اِحیاء یا اَحیاء، کدام تلفظ درست است؟


۱۴۰۱/۰۲/۰۱ - ۲۱:۱۹ | کد خبر: ۲۰۸۱۵ چاپ

در زبان فارسی کلماتی هستند که تلفظ اشتباه آن‌ها معنی را تغییر می‌دهند.کلمه اِحیاء به معنی زنده نگه داشتن است.

اِحیاء یا اَحیاء، کدام تلفظ درست است؟
کلانشهر : شب قدر که به عربی لیله القدر نامیده می شود به معنای شب سرنوشت است اما به معانی شب فرمان، شب قدرت، شب ارزش، شب تقدیر، یا شب اندازه‌گیری نیز ترجمه شده‌است.شب قدر آن قدر از اهمیت بالایی برخوردار است که در قرآن سوره ای به آن اختصاص داده شده و در مورد فضیلت این شب های مبارک می گوید. در همین موضوع با حجت الاسلام علی سرلک به گفتگو پرداختیم.

در زبان فارسی کلماتی هستند که تلفظ اشتباه آن‌ها معنی را تغییر می‌دهند. مثلا کلمه اِحیاء که گاها به اشتباه اَحیاء تلفظ میشود. کلمه اِحیاء از باب اِفعال است و به معنی زنده نگه داشتن است درحالیکه اَحیاء جمع کلمه حیء و به معنی زندگان است.

در آیات و روایات آمده است که شب قدر به این جهت «قدر» نامیده شده که جمیع مقدرات بندگان در تمام سال در آن شب تعیین می شود. در واقع، در این شب است که مقدرات یک سال انسان ها مشخص می شود، ارزاق و سرآمد عمرها، و امور دیگر در آن شب مبارک تفریق و تبیین می شود. بعضی نیز گفته اند آن شب را از این جهت شب قدر نامیده اند که دارای قدر و شرافت عظیمی است. گاهی نیز گفته شده است به دلیل این که قرآن با تمام قدر و منزلتش بر حضرت رسول به وسیله فرشته صاحب قدر در این شب نازل شد، شب نوزدهم ماه رمضان را شب قدر می گویند. یا اینکه کسی که آن شب را احیا بدارد صاحب قدر و مقام و منزلت می شود.

 

نظر شما:

security code