مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان از قرارگرفتن مصلی امام خمینی(ره) رشت در فهرست میراث معاصر معماری کشور خبر داد.

مصلی رشت در فهرست میراث معماری معاصر قرار گرفت

کلانشهر: ولی جهانی افزود: در جریان نشست شورای ملی ثبت آثار تاریخی و فرهنگی غیرمنقول که در سالن فجر وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شد، مسجد امام خمینی (ره) معروف به مصلی شهر رشت به دلیل بهره‌مندی از شاخص‌های مکانی و همچنین الگوهای معماری بومی گیلان در فهرست آثار واجد ارزش فرهنگی و تاریخی قرار گرفت.

 

 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان گفت: به دلیل اهمیت و گستردگی کارکردهای مصلی رشت و خاص بودن جایگاه این بنا در فرهنگ مردم گیلان این اداره‌کل آماده‌سازی پرونده ثبت ملی آن را در دستورکار قرار داده است.

 

جهانی افزود: مساجد و مصلی‌ها به عنوان یکی از اصلی‌ترین کانون‌های ساختار جوامع اسلامی علاوه بر محلی برای انجام امور و فرایض دینی و برپایی نماز، محلی برای برپایی اجتماعات بزرگ مذهبی، سیاسی و اجتماعی هستند و این امر نشان‌دهنده نقش این اماکن در هویت فرهنگی مردم است.

 

وی تصریح کرد: ثبت آثار تاریخی در فهرست میراث ملی می‌تواند زمینه حفاظت و صیانت هرچه بیشتر آنها را فراهم آورد؛لذا اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری وصنایع‌دستی استان گیلان با جمع‌آوری مدارک و مستندات لازم اقدام به تهیه و تنظیم پرونده ثبتی این اثر کرده و خوشبختانه در روز های اخیر شاهد قرارگیری این اثر در فهرست میراث معماری معاصر از سوی شورای ملی ثبت آثار تاریخی و فرهنگی غیرمنقول بودیم.

 

بیش از یک هزار و ۲۰۰ اثر از گیلان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.