khanekhodro

بازگشت دختران افغان به کلاس درس


۱۴۰۱/۰۱/۰۳ - ۱۲:۰۴ | کد خبر: ۱۹۸۹۹ چاپ

وزارت معارف طالبان مدعی است که بازگشایی مدارس همیشه یک هدف حکومت بوده و طالبان در برابر فشار‌ها سر تعظیم فرود نمی‌آورند.

بازگشت دختران افغان به کلاس درس
کلانشهر: گروه‌هایی از دختران افغان روز چهارشنبه پس از اعلام بازگشایی مدارس متوسطه توسط مقامات طالبان، پس از هفت ماه به کلاس‌های خود بازگشتند.
همه مدارس افغانستان به دلیل همه‌گیری کووید-۱۹، زمانی که طالبان کنترل را در ماه اوت گذشته به دست گرفت، بسته شدند، اما فقط پسران و برخی دختران کوچکتر اجازه داشتند دو ماه بعد کلاس‌ها را از سر بگیرند.

وزارت معارف طالبان اعلام کرد که مدارس روز چهارشنبه در چندین استان - از جمله کابل پایتخت- بازگشایی خواهند شد، اما مدارس در منطقه جنوبی قندهار، مرکز معنوی طالبان، تا ماه آینده باز نمی‌شوند. دلیل آن اعلام نشده است.

صبح روز چهارشنبه تیم‌های خبرگزاری فرانسه شاهد ورود چند گروه دختر به محوطه مدرسه در کابل بودند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فرانسه، صد‌ها نفر تا ساعت ۷:۰۰ صبح به دبیرستان زرغونه، یکی از بزرگ‌ترین دبیرستان‌های پایتخت، رسیدند.

وزارت معارف طالبان مدعی است که بازگشایی مدارس همیشه یک هدف حکومت بوده و طالبان در برابر فشار‌ها سر تعظیم فرود نمی‌آورند.

عزیز احمد رایان، سخنگوی این وزارتخانه گفت: ما مدارس را بازگشایی نمی‌کنیم تا جامعه بین المللی را خوشحال کنیم، و این کار را برای به رسمیت شناختن از جهان انجام نمی‌دهیم.

او به خبرگزاری فرانسه گفت: ما این کار را به عنوان بخشی از مسئولیت خود برای ارائه آموزش و سایر امکانات به دانش آموزان خود انجام می‌دهیم.

طالبان اصرار داشتند که می‌خواهند اطمینان حاصل کنند که مدارس دخترانه ۱۲ تا ۱۹ ساله از هم جدا شده و بر اساس اصول اسلامی کار خواهند کرد.

ریحانه عزیزی، ۱۷ ساله، در حالی که با پوشیدن عبایی مشکی، روسری و چادر روی صورت خود برای شرکت در کلاس آماده می‌شد، گفت: ما در تحصیلات خود عقب مانده ایم.

طالبان مجموعه‌ای از محدودیت‌ها را بر زنان تحمیل کرده‌اند و عملاً آن‌ها را از بسیاری از مشاغل دولتی منع کرده‌اند، لباس‌هایی را که می‌پوشند نظارت می‌کنند و از سفر به خارج از شهرهایشان به تنهایی جلوگیری می‌کنند. آن‌ها همچنین چندین فعال حقوق زنان را بازداشت کرده اند.

با وجود بازگشایی مدارس، موانعی بر سر راه بازگشت دختران به تحصیل همچنان وجود دارد و بسیاری از خانواده‌ها نسبت به طالبان مشکوک هستند و تمایلی به اجازه دادن به دخترانشان در بیرون از خانه ندارند.

دیده بان حقوق بشر این پرسش را مطرح کرده که این دختران چه انگیزه‌ای برای تحصیل دارند.

وزارت معارف اذعان کرد که مقامات با کمبود معلمان روبرو هستند و بسیاری از آن‌ها در میان ده‌ها هزار نفری بودند که با به قدرت رسیدن طالبان از کشور گریختند.

نظر شما:

security code