال و به ازای فرزند دوم ۴۰۰میلیون ریال و به ازای فرزند سوم ۶۰۰ میلیون ریال و به ازای فرزند چهارم ۸۰۰ میلیون ریال و به ازای فرزند پنج و به بعد یک میلیارد ریال.

 

در مورد تولد فرزندان دوقلو و بیشتر به ازای هر فرزند یک وام تعلق می گیرد و ترتیب تولد لحاظ می‌شود.

 

بانک مرکزی موظف است با همکاری سازمان ثبت احوال کشور سامانه ای به منظور ثبت نام و مدیریت فرآیندهای پرداخت تسهیلات قرض الحسنه فرزندآوری ایجاد کند.

 

- تسهیلات قرض‌الحسنه ودیعه یا خرید یا ساخت مسکن(بنا به درخواست خانواده) با بازپرداخت حداکثر ۲۰ ساله برای خانواده‌های فاقد مسکن که درسال ۱۳۹۹ به بعد صاحب فرزند سوم یا بیشتر شده یا می‌شوند به میزان دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال اقدام کند.

 

۴- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است آیین‌نامه اجرای این بند را حداکثر تا اول اردیبهشت سال ۱۴۰۱ به بانک‌های عامل ابلاغ کند. بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مجاز است در صورت اجرا نکردن تکالیف این تبصره توسط بانک های عامل؛ نسبت به افزایش سپرده قانونی آن‌ها اقدام کند. همچنین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف‌ است جهت مشاهده تعداد تسهیلات قرض‌الحسنه پرداختی در کل این بند و تعداد افراد در نوبت دریافت تسهیلات موضوع بند(الف)، به تفکیک نوع وام و استان و بانک پرداخت‌کننده، سامانه‌ای برخط(دارای تارنمای اینترنتی) ایجاد کرده و به صورت ماهانه این سامانه را به روز و اطلاعات مربوطه را برای اطلاع عموم مردم منتشر کند.

 

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است گزارش عملکرد این تبصره را هر سه(۳) ماه یک بار به کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات، فرهنگی، اجتماعی و دیوان محاسبات کشور ارائه دهد.

 

۵- مبلغ ۳۰ هزار میلیارد ریال از منابع این بند برای تأمین جهیزیه کالای ایرانی به ستاد اجرای فرمان امام(ره) اختصاص می‌یابد.

منبع: ایرنا
اشتراک گذاری:

نظر شما:

security code