khanekhodro

در حالی مذاکرات وین برای رفع تحریم ها در وین جریان دارد که خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنج‌شنبه به وقت محلی آمریکا مدعی شد که ایالات متحده محموله‌های ۲ نفتکش مظنون به انتقال نفت ایران را توقیف کرده است.

آسوشیتدپرس مدعی توقیف دو نفتکش حامل نفت ایران توسط آمریکا شد

کلانشهر: مذاکرات وین در حالی ادامه پیدا می‌کند که طرف آمریکا هنوز تصمیم خود را اتخاذ نکرده و تلاش می‌کند که با بازی‌های رسانه‌ای، به جای لغو موثر تحریم‌ها، زیاده‌خواهی و درخواست‌های فرابرجامی خود را پیش ببرد.

 

در تازه ترین بازی رسانه ای و اقدامات ایضائی آمریکا، خبرگزاری آسوشیتدپرس مدعی شد که ایران در راستای مقابله با تحریم‌ها عملیات پیچیده‌ای را برای انتقال نفت خود اجرا می‌کند که شامل جعل اسناد و رنگ‌آمیزی مجدد عرشه کشتی می‌شود.

 

این ادعا از سوی این خبرگزاری در حالی صورت می گیرد که دولت جو بایدن تلاش می‌کند توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را از سر بگیرد، امری که مستلزم لغو تحریم‌های واشینگتن علیه تهران است.

 

آسوشیتدپرس در ادامه می افزاید که با توجه به حمله روسیه به اوکراین و تصمیم دولت بایدن برای ممنوعیت واردات نفت روسیه که به معنای حذف روزانه ۱۰ میلیون بشکه نفت از بازارهای غربی است، احیای توافق هسته‌ای با ایران ضرورتی فوری‌تر از قبل می‌نماید.

 

این رسانه خبری آمریکایی مدعی شده که پیشتر نیز آمریکا محموله‌های نفتکش ایران را توقیف کرده است.   

 

دور هشتم مذاکرات از ششم دی‌ماه سال جاری در وین آغاز شده است و شرکت‌کنندگان به دنبال تکمیل پیش‌نویس متن توافق و تصمیم‌گیری در مورد برخی موضوعات اختلافی هستند. این درحالی است که آمریکا در اردیبهشت سال ۱۳۹۷ و در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ از توافق برجام خارج شد.