ثبت‌نام لاتاری آمریکا در ایران طرفدار زیادی دارد، اما این آمار نکات قابل توجهی را نشان می‌دهد

آماری عجیب از ثبت نام ایرانی ها در لاتاری آمریکا
کلانشهر: لاتاری قرعه کشی گرین کارت آمریکا یا برنامه ای است که هر سال توسط دولت آمریکا برگزار می شود و حداکثر به 55000 نفر از کل جهان و حدود 6000 نفر از ایران برنده می شوند و به 3850 نفر ویزا اعطا می شود، در واقع هیچ کشوری نمی تواند بیشتر از 7% برنده های لاتاری را تشکیل دهد و برندگان بین 6 منطقه جغرافیایی بطور مساوی تقسیم بندی می شوند.

این قرعه کشی که همه آن را با نام لاتاری آمریکا می شناسیم یکی از بزرگ ترین قرعه کشی های دنیاست و چون مستقیما توسط وزارت خارجه آمریکا برگزار می شود چه از نظر اعتبار و چه از نظر قانونی کاملا مورد تایید تمام کشور های شرکت کننده از جمله ایران است.

این برنامه صرفا بین کشور هایی برگزار می شود که در طول سال کمتر از 50 هزار نفر مهاجر به آمریکا می فرستند و به همین دلیل است که ایران جزو کشور های واجد شرایط لاتاری است.
بطور مثال مردم کشور های زیر نمی توانند در لاتاری ثبت نام کنند چون سالانه بیش از 50 هزار مهاجر به آمریکا می فرستند:
بنگلادش، برزیل، کانادا، چین و هنگ کنگ،کلمبیا، جمهوریدومینیکن، السالوادور، هائیتی، هندوراس، هند، جامائیکا، مکزیک، نیجریه، پاکستان، فیلیپین، کرهجنوبی، انگلیس، ونزوئلا و ویتنام.
 
چند سالی است که سهمیه لاتاری ایران نسبت سال‌های قبل آن افزایش پیدا کرده. دلیل این افزایش حذف یکی از کشورها آسیایی از لاتاری است. تعداد برندگان قبل از افزایش حدود 4.500 نفر بود ولی بعد از افزایش به حدود 6.000 نفر تغییر کرد.

 

تعداد ثبت نام کنندگان در‌ برنامه diversity visa آمریکا سال ۲۰۲۱ به شرح زیر بوده است:

عراق ۹۶هزار

اردن ۳۸ هزار

تایلند ۷هزار

جمهوری باکو ۹۷هزار‌

یمن ۹۶هزار

زامبیا ۶هزار

اتیوپی ۱میلیون

نکته جالب این آمار تعداد ثبت نام کنندگان ایرانی که حدود ۱،۴۰۰،۰۰۰ نفر تخمین زده شده است.

همچنین در بررسی نسبت جمعیت ثبت نام کنندگان در لاتاری برای مهاجرت به آمریکا، آمار معنادار و قابل توجهی به شرح زیر اعلام شده که جمعیت آماری ایرانیان برای ثبت نام در لاتاری رکورد زده است:

عراق ۲۵/. درصد

اردن ۴۰/. درصد

تایلند ۰/۰۱درصد

باکو کمی کمتر از ۱ درصد

یمن ۰/۳۰ درصد

زامبیا ۰/۰۳ درصد

اتیوپی ۰/۹۰ درصد

ایران: ۱.۶ درصد

بر اساس آمارهای ارائه شده ایرانی‌ها پنج برابر یمنی‌ها و بیشتر از مردم اتیوپی درخواست ثبت نام در لاتاری را داشته‌اند.

 در سال گذشته آمار برندگان آقایان از خانم‌ها در مجموعه برتر مهاجر بیشتر بوده. همچنین از لحاظ تحصیلی درصد لیسانسه‌ها از بقیه گروه‌ها بیشتر است.

به طور کلی برنده شدن در لاتاری یک سری مزایا و معایب دارد. 

معایب برنده شدن در لاتاری

برنده شدن در لاتاری معایب خاصی ندارد اما یک سری محدودیت‌ها دارد که در ادامه در مورد این محدودیت‌ها توضیح داده می شود.

تمدید گرین کارت آمریکا؛ زمانی که برای شما گرین کارت صادر می‌شود تنها 5 سال تاریخ انقضا دارد. شما باید بعد از گذشت 5 سال این کارت را تمدید کنید. تمدید کردن این کارت به سادگی انجام می‌شود.

نداشتن حق شهروندی؛ افرادی که برنده لاتاری هستند تا 5 سال نمی‌توانند سیتیزن شیپ خود را دریافت کنند. این موضوع باعث می‌شود در یک سری از موارد محدود باشند. همچنین در این 5 سال باید مراقب باشید که مرتکب جرمی نشوید.

نداشتن پاسپورت آمریکایی؛ برندگان لاتاری باید 5 سال صبر کنند تا برای آن‌ها پاسپورت آمریکایی صادر شود.

ماندن در خاک آمریکا؛ دوستانی که از طریق لاتاری به آمریکا مهاجرت می‌کنند نمی‌توانند مدت زیادی از خاک آمریکا دور باشند. در 5 سال ابتدایی زندگی خود تنها می‌توانند 6 ماه از خاک آمریکا دور باشند. این زمان اگر از حد مجاز گذر کند، گرین کارتشان باطل می‌شود و برای همیشه فرصت زندگی در آمریکا را از دست می‌دهند.

مزایای برنده شدن در لاتاری

در این بخش از 8 مزیت برنده شدن در لاتاری برای شما صحبت کنیم

مخارج پایین برای مهاجرت به آمریکا؛ این روش نسبت روش‌های دیگر مهاجرت به آمریکا خیلی به‌صرفه‌تر خواهد بود.

انتخاب آزادانه ایالت‌ها؛ بعد از این که ویزای لاتاری شما صادر شد می‌توانید آزادانه و بدون اخذ مجوز در هر کدام از ایالت‌های آمریکا زندگی کنید.

انتخاب آزادانه شغل؛ به جز یک سری کارها دولتی می‌توانید کاملاً آزادانه مطابق تخصص خود مشغول به کار شوید.

داشتن همراه؛ افرادی که متأهل هستند می‌توانند به همراه خانواده خود اقدامات لاتاری را انجام دهند.
قیمت پایین تحصیلات؛ مطابق تجربه مشاوران برتر مهاجر، مهاجرت تحصیلی از طریق لاتاری نسبت به روش مهاجرت تحصیلی عادی از هزینه پایین‌تری برخوردار است.
انجام معامله‌های مختلف بدون محدودیت؛ شما می‌توانید بدون هیچ محدودیتی ماشین، خانه و ... معامله کنید.
امکان بیمه شدن؛ تمامی شرکت‌های بیمه در آمریکا برای افرادی که دارای گرین کارت لاتاری باشند، خدمات بیمه عمر و سلامت ارائه می‌دهند.
حق شهروندی؛ شما می‌توانید بعد از 5 سال درخواست حق شهروندی را ارائه دهید. بعد از دریافت سیتزن شیپ آمریکا می‌توانید از تمامی حقوق شهروندی آمریکا بهره مند شوید. البته در مشاغل رد بالای دولتی و نظامی نمی‌توانید استخدام شوید.