khanekhodro

وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد

نیاز کشور به ۱۰ میلیون واحد مسکونی


۱۴۰۱/۰۱/۰۵ - ۲۰:۵۹ | کد خبر: ۱۹۹۵۹ چاپ

بر اساس طرح جامع مسکن باید سالیانه یک میلیون واحد مسکونی احداث شود؛ وزیر راه و شهرسازی نیز اخیرا از نیاز کشور به ۱۰ میلیون واحد مسکونی سخن گفته است.

نیاز کشور به ۱۰ میلیون واحد مسکونی

کلانشهر: با توجه به حدود ۷۰۰ هزار ازدواج سالیانه و نوسازی بافتهای فرسوده، کارشناسان تخمین می‌زنند که دست کم تا ۱۰ سال آینده باید سالیانه یک میلیون واحد مسکونی احداث شود. طرح جامع مسکن هم نیاز سالیانه کشور به واحدهای مسکونی را یک میلیون واحد اعلام کرده است.

 

با این حال طی سالهای اخیر هیچگاه تولید یک میلیون واحد مسکونی محقق نشده است. اوج ساخت و ساز در دهه ۹۰ مربوط به سال ۱۳۹۲ بوده که برای ۸۰۹ هزار واحد مسکونی در کشور پروانه ساختمانی صادر شد. اما این روند در سالهای اخیر نزولی شده و در سالهای ۱۳۹۵ به بعد تولید مسکن به ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار واحد رسید.

 

با این حال بازار ساخت و ساز در سال گذشته مقداری بهتر شد. محمود محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ اواخر سال ۱۴۰۰ اعلام کرد که ساخت و ساز نسبت به سال ۱۳۹۹ بهتر شده و ۵۲۰ هزار واحد مسکونی احداث شده است. او وعده داد که سال ۱۴۰۱ نهضت بزرگ خانه‌سازی در کشور ایجاد می‌شود.

 

به تازگی رستم قاسمی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ نیز گفته است: بیش از ۸ میلیون جوان به دلیل مشکلات مالی و نداشتن مسکن مجرد مانده اند و به بیش از ۱۰ میلیون مسکن جدید در کشور نیاز داریم.

 

وی افزود: با توجه فارغ التحصیلی هر ساله دانشجویان و امکان ازدواج آن‌ها در کشور به بیش از ۱۰ میلیون مسکن جدید نیاز داریم و تاکنون ۵ میلیون نفر در سامانه نهضت مسکن ثبت نام نموده اند که عمده این افراد یا مستاجر هستند که قطعا تعداد افراد بدون مسکن بیش از این‌ها است.

 

به گفته قاسمی، در راستای جهش تولید برای ساخت یک میلیون مسکن در سال برنامه ریزی شده که بیش از دو سوم آن یعنی ۸۶۰ هزار واحد در دست اجرا است و در سال جدید نیز اقدام به واگذاری واحدها می‌شود.

 

بنابراین گزارش مسئولان وزارت راه و شهرسازی گفته‌اند تا کنون حدود ۴۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن افتتاح شده و تا خردادماه امسال نیز تعدادی دیگر از واحدهای این طرح توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به بهره‌برداری می‌رسد.