واکنش ها به افزایش ۲۰ درصدی مستمری کمیته امداد و بهزیستی

«پول یک شب شام است!»


۱۴۰۱/۰۱/۳۰ - ۱۹:۰۳ | کد خبر: ۲۰۷۴۹ چاپ

سازمان بهزیستی و کمیته امداد اعلام کرده‌اند که مستمری مددجویان این سازمان‌ها برای سال جاری،۲۰ درصد افزایش دارد. اما برخی از مددجویان می‌گویند این میزان افزایش نسبت به تورم و هزینه‌های جاری کمک چندانی به آن‌ها نمی‌کند.

«پول یک شب شام است!»
کلانشهر: حدود ۱۰ میلیون نفر تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد هستند. حالا قرار است برای آنها ۲۰ درصد افزایش مستمری در سال ۱۴۰۱ اعمال شود.

اما مبلغ مستمری مددجویان بهزیستی و کمیته امداد با وجود افزایش،همچنان کم است. حداقل مستمری کمیته امداد و بهزیستی ۴۲۰ هزار تومان و حداکثر آن یک میلیون و ۳۲۰ هزار تومان است.

افزایش ۲۰ درصدی مستمری مددجویان

مرتضی حسینی،معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی هفته گذشته گفت: مستمری معیشتی مددجویان بهزیستی ۲۰ درصد افزایش یافت.

 

روز یکشنبه نیز مرتضی بختیاری، رئیس کمیته امداد امام خمینی از افزایش ۲۰ درصدی مستمری‌های مددجویان تحت پوشش این سازمان خبر داد. 

بر این اساس مستمری ماهانه خانواده یک نفره، دو نفره و سه نفره به ترتیب ۴۲۰، ۶۰۰ و ۸۴۰ هزار تومان می‌شود. خانواده‌های چهار و پنج نفره نیز به ترتیب یک میلیون و ۸۰ هزار تومان و یک میلیون و ۳۲۰ هزار تومان دریافت می‌کنند.

آنطور که حسینی گفت حدود هفت میلیون نفر تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند. از سوی دیگر سعید زارع زاده، رئیس مرکز برنامه ریزی و پژوهش کمیته امداد امام خمینی آبان ماه سال گذشته گفت: «۲ میلیون و ۴۲۷ هزار خانوار تحت حمایت کمیته امداد قرار دارند.» جمعیتی حدود سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر.

اما برخی از مشمولان این سازمان نسبت به میزان دریافتی خود انتقاد دارند. آن‌ها می‌گویند این میزان مستمری با هزینه‌های جاری و تورم همخوانی دارد.

 مستمری مددجویان با تورم همخوانی ندارد؟

 در ادامه نظر برخی از مخاطبان را نسبت به این موضوع می‌خوانید.

«واقعا این مبالع خیلی خیلی ناچیز است. خصوصا برای معلولین بهزیستی که توانایی کار ندارند چرا برای این قشر جامعه همسان سازی حقوق انجام نمی‌شود.»

«بیست درصد می‌شود دویست که الان شام یک شب هم نیست.»

«من با چهار بچه یک سال پیش از کار افتاده شدم. تحت پوشش قرار گرفتم. اما منی که مستاجر هستم ۱۳۲۰ فقط اجاره خانه هم می‌شود.»

«خیلی کم است. پول دو بار خرید کردن ازسوپری است.»

«بیشتر افزایش بدید واقعا با این تورم پولی نیست.»

پیش از این مرتضی بختیاری گفته بود در سال ۹۹ خط فقر به ۱۰ میلیون تومان رسید. در همین حال افزایش قیمت مسکن، اجاره‌بها و کالاهای خوراکی نیز به نگرانی مددجویان دامن می‌زند.