کاخ سردار امجد تالش تبدیل به موزه می شود


۱۳۹۸/۰۲/۱۷ - ۱۳:۲۴ | کد خبر: ۲۰۷۳ چاپ
کاخ سردار امجد تالش تبدیل به موزه می شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان گفت: کاخ سردار امجد برای تاسیس موزه تالش انتخاب شد.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، شهرود امیر انتخابی با اعلام این خبر گفت: کمیته بناهای تاریخی، کاخ سردار امجد را برای تاسیس موزه تالش مناسب ارزیابی کرده است.

وی ادامه داد: در صورتی که مسئله مکان موزه حل شود، سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آمادگی راه اندازی و تجهیز فاز اول موزه ظرف مدت 6 ماه را خواهد داشت.

امیر انتخابی افزود: موزه تالش می تواند به عنوان یک مرکز فرهنگی، نقشی موثر در معرفی و تقویت هویت فرهنگی منطقه داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: ساختمان سردار امجد بزرگترین بنای آجری بخش غرب گیلان بوده و در دوره قاجار مرکز ارگ حکومتی منطقه خمسه طوالش شامل شهرهای (آستار، تالش، رضوانشهر، ماسال شاندرمن و فومن و شفت) بوده که این خود مزیتی دو چندان برای این بناست از جهت دیگر نشانگر اهمیت آن در صفحات تاریخ اجتماعی و فرهنگی منطقه است که تاکیدی دوباره بر لزوم حفظ و حراست از این بنای مهم است.

امیر انتخابی گفت: تالش دارای 2 هزار اشیای تاریخی کشف شده است که خوشبختانه بیش از ٩٠درصد آن وارد نرم افزار جام شده و کاملا ساماندهی شده است و ٥٣ اثر تاریخی در تالش در فهرست آثار ملی تاکنون به ثبت رسیده است.