معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت با اعلام "خودروی ارزان‌قیمت در بهمن‌ماه امسال رونمایی می‌شود"، گفت: در دنیا قیمت این خودرو کمتر از ۶هزار دلار است.

رونمایی از خودرو ارزان‌قیمت برقی و معمولی داخلی در بهمن امسال

کلانشهر: منوچهر منطقی از برنامه‌ریزی وزارت صمت برای تولید خودروی ارزان‌قیمت خبر داد و گفت: تولید خودروی ارزان‌قیمت تنها مسئله ایران نیست و مربوط به تمام کشورها است زیرا خودروهای موجود برای همه جمعیت جهان مناسب نیست و تنها برای 2 میلیارد نفر مناسب است.

 

 

وی افزود: دو مسیر موازی در صنعت خودروسازی دنیا ایجاد شده است؛ نخست مسیری که برای دهک‌های درآمدی بالا ایجاد شده و دومین مسیر تولید خودرو برای دهک‌های درآمدی پایین.

 

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت با بیان اینکه خودروی اقتصادی باید به‌روز، از نظر ظاهری جذابیت لازم را داشته و ارزان‌قیمت باشد، اضافه کرد: روش نوآوری‌های مقتصدانه، روشی علمی برای تولید خودروی ارزان‌قیمت است به این معنا که در این روش ویژگی‌های لازم و مناسب برای یک خودرو حفظ می‌شود اما هزینه‌ها افزایش نمی‌یابد.

 

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت با بیان اینکه مطالعات مربوط به تولید خودروی ارزان‌قیمت آغاز و این موضوع با خودروسازان مطرح شده است، ادامه داد: از آنجا که این مهم در نامه رئیس جمهور و وزیر صمت نیز آمده است، به‌صورت جدی پیگیر آن هستیم.

 

وی با ابراز اینکه تولید خودروی ارزان‌قیمت در قالب خودروی برقی و معمولی در حال پیگیری است، تصریح کرد: به‌نظر می‌رسد خودروی ارزان‌قیمت در بهمن‌ماه امسال رونمایی شود تا کارشناسان بتوانند نظرات خود را ارائه دهند.

 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه براساس طرحی که برنامه‌ریزی شده است نخستین عرضه خودروی ارزان‌قیمت در شهریور 1402 انجام می‌گیرد، درباره قیمت خودروی اقتصادی توضیح داد: در دنیا تلاش می‌شود که قیمت این خودرو کمتر از 6 هزار دلار و در محدود 5 هزار و 400 تا 5 هزار و 800 باشد.

 

وی در پاسخ به این سؤال که "آیا در ایران نیز قیمت خودروی ارزان‌قیمت 6 هزار دلار نرخ خواهد داشت؟" گفت: این امر وابسته به مشارکت سازنده‌ها است.