khanekhodro

تورم ۴۰.۲ درصدی در اسفند

سال ۱۴۰۰ با کاهش تورم تمام شد


۱۴۰۱/۰۱/۰۱ - ۱۸:۳۶ | کد خبر: ۱۹۸۶۲ چاپ

گزارش تغییرات تورم در اسفندماه ۱۴۰۰ نشان از روند کاهشی در هر سه شاخص داشته است؛ تورم سالانه در این ماه به ۴۰.۲ درصد رسیده است.

سال ۱۴۰۰ با کاهش تورم تمام شد

کلانشهر: گزارش مرکز آمار ایران در رابطه با وضعیت تورم در اسفندماه ماه سال ۱۴۰۰ منتشر شد.

 

تورم سالانه ۱.۲ درصد کم شد

بر اساس این گزارش، نرخ تورم سالانه برای خانوارهای کشور به ٤٠.٢ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ١.٢ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

 

هم‌چنین تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ٣٩.٧ درصد و ٤٢.٨ درصد بوده که برای خانوارهای شهری ١.١ واحد درصد کاهش و برای خانوارهای روستایی ١.٤ واحد درصد کاهش داشته است.

 

کاهش تورم نقطه‌ای

نرخ تورم نقطه‌ای(درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل) در اسفند ماه به ٣٤.٧ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٣٤.٧ درصد بیشتر از اسفند ١٣٩٩ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده­‌اند.

 

نرخ تورم نقطه‌ای اسفند ماه ١٤٠٠ در مقایسه با ماه قبل ٠.٧ واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی­ ها و دخانیات» بدون تغییر در ٤٠.٧ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با کاهش ١.١ واحد درصدی به ٣١.٤ درصد رسیده است.

 

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ٣٤.٥ درصد است که نسبت به ماه قبل ٠.٨ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٣٥.٨ درصد بوده که که نسبت به ماه قبل تغییری نداشته است.

 

کاهش تورم ماهانه

همچنین نرخ تورم ماهانه اسفند ۱۴۰۰ به ١.٣ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ٠.٨ واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ١.٧ درصد و ١.١ درصد بوده است.

 

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ١.٢ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٠.٨ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ١.٦ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ١.١ واحد درصد کاهش داشته است.

 

گروه «قند و شکر و شیرینی» (قند، شکر و نبات) و گروه «انواع گوشت» (گوشت گوسفند) است، در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» گروه «پوشاک و کفش» (انواع پوشاک)، گروه «هتل و رستوران» (غذاهای سرو شده در رستوران) و گروه «کالاها و خدمات متفرقه» (لوازم آرایشی و خدمات آرایشی شخصی) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

 

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در اسفند ماه ١٤٠٠ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٣٩.٢ درصد برای دهک نهم تا ٤٢.٨ درصد برای دهک اول است.

منبع: ایسنا
اشتراک گذاری:
برچسب‎ها : تورم

نظر شما:

security code