سهم 99 درصدی بخش خصوصی در دریافت پروانه های ساختمانی گیلان

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، از انتشار گزارش تفصیلی صدور پروانه‌های ساختمانی صادره توسط شهرداری ‎‌های استان خبر داد و گفت: طی سال‌های 96-90 بخش خصوصی با سهم 99 درصدی بیشترین تعداد پروانه‌های ساختمانی استان را به خود اختصاص داده است.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، وحید طیفوری با بیان اینکه بخش ساختمان به عنوان یکی از بخش ‌های مهم محرک و مولد و پیشران اقتصاد می‌تواند منجر به اشتغالزایی، گردش جریان سرمایه و نشاط اقتصادی و فعال شدن مشاغل پیشین و پسین خود شود، اظهار کرد: با توجه به سهم بالای هزینه مسکن از کل هزینه‌های خانوار و سهم بالای بخش ساختمان در تولید ناخالص داخلی و سهم بالای بخش ساختمان از تشکیل سرمایه ثابت کشور، سهم رو به رشد و بالای سرمایه‌گذاری در بخش مسکن توسط بخش خصوصی و ماهیت اقتصادی، توجه جدی برنامه‌ریزان به این بخش یک ضرورت محسوب می شود.

وی با اشاره به اینکه محیط زیست حساس استان گیلان‌ تدبیر و آینده‌نگری مبتنی بر دانش استفاده از منابع اطلاعاتی را می‌طلبد ادامه داد: بر این اساس میزان و کیفیت ساخت ‌و ساز متناسب با اقلیم و پوشش جغرافیایی گیلان و پیشگیری از آسیب جبران‌ناپذیر به زیست‌بوم منطقه به ‌خصوص در حاشیه شهرها لازم است مورد توجه جدی قرار گیرد.

 

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان از انتشار گزارش تفصیلی صدور پروانه‌های ساختمانی صادره توسط شهرداری ‎‌ های استان خبر داد و تصریح کرد: یکی از منابع مهم اطلاعاتی استان در حوزه ساخت و ساز، طرح جمع‌آوری اطلاعات پروانه‌های ساختمانی صادر شده توسط شهرداری‌های کشور است که جمع‌آوری اطلاعات این طرح به ‌صورت مکانیزه بوده و مستقیما توسط کارشناسان شهرداری که آموزش لازم جهت چگونگی اجرای طرح را دیده‌اند، برای هر فصل سال تهیه و داده‌آمایی می‌گردد و پس از بررسی نهایی اطلاعات در معاونت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها به مرکز آمار ایران ارسال خواهد شد.

طیفوری با بیان اینکه طرح مذکور بنا بر منبع تولید آن و اتکا به داده‌های ثبتی در شهرداری‌ها یکی از قابل اعتمادترین آمارهای کشور است، خاطرنشان کرد: گزارش تهیه شده حاصل نتایج بررسی طرح جمع‌آوری اطلاعات پروانه‌های ساختمانی صادر شده توسط شهرداری‌های کشور طی سال‌های 1396-1390 است. در این گزارش سعی شده به روند ساخت و ساز در استان با محوریت شهرستان‌ها و مقایسه آن با کل کشور پرداخته شود.

این مقام مسئول درخصوص نتایج طرح متذکر شد: بررسی اجمالی گزارش نشان می‌دهد که با توجه به بررسی به عمل آمده در بین سال‌های یادشده کمترین تعداد صدور پروانه ساختمانی صادره استان با سه هزار و 397 فقره مربوط به سال 94 و بیشترین آن با پنج هزار و 24 فقره به سال 92 اختصاص داشته است. مجموع پروانه‌های ساختمانی جهت احداث بنا در طی این سال‌ها نیز 30 هزار و 490 فقره بوده است. همچنین سهم نوع کاربری مسکونی با بیشترین سهم برابر با 25 هزار و 715 فقره بود.

وی عنوان کرد: در سال 96 تعداد واحدهای مسکونی پروانه‌های ساختمانی جهت احداث ساختمان، در سطح کشور 322 هزار و 962 واحد بوده است که سهم استان گیلان 4.3 درصد است. طی سال‌های 1396-1390 مجموع تعداد واحدها جهت احداث بنا در بخش خصوصی 30 هزار و 358 فقره، در بخش تعاونی 64 فقره و در بخش دولتی 68 فقره بوده که بیانگر پایین بودن تقاضا جهت احداث ساختمان در بخش‌های تعاونی و دولتی است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان اضافه کرد: بیشترین تعداد تقاضای پروانه ساختمانی کشور در سال 90 با 213 هزار و 148 فقره و استان گیلان مربوط به سال 92 با پنج هزار و 24 فقره بوده است. همچنین آمارها نشان می‌دهد روند صدور پروانه‌های ساختمانی در کشور و استان بین سال‌های 1392-1390 تقریبا از نوسان زیادی برخوردار نبوده، اما رکود شدید حاکم بر فعالیت‌های ساختمانی در سال 93 که ناشی از تورم قابل ‌توجه سال 92 و قبل از آن بوده باعث شد تا بیش از 40 درصد تقاضای پروانه ساختمانی کشور و 22 درصد در استان کاهش و این فرایند تا سال های 95 و 96 با اندک روند افزایشی تداوم داشته است.

طیفوری با بیان اینکه طی سال‌های 1396-1390 بخش خصوصی با سهم 99 درصدی بیشترین تعداد پروانه‌های ساختمانی استان را به خود اختصاص داده است، افزود: سهم بخش خصوصی پروانه‌های ساختمانی برای احداث توسط بخش خصوصی در سطح کشور نیز 97.42 درصد بوده است.

وی ادامه داد: در سال 96 تعداد پروانه‌های یک طبقه در سطح کشور 36 هزار و 221، دوطبقه 30 هزار و 545 و سه ‌طبقه و بیشتر 55 هزار و 315 بوده که سهم گیلان از یک طبقه 2.30 درصد، از دوطبقه 4.72 درصد و از سه‌طبقه و بیشتر 3.74 درصد هست. در سال 96 مقدار زیربنای به ‌کار رفته برای احداث در سطح کشور 59 میلیون و 745 هزار و 632 مترمربع بوده که سهم استان از کشور 3.1 درصد است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان با بیان اینکه پروانه‌های صادره ساختمانی از نوع دوطبقه همواره بیشترین سهم را در دوره مورد بررسی به خود اختصاص داده است، گفت: بیشترین آن مربوط به سال 92 با سه هزار و 24 فقره و کمترین آن مربوط به سال 94 با یک هزار و 668 فقره بوده؛ البته بعد از سال 92 روند صدور این نوع پروانه سیر نزولی داشته است.

طیفوری، رشد تقاضای صدور پروانه‌های ساختمانی در سطح کشور در سال 96 نسبت به سال قبل را 1.3 درصد و در استان را 1.2 درصد دانست و خاطرنشان کرد: به طور کلی روند اطلاعات موجود نشان می‌دهد که رکود شدید بخش ساختمان در سال‌های 93 و 94 به دلیل افزایش تورم در سال‌های 91 و 92 ایجاد شده بود. در سال‌های 95 و 96 نیز به دلیل ثبات نسبی بازار و روند کاهشی تورم، روند تولید در بخش ساختمان افزایش یافته و شاهد رونق نسبی این بخش در دو سال اخیر بوده‌ایم.