اینترنت ۵G؛ در چند قدمی ایران

کدام اپراتورها امسال اینترنت پرسرعت عرضه می‌کنند؟


۱۴۰۱/۰۱/۲۶ - ۱۳:۰۵ | کد خبر: ۲۰۶۰۵ چاپ

اینترنت ۵G یا همان نسل پنجم اینترنت به نظر می‌رسد که در حال فراگیری در کشور است. چرا که علاوه بر اپراتورهای همراه اول و ایرانسل، مبین نت نیز اعلام کرد که در مرداد امسال، سایت‌‌های اینترنت ۵G را راه‌اندازی می‌کند.

کدام اپراتورها امسال اینترنت پرسرعت عرضه می‌کنند؟
کلانشهر: بیشتر از یک سال است که از راه‌اندازی تکنولوژی اینترنت ۵G در کشور می‌گذرد، اما این فناوری هنوز  در کشور فراگیر نشده است. پس چه زمانی نسل پنجم اینترنت برای تمامی کاربران فعال می‌شود؟

تکنولوژی نسل پنجم ویژگی‌ها و امکانات زیادی دارد و می‌تواند تمامی جنبه‌های زندگی روزمره را تحت تاثیر قرار دهد. چرا که سرعت بیشتر در بارگیری و بارگذاری اطلاعات، کاهش تاخیر، افزایش تعداد وسایل متصل به اینترنت از جمله مزایای این فناوری هستند. بر اساس اطلاعات موجود، اینترنت نسل پنجم این امکان را دارد که سرعت دانلود را تا ۲۰ برابر افزایش دهد. همچنین، میزان تاخیر در انتقال داده‌ها نیز نسبت به نسل چهارم ۱۰ برابرکاهش پیدا می‌کند.

با این حال براساس آمارهای موجود، ۱۰ سایت نسل پنجم اینترنت تاکنون توسط دو اپراتور کشور راه‌اندازی شده است. برخی از آنها قابلیت استفاده توسط عموم مشترکان را نیز دارند و کسانی که تلفن همراه آن‌ها از این تکنولوژی پشتبانی می‌کند، امکان استفاده از اینترنت ۵G  را دارند.

 


 راه‌اندازی ۵G در مبین نت

براساس گزارش‌ها، اپراتور همراه اول درراه‌اندازی تکنولوژی نسل پنج در کشور پیش قدم شد. در حال حاضر تنها سه اپراتور کشور یعنی ایرانسل، همراه اول و به زودی مبین نت ۵G را به خدمات خود اضافه کردند.

شایا فرخ یار، مدیرکل بازاریابی و فروش انبوه مبین نت ضمن اینکه از راه اندازی سرویس‌ تکنولوژی نسل پنجم اینترنت توسط این شرکت خبر داد، به گفت: هیات مدیره مبین نت مصوب کرده است که در صورت تامین منابع، بتواند حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد از شبکه خود را بهبود ببخشد. به این معنی که ظرفیت بیشتری در غالب سرویس‌های مختلف ایجاد کند.

فرخ یار در این باره ادامه داد: مبین نت با همراهی همراه اول قصد دارد تا پژوه تکنولوژی ۵G یا همان نسل پنجم اینترنت را در مرداد امسال (۱۴۰۱) آغاز کند.

او وارد شدن اینترنت نسل پنج به کشور را وابسته به افزایش تعرفه‌های اینترنت می‌داند. چرا که او می‌گوید: تا پیش از اینکه افزایش قیمتی در کار نبود، برای اپراتورها نیز توجیح اقتصادی برای وارد کردن تکنولوژی ۵G به کشور وجود نداشت.


فرخ یار توضیح داد: همچنین، با تغییراتی که در تعرفه‌های اینتنرت به وجود آمده است، ممکن است که اینترنت بخش ثابت (ADSL) نیز اقدام به وارد کردن اینترنت نسل پنج و بی‌سیم کنند. زیرا هنوز بخشی از فرکانس نسل پنج خالی است.

مدیرکل بازاریابی مبین نت درباره میزان پوشش‌دهی نسل پنج اینترنت این شرکت نیز گفت: مبین نت فعلا تنها در تعدادی از مناطق را تحت پوشش ۵G قرار می‌دهد. چرا که مودم‌های این تکنولوژی بسیار گران هستند. به عنوان مثال هر مودم ۲۰۰ تا ۲۵۰ دلارقیمت دارد.

همچنین، او درباره قیمت‌های اینترنت نسل پنج گفت: زمانی که اینترنت ۵G وارد کشور شود، قیمت‌ بسته‌های نامحدود آن کمتر از ۵۰۰ هزار تومان نیست.

گوشی‌های همراه عامل پیشرفت اینترنت ۵G

شرکت‌های بزرگ مخابرات ایران سایت‌های محدودی در تهران، مشهد و کیش راه‌اندازی کرده‌اند که عموم مردم می‌توانند با تهیه گوشی‌های ۵G از این ویژگی عالی استفاده کنند.

کارشناسان معتقدند بزرگترین اتفاق و مسئله‌ای که در بحث گسترش ۵G در کشور مورد نظر است، بستر و زیرساخت‌های اصلی استفاده از این فناوری در کشور باشد که در واقع همان گوشی‌های همراه هستند.

این در حالی است که یکی از کارشناسان این حوزه، دلیل عدم پیشرفت ۵G را انحصار و بسته بودن فضای واردات گوشی در کشور می‌داند.

او می‌گوید: «صاحبان کسب‌وکار و فعالان در این صنعت، تمایل نداشتند که گوشی‌های ۵G زودتر گوشی‌هایی که در انبار دارند وارد کشور بشود. تا مردم بتوانند از قابلیت‌های آن استفاده کنند. به هر حال هنوز در بازار و انبار‌های تاجران گوشی‌های هوشمند، موبایل‌های ۴G وجود دارد. آن‌ها باید درآمد و سود خودشان را از بازار ببرند تا بستر و پلتفرم جدید ۵G وارد کشور شود.»

همچنین، خرید تلفن‌های همراهی که فایو جی را تحت پوشش قرار می‌دهند، اکنون هزینه‌های نسبتا گزافی دارند. به نظر می‌رسد یکی از دلایلی که این تکنولوژی پس از یک ساله زیاد فراگیر نشده‌است، کاهش قدرت خرید عموم جامعه است.