مدیرکل منابع طبیعی گیلان، از فعالیت بیش از ۴۰۰ قرق بان برای حفاظت از جنگل‌های هیرکانی در استان خبر داد و گفت: به زودی طرح مدیریت پایدار جنگل های هیرکانی در دو فاز مطالعاتی تفصیلی و نیمه تفصیلی اجرایی می شود.

حفاظت از جنگل های هیرکانی گیلان با بیش از ۴۰۰ قرق بان

کلانشهر: میرحامد اختری با اشاره به اجرای طرح توقف بهره برداری از جنگل های شمال از سال ۹۶ و همزمان با برنامه ششم توسعه، اضافه کرد: مقرر شد این طرح تا سال ۹۹ ادامه داشته باشد که در گیلان انجام شده است.

 

 

وی از جایگزین شدن طرح مدیریت پایدار جنگل های هیرکانی با طرح های جنگل داری خبر داد و عنوان کرد: طرح مدیریت پایدار جنگل های هیرکانی در دو فاز مطالعاتی تفصیلی و نیمه تفصیلی اجرایی می شود.

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان، با اشاره به قرارداد سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با مشاوران فاز نیمه تفصیلی، گفت: فاز نیمه تفصیلی در سال ۱۴۰۱ در سطح جنگل های شمال اجرایی می شود. فاز تفصیلی نیز هم اکنون آغاز شده و به زودی کل جنگل های شمال را تحت پوشش قرار می دهد.

 

اختری، با بیان اینکه از امسال اقدامات فنی شامل نگهداری و پرورش و اقدامات حفاظتی در سطح جنگل های گیلان اجرایی می شود، افزود: در حال حاضر فقط در حوزه حفاظت فعال هستیم و در راستای طرح مدیریت پایدار جنگل های هیرکانی، بهره برداری از درختان افتاده و شکسته نیز در دستور کار قرار دارد.

 

وی با اشاره به حضور بیش از ۴۰۰ قرق بان در حوزه حفاظت از جنگل های گیلان به همراه ۱۵۰ نفر از نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان و همیاران طبیعت، اضافه کرد: براساس آمار سال ۹۴ مساحت جنگل‌های هیرکانی به حدود ۲۰۰۰ هکتار رسیده که با اقدامات حفاظتی و جنگل‌کاری و زراعت و کنترل آفات و بیماری ها و... توانستیم جلوی روند کاهشی جنگل‌های هیرکانی در گیلان را بگیریم.

نظر شما:

security code