khanekhodro

وزیر امور خارجه درباره روند مذاکرات وین گفت‌: ما به دنبال این هستیم که یک توافق خوب،‌ قوی و پایدار در وین حاصل شود. هدف ما از حضور در وین، برداشتن حداکثری تحریم‌هاست.

امیرعبداللهیان: ما و سه کشور اروپایی به توافق رسیده ایم/ متن نیازمند ویرایش نهایی است

کلانشهر: حسین امیرعبداللهیان تصریح کرد: موضوع خارج کردن اسامی اشخاص حقیقی و حقوقی از لیست قرمز و از مجموعه تحریم‌ها و اقدامات یکجانبه‌ای که آمریکایی‌ها علیه ایران اعمال کرده‌اند، یکی از موضوعات جدی مذاکرات اخیر ما در وین است. وقتی می‌گوییم اشخاص حقیقی و حقوقی، در حوزه اشخاص حقوقی برخی از هولدینگ‌های بزرگ اقتصادی و مؤسسات بزرگ حکومتی ما قرار دارند و یکی از موضوعات، مربوط به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

 

وی تاکید کرد: در موضوع سپاه پاسداران حتما آنچه برای ما مهم است، این است که باید جایگاه و نقش سپاه و شأن قانونی سپاه به عنوان مهمترین بخش امنیتی و دفاعی کشور ما مورد توجه قرار بگیرد. ما در این رابطه پیام‌هایی را با آمریکایی‌ها تبادل کرده‌ایم و این یکی از موضوعاتی است که همچنان در دستور کار ما قرار دارد.

 

وزیر امور خارجه افزود: البته مقامات عالیرتبه سپاه به ما در وزارت خارجه نکته‌ای را همواره یادآوری می‌کنند و می‌گویند شما در راستای منافع کشور هر آنچه را لازم است انجام دهید و اگر به نقطه‌ای رسیدید که موضوع سپاه مطرح بود، این موضوع نباید مانعی برای شما باشد. این را می‌گویند و به نظر من مقامات عالی سپاه، به نوعی از خودگذشتگی نشان می‌دهند و ایثارگری خودشان را به حد اعلا می‌رسانند که اگر واقعا دیدید جمع‌بندی این است که در این توافق، منافع کشور حاصل می‌شود، اصلا موضوع سپاه پاسداران جزو اولویت‌هایتان قرار نگیرد.

 

امیرعبداللهیان ادامه داد: ولی ما با در نظر گرفتن جمیع مسائل کشور و منافع مردم و با نگاه به رویکرد آمریکایی‌ها، بالاخره سپاه از مجموعه‌ای از اشخاص تشکیل شده و سازمانی را در خدمت به کشور و مردم تشکیل داده و وقتی می‌گوییم سپاه یعنی سردار حاج قاسم سلیمانی. هیچگاه به خودمان اجازه نمی‌دهیم که در کنار سایر مسائل لاینحلی که همچنان با طرف آمریکایی باقی مانده - با وجود مجوزی که مقامات عالیرتبه سپاه به ما می‌دهند - به طرف آمریکایی بگوییم موضوع سپاه برای ما قابل حل است و از آن عبور کنیم. حتما موضوع سپاه بخشی از مذاکرات ما است؛ مانند سایر موضوعاتی که همچنان بین ما و آمریکایی‌ها در حال رفت و برگشت است.

 

وی افزود: با توجه به آنچه بین ما و آمریکایی‌ها باقی مانده، فکر می‌کنم اگر آمریکایی‌ها رویکردی واقع‌بینانه داشته باشند، توافق دست‌یافتنی است؛ اما اگر آمریکایی‌ها بخواهند با رویکردی غیرواقع‌بینانه و با بخشی از کار با برخی شتاب‌زدگی‌ها بخواهند ما را وادار کنند که از خطوط قرمز کشور و مردم عبور کنیم، بی‌تردید آمریکایی‌ها مسئول شکست مذاکرات خواهند بود.

 

امیرعبداللهیان در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: ما و سه کشور اروپایی در خصوص یک متن به نقطه توافق رسیده‌ایم و این متن نیازمند یک ویرایش نهایی است. چین از توافق حمایت می‌کند، روسیه با وجود چالش‌هایی که برای آن به وجود آمده و بحران اوکراین - صرف‌نظر از این‌که موضع ما در مخالفت با جنگ و بحران اوکراین کاملا روشن است و ما موضع خود را از درون مسکو با صدای بلند اعلام کردیم - در کنار توافق ما خواهد بود. به صراحت به لاوروف گفتم آنجا که منافع ما ایجاب کند، اگر توافق به نقطه نهایی برسد و خطوط قرمز ما رعایت شود و منافع ملت ما بخواهد تامین شود، ما معطل هیچ طرفی نخواهیم ماند.

 

وی اضافه کرد: مهمترین موضوع همچنان در عرصه چگونگی و نحوه خروج اشخاص حقیقی و حقوقی ایران از لیست تحریم‌هاست. شاید این در یک قالب عام همچنان بزرگ‌ترین و مهمترین مسأله خط قرمزی است که بین ما و طرف آمریکایی جریان دارد. به عنوان مسئول دستگاه سیاست خارجی به وزرای خارجه کشورهای نزدیک با آمریکا، دبیرکل سازمان ملل و بارها به آقای بورل می‌گویم و همکارم آقای باقری در گفت‌وگوهایی که دارند این را دنبال می‌کنند که ما گاهی اوقات در پیام‌هایی که از آمریکایی‌ها دریافت می‌کنیم تعارض و تناقض را شاهدیم. حداقل با ادعای حسن نیت و شتاب داشتن به رسیدن به توافق نمی‌خورد. تا زمانی یک تعهد محکم نگیریم و توافق ما به یک نقطه قوی و پایدار نرسد به هیچ وجه حاضر نیستیم در حوزه دستاوردهای هسته‌ای عقب بنشینیم. نگران کودکان بیمار پروانه‌ای ایرانی که به خاطر تحریم‌های آمریکا و غرب با مشکلات جدی مواجه هستند باشید. اگر می‌خواهید نگرانی شما در حوزه پیشرفت‌های هسته‌ای برطرف شود نگرانی ما و بی‌عملی غربی‌ها را برطرف کنید و این یک منفعت دو طرفه و تعامل دوجانبه است.

 

امیر عبداللهیان در بخشی دیگر از صحبت‌های خود با بیان اینکه "در ماه گذشته در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با دبیرکل سازمان ملل صحبت کردم و در مورد آخرین وضعیت یمن را مورد بررسی قرار دادیم"، اظهار کرد: به آقای گوترش گفتم واقعا وضعیت انسانی در یمن فاجعه‌بار است. سال‌های طولانی تجاوز علیه مردم یمن غیرقابل قبول است و شما شخصا به عنوان دبیرکل سازمان ملل خوب است که وارد موضوع بشوید و برای رفع محاصره انسانی، توقف جنگ و گفت‌وگوهای یمنی - یمنی وارد عرصه جدی کار بشوید.

 

وی یادآور شد: البته در این موضوع سعودی‌ها بارها درخواست‌هایی داشتند؛ حتی از جمهوری اسلامی ایران درخواست‌هایی داشتند که برای خاتمه جنگ ما هم از ارتباط معنوی خود استفاده کنیم. ما حتی یکی دو بار با مشورت برخی از کشورهای منطقه اقداماتی را در این رابطه سعی کردیم در تحرک دیپلماتیک خود داشته باشیم ولی در نهایت در خصوص مذاکره، طرف سعودی به جای اینکه به دنبال راه‌حل باشد، دنبال آن چیزی بود که در میدان جنگ به دست نیاورده بود.

 

امیرعبداللهیان در ادامه مصاحبه با خبرگزاری صداوسیما تصریح کرد: معتقدم عربستان سعودی باید رویکردش را تغییر دهد. سعودی‌ها می‌دانند که هر چقدر جنگ طولانی می‌شود مقاومت یمنی قوی‌تر و گسترده‌تر می‌شود و به نظر من این یک هشدار جدی به طرف سعودی است. ما موافق گسترش جنگ در منطقه نیستیم. ما موافق تداوم جنگ و تجاوز علیه یمن نیستیم و معتقدیم سلاح‌های دشمنان منطقه که امروز در این جنگ به کار گرفته می‌شود فقط نفع دشمنان جهان اسلام را تامین می‌کند و تداوم این جنگ، به نفع جنگ‌افروزان و هیچ طرفی در منطقه نخواهد بود.

 

وزیر امور خارجه در بخشی دیگر از صحبت‌های خود اظهار کرد: با نگاه به ظرفیت‌های اقتصادی و تاکتیک باید تحریم‌ها را بی‌اثر کرد و نباید منتظر گفت‌وگوهای وین ماند. ما در وزارت خارجه و در دولت جناب آقای رئیسی دو دستور کار مشخص را برای ارتقای وضعیت اقتصادی کشور داریم. آنچه در سطح اول دنبال می‌شود و تمامی وزارتخانه‌ها و بخش‌های مرتبط دولت در قالب برنامه اقتصادی دنبال می‌کنند، تمرکز بر توسعه پایدار اقتصاد در کشور با نگاه به ظرفیت‌های داخلی و نگاه به این تاکتیک و روش عملیاتی است که تحریم‌ها را باید بی‌اثر کرد.

 

وی افزود: نباید منتظر گفت‌وگوهای وین ماند و اقتصاد کشور را گره زد به نتایجی که در آنجا حاصل می‌شود. در عین حال، ما در دستگاه دیپلماسی، دستور کاری را که در دولت و در نظام تبیین شده و به ما ابلاغ شده با جدیت دنبال می‌کنیم و آن، تداوم گفت‌وگوها و مذاکرات وین برای لغو تحریم‌هاست.

 

امیرعبداللهیان همچنین با اشاره به نامگذاری سال جدید، گفت: در سال ۱۴۰۱ آنچه از طرف مقام معظم رهبری برای شعار سال مطرح شده، مورد توجه جدی ما در دستگاه دیپلماسی طی روزهای آینده است. دستیاری را در حوزه فناوری و دانش‌بنیان در حوزه وزارتی دستگاه وزارت امور خارجه منصوب خواهیم کرد و از ظرفیت فراوانی که جوانان در این حوزه خلق کرده‌اند، در بازار جهانی استفاده خواهیم کرد.