معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی گیلان:

بیش از 40 درصد سرطان های پستان قابل درمان هستند


۱۳۹۸/۰۲/۱۵ - ۱۲:۲۵ | کد خبر: ۲۰۳۵ چاپ
بیش از 40 درصد سرطان های پستان قابل درمان هستند

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی گیلان سرطان پستان یکی از سرطان های شایعه ای است که زنان و دختران جامعه ما را تهدید می کند، گفت: بیش از 40 درصد سرطان های پستان قابل درمان هستند.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، علی داودی در افتتاح اولین کانون سلامت محله در شهرستان رودسر با اشاره به اینکه کانون سلامت محله می تواند اطلاعات مورد نیاز مردم در حوزه سلامت را در اختیار آن ها قرار دهد، گفت: متاسفانه امروزه، بسیاری از مردم پاسخ سوالات خود در حوزه سلامت را در سایت های غیر معتبر و فضاهای مجازی غیر مرتبط جستجو می کنند، که این مهم می تواند آسیب های مادی معنوی زیادی را برای جامعه ایجاد کند.

وی ادامه داد: کانون های سلامت محله، در حد فاصل بین مردم با مراکز بهداشتی درمانی قرار دارند و می توانند اطلاعات درست حوزه سلامت را از مراکز بهداشتی و درمانی دریافت و در اختیار مردم قرار دهند. 

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، به روند رو به رشد بیماری های غیر واگیر در کشور اشاره کرد و افزود: امروزه به خاطر دو عامل بی تحرکی و تغییر سبک زندگی سالم، بیماری های غیر واگیر از جمله دیابت، چاقی، فشار خون و بیماری های قلبی عروقی به صورت چراغ خاموش در حال گسترش هستند، که اگر جلوی رشد این بیماری ها گرفته نشود، در آینده نه چندان دور این بیماری ها هزینه های زیادی به جامعه تحمیل خواهند کرد. 

وی به بحث چالش بر انگیز سونامی سرطان اشاره کرد و افزود: به هیج وجه در استان گیلان سونامی سرطان نداریم، و آمارها نشان می دهد که درصد بیماری سرطان در گیلان از میانگین کشوری نیز پایین تر است. 

داودی خاطرنشان کرد: سرطان پستان یکی از سرطان های شایعه ای است که زنان و دختران جامعه ما را تهدید می کند و امروز سن ابتلا به این بیماری به مرز چهل سالگی رسیده است. 

وی ادامه داد: با یک معاینه ساده که خود شخص می تواند انجام دهد، این بیماری قابل شناسایی و پیشگیری است و بیش از 40 درصد سرطان های پستان نیز قابل درمان می باشد که باید در این خصوص به آموزش ها توجه کرد. 

داودی به حذف پلاستیک در نانوایی های شهرستان رودسر اشاره کرد و گفت: ممکن است این کار به ظاهر ساده به نظر برسد، اما با این کار، دو فایده بزرگ برای جامعه به همراه دارد؛ یکی حفظ محیط زیست و دیگری حذف عوامل بیماری زایی که با قرار گرفتن نان داغ در مجاورت پلاستیک به جامعه تحمیل می شد. 

وی ادامه داد: پس از تصویب کارگروه سلامت و امنیت غذایی این کار قشنگ از رودسر آغاز شد و به زودی با همکاری مسئولان استانی در تمامی نانوایی های استان نیز اجرایی خواهد شد. 

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، یادآور شد: با استفاده از ظرفیت کانون های سلامت در مسیر پرونده الکترونیک سلامت و نظام ارجاع الکترونیک پزشکی در حرکت هستیم و در این خصوص، هر یک از دبیران شش کارگروه مادر و کودک، نوجوان و جوان، میانسالان و سالمندان، بهداشت محیط و تحکیم بنیان خانواده می توانند نقش برجسته ای ایفا کنید. 

رحمان کاظمی، معاون عمرانی فرماندار رودسر نیز در این مراسم ضمن تشکر از راه اندازی کانون سلامت محله در این شهرستان، گفت: کانون سلامت محله اگر بتواند با بکار گیری افراد داوطلب و علاقمند در بحث پیشگیری از بیماری های غیر واگیر از جمله دیابت، بیماری های قلبی عروقی و فشار خون کار کند، قطعا می توانند از مرگ و میر ناشی بیماری های غیر واگیر از طریق آموزش هایی که در اختیار مردم قرار می دهد، اثر گذار باشد. 

وی ادامه داد: با آموزش درست می توان جلوی گسترش بسیاری از بیماری های غیر واگیر را گرفت و ما از این حرکت خوب دانشگاه علوم پزشکی گیلان استقبال می کنیم. 

 کانون سلامت محله رودسر بعد از کانون سلامت لاهیجان، چهارمین کانون سلامت استان است که افتتاح شد. 

شهرستان رودسر دارای 16 مرکز جامع سلامت شهری و روستایی، 82 خانه بهداشت و یک بیمارستان می باشد که به 48 هزار خانوار شهری و روستایی این شهرستان خدمات بهداشتی و درمانی ارایه می کند. 

نظر شما:

security code