دبیر کل اوپک: نفت را غیر سیاسی می خواهیم


۱۳۹۸/۰۲/۱۲ - ۰۹:۵۰ | کد خبر: ۲۰۰۳ چاپ
دبیر کل اوپک: نفت را غیر سیاسی می خواهیم

به گزارش کلانشهر به نقل از  ایرنا، محمد سانوسی بارکیندو، دبیرکل اوپک امروز (پنج شنبه) در نشستی در حاشیه بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی نفت خطاب به ملت ایران ادامه داد: مهم نیست که در آینده با چه چالش‌هایی روبه‌رو خواهید شد، شما ملت ایران همواره بر مشکلات غلبه کرده‌اید.
وی اظهار داشت: به مردم شجاع ایران تبریک می‌گویم که در مقابل چالش سی، همبستگی از خود نشان دادند و زنان و بچه‌ها در مناطق مختلف جمع شدند تا به سیل‌زدگان کمک کنند.
دبیرکل اوپک با تسلیت به بازماندگان حادثه سیل اخیر ادامه داد: شما توانستید با چنین حادثه طبیعی مقابله کنید و امیدوارم در مقابل چالش زیست محیطی هم موفق باشید.
وی با اشاره به اینکه ایران از بنیانگذاران اوپک است، افزود: اکنون حدود 60 سالگی همکاری ایران با این سازمان است.

زنگنه طرفدار اوپک است
بارکیندو گفت: زنگنه باسابقه‌ترین وزیر نفت در اوپک است که به خاطر تجربیاتش بارها با او دیدار داشته‌ام. او حامی و طرفدار اوپک در دهه‌های متمادی بوده است و همچنین نقش مهمی در همکاری اوپک و غیراوپک ایفا می‌کند.
وی ادامه داد: قبل از بیانیه تاریخی 2016 مبنی بر کاهش تولید نفت اوپک، با زنگنه در این زمینه مشورت کردم. از کمک سایر کارشناسان ایرانی مستقر در اوپک با هدایت حسین کاظم‌پور اردبیلی استفاده می‌کنیم.
بارکیندو خاطر نشان کرد: ایران یکی از مراکز مهم انرژی در جهان و دارنده بزرگترین ذخایر نفت و گاز جهان است.
وی یادآور شد: ایران هیچ‌گاه مردم خود را فراموش نکرده و گاز در سراسر ایران توزیع شده است. سی.ان.جی که یک سوخت پاک است، در سیستم حمل و نقل این کشور استفاده می‌شود.

قهرمانی ایران در تنوع بخشی به منابع انرژی
بارکیندو بیان کرد: ایران در مقابله با فقر انرژی پیشتاز بوده و همچنین در زمینه تنوع‌بخشی منابع انرژی یک قهرمان است.
دبیرکل اوپک با بیان اینکه سهم نفت در تولید ناخالص داخلی ایران به کمتر از 40 درصد رسیده است، گفت: این موارد، دستاوردهای معمولی نیستند.
وی با بیان اینکه ایران در دستیابی به اهداف در 40 سال اخیر قابل الگوبرداری است، افزود: ایران الگوی مهم برای صنعت نفت در منطقه به شمار می رود که در شرایط سخت به اهداف خود رسیده است در حالی که برخی کشورهای اوپک به نفت وابسته هستند.

نظر شما:

security code