نرخ تورم گیلان از نرخ تورم کل کشور پایین تر است

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، با بیان اینکه نرخ تورم کل کشور و استان گیلان در فروردین امسال به ترتیب حدود 30 درصد و 27 درصد است، گفت: استان گیلان در این ماه، در بین 31 استان، دارای رتبه بیست و پنجم بالاترین نرخ تورم کشور است.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، وحید طیفوری از انتشار شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها و نرخ تورم فروردین ماه 98 کشور و گیلان خبر داد و اظهار کرد: مرکز آمار ایران جهت محاسبه تغییرات قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها با جمع‌آوری اطلاعات قیمت کالا و خدمت عرضه شده به منظور مصرف نهایی خانوار نسبت به محاسبه شاخص قیمت براساس میانگین وزنی قیمت کالاهای مختلف اقدام می‌کند.

وی افزود: براساس شاخص قیمت به دست آمده سه نوع نرخ تورم شامل «نرخ تورم کل»(مقایسه تغییر قیمت 12 ماهه اخیر نسبت به مدت مشابه) جهت برنامه‌ریزی و سیاستگذاری‌های کلان، «نرخ تورم نقطه به نقطه»(مقایسه تغییر قیمت ماه اخیر نسبت به ماه مشابه سال قبل) جهت تبیین وضعیت تغییر قیمت و شوک‌های قیمتی در کوتاه مدت و «نرخ تورم ماهانه»(مقایسه تغییر قیمت ماه اخیر نسبت به ماه قبل) جهت پیش‌بینی روند آتی نرخ تورم محاسبه می‌شود و لازم  است متناسب با هر هدف نرخ تورم مورد نظر مورد استفاده قرار گیرد.

 

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با بیان اینکه نرخ تورم کل کشور و استان گیلان در فروردین به ترتیب 30.6 درصد و 27.9 درصد است، گفت: استان گیلان در این ماه، در بین 31 استان، دارای رتبه بیست و پنجم بالاترین نرخ تورم کشور است.

طیفوری خاطرنشان کرد: بالاترین نرخ تورم کشور مربوط به استان کردستان با 36.5 درصد و کمترین مقدار مربوط به استان کرمان با 25.4 درصد بوده است. همچنین چهار استان مجاور گیلان، یعنی استان‌های قزوین، زنجان، مازندران و اردبیل به ‌ترتیب دارای رتبه‌های هجدهم، بیستم، بیست و سوم و بیست و ششم و استان ساحلی گلستان دارای رتبه پانزدهم بالاترین نرخ تورم کشور هستند.

وی اضافه کرد: نرخ تورم گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات کشور و گیلان به ترتیب 44.9 درصد و 42.7 درصد و نرخ تورم گروه عمده کالاهای غیرخوراکی ‌و خدمات کشور و گیلان به ترتیب 24.9 درصد و 22.8 درصد بوده است.

این مقام مسئول درخصوص نرخ تورم شهری خاطرنشان کرد: این نرخ در کل کشور و استان در فروردین به ترتیب 30.2 درصد و 27.7 درصد است.

وی به نرخ تورم روستایی نیز اشاره کرد و ادامه داد: این نرخ در کل کشور و استان در فروردین به ترتیب 32.6 درصد و 28.5 درصد بوده است. همچنین مقدار تغییرات تورم نقطه ‌به نقطه فروردین سال جاری در کشور و استان به ترتیب برابر 59.4 درصد و 55.7 درصد است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان یادآور شد: بررسی تغییرات شاخص قیمت فروردین سال جاری نسبت به ماه گذشته نشان می‌دهد که مقدار تغییرات تورم ماهانه در کشور برابر چهار درصد و در استان برابر 4.2 درصد بوده است. 

 

نظر شما:

security code