khanekhodro

با ورود حمله روسیه به اوکراین به سومین هفته خود، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا نسبت به وقوع جنگ جهانی سوم در صورت رویارویی مستقیم روسیه و ناتو هشدار داد.

بایدن: ناتو وارد اوکراین شود جنگ جهانی سوم رخ می دهد

کلانشهر: به نقل از عربی۲۱، بایدن در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید گفت: ما در اوکراین وارد جنگ با روسیه نخواهیم شد.

 

وی گفت که تلاش می‌کند تا از هرگونه رویارویی "مستقیم" بین ناتو و روسیه اجتناب کند، زیرا این امر منجر به شروع جنگ جهانی سوم می‌شود.

 

او هشدار داد که روسیه "بهای سنگینی را در صورت استفاده از سلاح شیمیایی" در اوکراین خواهد داد.

 

رئیس جمهور آمریکا در توئیتی نوشت: "جنگ پوتین علیه اوکراین هرگز یک پیروزی نخواهد بود. او امیدوار بود که اوکراین را بدون جنگ تصرف کند. او امیدوار بود عزم اروپا را بشکند. او امیدوار بود ناتو را تضعیف کند. او امیدوار بود آمریکا را تجزیه کند اما شکست خورد."

 

بایدن تصریح کرد که ایالات متحده در واکنش به مداخله نظامی مسکو در اوکراین، وضعیت "روابط تجاری عادی دائمی" را لغو خواهد کرد.

 

وی با اشاره به اینکه تصمیم برای قطع روابط تجاری با روسیه با هماهنگی متحدان آمریکا صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: این تصمیم باعث افزایش فشار بر اقتصاد "فروپاشیده" روسیه خواهد شد.

 

رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که واشنگتن و متحدانش تصمیم گرفتند روسیه را از سیستم تجارت متقابل که در تجارت جهانی قابل اعمال است، حذف کنند.

 

بایدن همچنین ممنوعیت واردات غذاهای دریایی و الماس روسی را اعلام کرد و فهرست الیگارشی‌هایی را که با تحریم‌ها مواجه هستند، گسترش داد.

 

رئیس جمهور آمریکا گفت "ما با کشورهای G۷ همکاری می‌کنیم تا روس‌های ثروتمند را تحت تحریم قرار دهیم."

 

حمله روسیه به اوکراین بامداد پنجشنبه ۴ اسفند آغاز شد که واکنش‌های گسترده بین المللی را به دنبال داشت.