شبکه باران از این پس «اچ دی» پخش می شود


۱۴۰۱/۰۱/۲۸ - ۲۳:۲۱ | کد خبر: ۲۰۶۹۰ چاپ

آیین بهره برداری رسمی فرایند پخش کیفیت اچ دی(HD) شبکه باران همزمان با میلاد پر برکت امام حسن مجتبی(ع)، باحضور رییس و معاونان رسانه ملی، به صورت ویدیو کنفرانس در صدا و سیمای مرکز گیلان برگزار شد. 

شبکه باران از این پس «اچ دی» پخش می شود

کلانشهر: استان گیلان جز دو مرکز نخست استانی کشور در ایجاد چرخه کامل اچ دی (منظور رزولوشن های حدود ۱۰۸۰×۱۲۹۰) می باشد که با بهره گیری از دانش فنی و مهندسی متخصصان بومی حدود ۳۰ درصد از گیلان را پوشش می دهد.

 

 

پیمان جبلی ضمن تبریک برخورداری شبکه باران از نعمت کیفیت برتر پخش تصاویر افزود: طبیعت زیبای گیلان اقتضای بهتر و زیبا تر دیده شدن را دارد و از آن مهمتر کیفیت محتوا است و امیدواریم با ارتقاء کیفیت در محتوای شبکه های مختلف خدمت بهتری به هموطنان ارائه دهیم.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز گیلان در این مراسم با بیان اینکه پیش از این ۱۴ شبکه سراسری تلویزیونی کشور اچ دی سازی شده بود،گفت: امروز همزمان شبکه های دو، قرآن، جام جم۱ و شبکه های استانی باران گیلان و سهند تبریز اچ دی سازی شد. محمد باقر باقرزاده افزود:شبکه باران با پیگیری و جذب ۴۲۰ میلیارد ریال اعتبارات استانی و ملی از سال ۱۳۹۷ تا هم اکنون زیرساختهای لازم جهت اچ دی سازی و بروز رسانی تجهیزات رسانه استانی را فراهم نمود که تکمیل و راه اندازی واحد سیار اچ دی پنج دوربینه، راه اندازی استودیوهای تولید و پخش تلویزیونی اچ دی، راه اندازی اتوماسیون تصویر اچ دی، راه اندازی خط انتقال اچ دی و تجهیزات آن ازجمله این اقدامات است.

 

باقرزاده گفت: پخش آزمایشی اچ دی شبکه استانی باران(زمینی و ماهواره ای) در تاریخ ۱۸ آذر ۱۴۰۰ آغاز شد و همزمان پخش تصاویر اچ دی شبکه باران روی ماهواره بدر با فرکانس ۱۲۳۲۲ با نرخ سرعت نمونه(سیمبل ریت) ۳۰ هزار قرار گرفت و امروز ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ نیز مصادف با ۱۵ رمضان و میلاد کریم اهل بیت(ع) پخش اچ دی به طور رسمی آغاز شد. 

 

مدیرکل صدا و سیما مرکز گیلان در ادامه بر ارتقاء تولید محتوا علاوه بر توجه به زیر ساختها و اچ دی سازی تاکید کرد و تصریح کرد: با تقویت جریان مطالبه گری انقلابی ، همراهی با جبهه فرهنگی و توسعه فرهنگ کار و تلاش امیدواریم که شاهد محتوای فاخر تر باشیم.

در پایان این مراسم با دستور دکتر جبلی رئیس رسانه ملی کیفیت پخش شبکه باران با کیفیت برتر روی آنتن قرار گرفت.