khanekhodro

مهم ترین تغییرات کنکور امسال چیست؟


۱۴۰۱/۰۱/۰۵ - ۱۰:۰۰ | کد خبر: ۱۹۹۴۳ چاپ

کنکور ۱۴۰۱ دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی برای اولین بار تغییراتی اساسی در دفترچه، تعداد سئوالات و همچنین زمان پاسخگویی به سئولات همراه خواهد بود.

مهم ترین تغییرات کنکور امسال چیست؟

کلانشهر: طبق اعلام سازمان سنجش آموزش کشور تغییرات آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ بر مبنای دو قانون مصوب سال ۹۲ مجلس و اصلاحیه سال ۹۵ مجلس و همچنین قانون اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرا می‌شود.

 

دفترچه و پاسخ‌نامه آزمون ارتقاء پیدا کند، به این معنی که یک دفترچه عمومی و دو دفترچه تخصصی به همراه یک پاسخ‌نامه عمومی و دو پاسخ‌نامه تخصصی در بین داوطلبان توزیع شود. بر این اساس سئوالات به صورت محتوایی و از متن کتب درسی طرح خواهد شد. تعداد سئوالات، تعداد دفترچه‌ها و تعداد پاسخنامه‌ها نسبت به گذشته متفاوت خواهد بود. هر دفترچه یک پاسخنامه دارد و هر درس یک ستون پاسخ دهی دارد.

 

زمان پاسخگویی به دفترچه سئوالات

زمان دفترچه‌ها هم متفاوت خواهد شد که یا ۷۰ دقیقه‌ای و یا ۸۰ دقیقه‌ای خواهد بود. دفترچه اول و پاسخنامه اول که داده می‌شود پس از پاسخگویی داوطلب جمع آوری می‌شود و بعد دفترچه دوم و پاسخنامه دوم داده می‌شود.

 

بنابراین مهمترین تغییر کنکور ۱۴۰۱ را تغییر شکل پاسخنامه است که پاسخنامه ۳۲۰ گزینه‌ای که تا سال ۱۴۰۰ بود با تغییراتی به شکل پاسخنامه سال ۱۳۸۸ تغییر می‌کند و پاسخنامه‌های جدید با بلوک بندی مشخص هم امنیت آزمون را افزایش می‌دهد هم داوطلبان راحت تر پاسخ می‌دهند.

 

سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد؛ در کنکور امسال امنیت دفترچه‌ها و پاسخنامه‌ها تا سه برابر ارتقاء پیدا می‌کند. یک دفترچه عمومی و ۲ دفترچه تخصصی و یک پاسخنامه عمومی و یک پاسخنامه تخصصی خواهیم داشت.

 

سهمیه

تغییرات سهمیه‌های داوطلبان دانشگاه‌ها در شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی می‌شود، در این زمینه جلساتی هم تشکیل شده است اما این تغییرات به کنکور ۱۴۰۱ نمی‌رسد و در نتیجه ما شاهد تغییراتی در سهمیه‌ها نخواهیم داشت و اگر هم تصمیم‌گیری در زمینه سهمیه‌های ورود به دانشگاه اتفاق بیفتد از کنکور سال ۱۴۰۲ اعمال خواهد شد.

 

 یکی از تغییراتی که کنکور ۱۴۰۱ خواهد داشت،اجرای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای افزایش ظرفیت پذیرش در رشته‌های پزشکی خواهد بود که بر اساس این مصوبه سال جاری ۲۰ درصد به ظرفیت پذیرش داوطلب در این رشته‌ها اضافه خواهد شد.

 

افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی

در سال ۱۴۰۰ ما تعداد ۸۰۰۰ دانشجوی پزشکی در دانشگاه‌ها پذیرش کردیم که براساس مصوبه جدید شورا این ظرفیت با افزایش ۲۰ درصدی یعنی ۱۶۰۰ نفری به ۹۶۰۰ خواهد رسید که آیین‌نامه اجرایی افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی توسط وزارت بهداشت ابلاغ خواهد شد، پس از اعلام این آیین‌نامه، جزئیات آن در دفترچه شماره ۲ به اطلاع داوطلبان خواهد رسید اما این پذیرش‌ها برای داوطلبان مناطق محروم خواهد بود که البته نحوه توزیع آن توسط وزارت بهداشت اعلام می‌شود.

 

 ظرفیت پذیرش داوطلبان بهیاری امسال قطعی و ضریب آن چهار خواهد بود در واقع از سال ۱۴۰۱ در تمام دوره‌های روزانه، شهریه‌پرداز و دانشگاه آزاد این تغییرات اعمال می‌شود.

 

طبق اظهار نظر دکتر پورعباس رییس سازمان سنجش آموزش کشور، دیگر کنکور به معنای واقعی نداریم. ۶۰ درصد سوابق تحصیلی در نظر گرفته می‌شود و ترکیبی از سوابق تحصیلی و آزمون نتیجه سنجش فرد را نشان می‌دهد. اینکه یک سال فرد درس می‌خواند و در چهار ساعت نتیجه اش مشخص می‌شود استرس زیادی به داوطلب وارد می‌کند.

 

تعداد سئوالات کنکور

جزئیات دفترچه‌های کنکور ۱۴۰۱ نیز به این صورت است؛یک دفترچه عمومی با پاسخنامه مجزا با ۱۰۰ سؤال و ۷۵ دقیقه وقت درنظر گرفته ‌شده است. این دفترچه‌ها شخصی‌سازی شده و مختص هر داوطلب است.

 

 در آزمون اختصاصی گروه ریاضی دو دفترچه درنظر گرفته شده است. دفترچه شماره ۲ شامل درس‌های ریاضیات با ۵۰ سؤال و ۸۰ دقیقه زمان و دفترچه شماره ۳ شامل درس فیزیک با ۴۰ سؤال و ۵۰ دقیقه زمان، شیمی با ۳۰ سؤال و ۳۰ دقیقه زمان در سه پاکت و در سه نوبت به داوطلبان داده می‌شود.

 

دفترچه های گروه تجربی کنکور ۱۴۰۱: در این گروه نیز ۲ دفترچه اختصاصی درنظر گرفته شده است، دفترچه شماره ۲ شامل ریاضی و زیست‌شناسی است. ریاضی ۳۰ سؤال با ۵۰ دقیقه، زیست شناسی ۵۰ سؤال با ۴۰ دقیقه و در مجموع ۸۰ سؤال با ۹۰ دقیقه درنظر گرفته شده است.

 

دفترچه سوم این گروه شامل فیزیک، شیمی و زمین‌شناسی است. فیزیک ۳۰ سؤال با ۳۷ دقیقه، شیمی ۳۵ سؤال با ۳۷ دقیقه، زمین‌شناسی ۲۰ سؤال با ۱۶ دقیقه و در مجموع ۸۵ سؤال با ۹۰ دقیقه درنظر گرفته شده است.

 

بهیاران نیز دفترچه اختصاصی دارند که شامل ۳۵ سؤال با ۲۰ دقیقه زمان است.

 

در گروه علوم انسانی دو دفترچه اختصاصی دارند، دفترچه شماره ۲ شامل درس ریاضی با ۲۰ سؤال و ۲۵ دقیقه زمان، اقتصاد ۱۵ سؤال با ۱۰ دقیقه، زبان فارسی ۳۰ سؤال با ۳۰ دقیقه زمان، علوم اجتماعی ۲۰ سؤال با ۱۵ دقیقه زمان و در مجمو ۸۵ سؤال با ۸۰ دقیقه زمان درنظر گرفته شده است.

 

 دفترچه شماره ۳ این گروه شامل زبان عربی ۲۰ سؤال با ۱۵ دقیقه، تاریخ و جغرافیا ۳۰ سؤال با ۲۵ دقیقه. فلسفه و منطق ۲۰ سؤال با ۲۰ دقیقه، روانشناسی ۲۰ سؤال با ۱۵ دقیقه و در مجموع ۹۰ سؤال با ۸۰ دقیقه درنظر گرفته شده است. گروه هنر یک دفترچه اختصاصی با ۱۶۵ سؤال و ۱۶۰ دقیقه زمان و گروه زبان با ۷۰ سؤال و ۱۰۵ دقیقه زمان درنظر گرفته شده است.

 

معدل داوطلبان

داوطلبان باید در درج معدل خود توجه داشته باشند، چرا که مغایرت در معدل، قبولی آنها را ملغی می‌کند. پنج نوبت فرصت به داوطلبان داده می‌شود تا معدل خود را اصلاح کنند، در غیر این صورت در صورت مغایرت، قبولی آنها در کنکور ۱۴۰۱ ملغی می‌شود.

 

کنکور تماما الکترونیکی

طبق تصمیم جدید سازمان سنجش آموزش کشور؛ در کنکور ۱۴۰۲ زیرگروه‌ها از منطقه بندی حذف می‌شود. آزمون عمومی نخواهیم داشت و آزمون تخصصی هم گسترش پیدا می‌کند و زمان بیشتری پیدا می‌کند و تحولات اساسی در کنکورهای سراسری از ۱۴۰۲ تا ۱۴۰۳ که آزمون‌ها تمام الکترونیک و هوشمند می‌شود رخ می‌دهد.

 

بر این اساس تا سال ۱۴۰۳ دیگر هیچ کاغذی بین داوطلب و سازمان سنجش تبادل نمی شود یعنی برای هر داوطلب یک مانیتور و یک صفحه هوشمند طراحی می‌شود که آزمون خود را برگزار کند، همچنین سعی می شود از ظرفیت گوشی های تلفن همراه متصل به اینترنت، تحت شرایطی برای برگزاری آزمون استفاده شود .

 

به گزارش ایسنا، کنکور ۱۴۰۱ دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در روزهای ۸، ۹، ۱۰ و ۱۱ تیرماه سال ۱۴۰۱ برگزار خواهد شد و نتایج آن نیز همانند سنوات گذشته اواسط مردادماه ۱۴۰۱ اعلام می‌شود.

 

انتخاب رشته داوطلبان پس از اعلام نتایج اولیه آزمون سراسری ۱۴۰۱ آغاز می‌شود و نتایج داوطلبان بورسیه و با شرایط خاص در پایان مردادماه صورت می‌گیرد و نتایج آن نیز قبل از مهرماه و اوایل دهه سوم شهریورماه از طریق سایت سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد تا داوطلبان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی از ابتدای سال تحصیلی وارد دانشگاه‌ها شوند.