khanekhodro

یک روزنامه انگلیسی در گزارشی مدعی شد، قطر در حال میانجی‌گری میان ایران و آمریکا در رابطه با مذاکرات وین است.

قطر؛ میانجی تهران و واشنگتن در رابطه با مذاکرات وین

کلانشهر: به نوشته روزنامه فایننشال تایمز، منابع مطلع مدعی شده اند که قطر بنا به درخواست تهران و واشنگتن نقش خود را به‌عنوان میانجی میان دو کشور تشدید کرده است و مذاکرات در پایتخت اتریش را تکمیل می‌کند تا میان این دشمنان قدیمی اعتمادسازی کند.

 

بنابر این گزارش، پس از یازده ماه مذاکره میان ایران و سایر طرف‌های برجام، با حضور غیرمستقیم آمریکا در رایزنی‌ها، دوحه پیام‌هایی را میان بازیگران اصلی رد و بدل و برای رفع نگرانی‌های ایران تلاش کرده است، از جمله موضوع مربوط به درخواست تهران درخصوص ارائه تضمین از سوی دولت بایدن مبنی بر این‌که هیچ دولت آینده‌ای در ایالات متحده نمی‌تواند به‌طور یکجانبه از توافق خارج شود. همانند دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا که در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته‌ای کناره‌گیری کرد.

 

فایننشال تایمز در ادامه به نقل از یک دیپلمات مطلع از مذاکرات مدعی شد: مقامات قطری همچنین برای تسهیل گفت‌وگوی مستقم‌ میان تهران و واشنگتن در صورت حصول توافق، تلاش کرده‌اند تا اطمینان حاصل شود که هر گونه موضوع باقی مانده، همچون تبادل زندانیان و رفع تحریم‌های مضاعف در آینده قابل بررسی خواهد بود.

 

این دیپلمات افزود: هر دو طرف به توافق نیاز دارند و تمایل نیز در هر دو طرف وجود دارد اما بزرگ‌ترین مشکل، اعتماد است. هر کدام فکر می‌کنند که طرف مقابل آن را نمی‌خواهد اما این صحیح نیست.

 

همچنین یک مقام ارشد آمریکایی در این باره گفت: قطر به میزان بسیار زیادی در حمایت از تلاش‌ها برای ازسرگیری اجرای کامل برجام موثر بوده است.

 

روزنامه فایننشال تایمز به نقل از منبع دیپلماتیک خود نوشت که هم ایران و هم آمریکا مایلند در صورت حصول یک توافق به مذاکرات خود ادامه دهند.

 

این دیپلمات افزود: بزرگ‌ترین اشتباه در رابطه با توافق ۲۰۱۵ این بود که گفت‌وگوها پس از امضای توافق متوقف شد. در ابتدا هیچ یک از طرف‌ها به یکدیگر اعتماد نداشتند و نیازمند نشانه‌هایی از حسن نیت بودند اما در حال حاضر تحرکات مثبتی وجود دارد.

 

به ادعای او اکنون ایرانی‌ها بایدن را فردی می‌دانند که می‌توانند با او مذاکره کنند.

 

فایننشال تایمز با بیان این ادعا که “وزیر امورخارجه قطر هفته گذشته به درخواست واشنگتن با همتای ایرانی خود درباره موضوعات باقی‌مانده در وین گفت‌وگو کرده بود” نوشت: مقامات ایرانی می‌گویند که مسائل باقی‌مانده شامل تضمین عدم خروج دوباره از توافق از سوی واشنگتن وبه‌علاوه اینکه چه تحریم‌هایی باید برداشته شود، است.

 

به نوشته فایننشال تایمز، این دیپلمات مطلع از گفت‌وگوهای قطر ادعا کرد: تهران ابتدا خواهان این بود که اختلافاتش با آمریکا در توافقی برای احیای برجام به صورت جمعی در نظر گرفته شود اما پیام اروپایی‌ها، قطری‌ها و دیگر میانجی‌گران مبنی بر این بود که “این بسیار دشوار خواهد بود. (بهتر است) ابتدا بر سر برجام که هر دو طرف به آن نیاز فوری دارند، توافق کنند و موضوعات دیگر را برای گفت‌وگوهای جداگانه نگه دارند یا به گفت‌وگوها درباره سایر موضوعات همانند تحریم‌های دیگر، پس از امضای توافق ادامه دهند”.

 

هرجند کارشناسان می‌گویند که تقریبا غیرممکن است بایدن بتواند درخصوص عدم خروج مجدد از توافق با ایران در دولت‌های بعدی آمریکا تضمین ارائه دهد.

 

این دیپلمات همچنین گفت که نگرانی ایرانی‌ها بدون دریافت تضمین این است که آنها باید آماده باشند که دو سال دیگر رئیس جمهور آمریکا توافق را کنار بگذارد.