حفاظت از آثار فرهنگی و تاریخی از اولویت های گیلان است

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان گفت: با توجه به پتاسیل های موجود در استان گیلان، حفاظت و حراست از این آثار فرهنگی و تاریخی از اهداف و اولویت های این اداره کل است.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، شهرود امیر انتخابی گفت: در پی ثبت خانه نبی زاده و همچنین دو اثر دیگر به‌منظور سامان‌دهی بهتر و جلوگیری از دخل و تصرف‌های غیرقانونی پرونده 17 اثر دیگر برای ثبت در فهرست آثار ملی به معاونت میراث فرهنگی کشور ارسال شد. 

  وی با بیان اینکه تعداد 10 اثر در کمیته مذکور مطرح و مورد تائید قرار گرفته است که مراتب ابلاغ آن به استاندار به زودی صورت خواهد گرفت افزود: عمارت سردار مقتدر رینه رضوانشهر،مقبره پیر قطب الدین آستارا ، غار دیار جان2 سیاهکل ،محوطه کاسی سرا فومن ،مسجد تاریخی وسکه رضوانشهر، پل خشتی سند فومن، بقعه شیخ زاهد رودسر، پل خشتی روستای دار پشتان لاهیجان، پل خشتی فومن، غار بزطلابن بویه املش، غار قلایسر بویه، ساختمان نصرتیان لنگرود، گراند هتل بندر انزلی و بنای تاریخی فلاحت(اداره کشاورزی) لاهیجان از جمله عناوین آثار هستند . 

امیرانتخابی اضافه کرد: سه پرونده دیگر پیشتر از سوی این اداره کل به دبیرخانه شورای ثبت آثار فرهنگی کشور ارسال شده بود که شامل محوطه باستانی شیخ نشین ماسال، بقایای کشتی قروق شهرستان تالش و سازه دستکند میکال در دست بررسی هستند. 

  وی همچنین بیان کرد: با توجه به پتاسیل های موجود در استان گیلان، حفاظت و حراست از این آثار فرهنگی و تاریخی از اهداف و اولویت های این اداره کل است و برای رسیدن به این مهم از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد.

  امیر انتخابی گفت: قدیمی ترین اثر تاریخی مربوط به محوطه کاسی سرای فومن است که بیش از سه هزار سال قدمت دارد و جدید ترین اثر مربوط به خانه نبی زاده مربوط به دوره پهلوی اول است. 

 

نظر شما:

security code