معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان:

ماماها بازوی پرتوان در اجرای طرح تحول نظام سلامت هستند


۱۳۹۸/۰۲/۱۱ - ۱۶:۱۱ | کد خبر: ۱۹۹۲ چاپ
ماماها بازوی پرتوان در اجرای طرح تحول نظام سلامت هستند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه ماماها بازوی پرتوان در اجرای طرح تحول نظام سلامت هستند، گفت: جامعه مامایی از اصلی ترین حلقه های تامین سلامت خانواده است.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، محمد عباسی با بیان اینکه پنجم ماه می مصادف با 15 اردیبهشت، از سوی سازمان بهداشت جهانی و کنفدراسیون بین المللی مامایی به نام روز جهانی ماما نام گذاری شده است، اظهار کرد: " ماماها مدافع حقوق زنان" شعار روز جهانی ماماست.

وی با بیان اینکه حیات انسان والاترین و با ارزش ترین نعمات خداوند است و ماما اولین فردی است که این هدیه الهی را درک می‌کند، تصریح کرد: در سایه آموزه های مکتبی که بهشت را زیر پای مادران و خدمت به ایشان را عبادت میداند، ارج نهادن به جایگاه ماما در واقع ارزش نهادن به مقام شامخ مادر است.

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 650 نفر ماما در زیر مجموعه حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی در استان در حال خدمت هستند، افزود: ارائه مشاوره هنگام ازدواج، مشاوره فرزند آوری سالم و ارایه خدمات باروری سالم، مراقبت سلامت مادران (پیش از بارداری، بارداری، زایمان و پس اززایمان)، کلاس های آمادگی برای زایمان، خط نجات مادران، شرکت در تیمهای اضطراری و فعالیت در حوادث غیر مترقبه، مراقبت گروه های سنی نوزادان، کودکان، نوجوانان-جوانان، میانسالان و سالمندان از جمله خدمات ماماهاست.

عباسی، با بیان اینکه ماماها بازوی پرتوان در اجرای طرح تحول نظام سلامت هستند یادآور شد: در طرح تحول سلامت، مامایی رشته ای نیست که خدمات آن تنها زنان کشور و هر نوزادی که زاده می شود را در بر گیرد، بلکه مامایی رشته ای برای تمام آحاد جامعه است.

وی، جامعه مامایی را یکی از اصلی ترین حلقه های تامین سلامت خانواده دانست و بر ارتقای کیفیت آموزش مامایی، بهره مندی از توانمندی ماماها در افزایش زایمان طبیعی و گسترش خدمات مستمر ماماها در حیطه مشاوره، مراقبت های دوران بلوغ و پیش از بارداری تا بارداری و پس از زایمان تاکید کرد.