معاون آمار سازمان مدیریت گیلان خبر داد:

انتشار اطلس شهر رشت براساس سرشماری 95


۱۳۹۸/۰۲/۲۸ - ۱۲:۱۳ | کد خبر: ۲۱۸۴ چاپ
انتشار اطلس شهر رشت براساس سرشماری 95

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان از تهیه و انتشار اطلس شهر رشت براساس نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال 95 خبر داد و گفت: داده های مکان محور از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، وحید طیفوری از تهیه و انتشار اطلس شهر رشت خبر داد و اظهار کرد: امروزه اکثر داده ها و اطلاعات تهیه شده یا مکانی بوده و یا اینکه موقعیت و مکان از ابعاد مهم آنها به شمار می آید.

وی با بیان اینکه داده های مکان محور از اهمیت ویژه ای برخوردار است، افزود: در سال های اخیر با رشد و توسعه شهرها به خصوص مراکز استان ها نیاز به برنامه ریزی دقیق و جامع بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است که این مهم خود نیازمند ابزارهایی است که مهم ترین آن، داده های آماری صحیح و دقیق است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان تصریح کرد: نمایش گرافیکی داده های آماری بر روی نقشه می تواند درک بهتر و جامع تری را از مسائل و معضلات شهری فراهم آورده و در تصمیم سازی درست مدیریت شهری و حل معضلات شهرها راهگشا باشد.

این مقام مسئول با بیان اینکه تهیه اطلس شهر رشت براساس نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال 1395 در دستور کار معاونت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان قرار گرفت، گفت: در این راستا 49 عنوان نقشه موضوعی تهیه شد لذا علاقمندان می توانند این نقشه ها را از طریق مراجعه به سامانه اطلاعات آماری استان گیلان به نشانی «www.sdi.mpogl.ir» دریافت کنند.

وی از انتشار هشتمین شماره فصلنامه نقشه و اطلاعات مکانی گیلان خبر داد و خاطرنشان کرد: فصلنامه مذکور با هدف اشاعه و ارتقای فرهنگ جی.آی.اس، تبادل تجربیات موفق و بهبود روش های اجرایی در عرصه کاربرد اطلاعات مکانی انتشار می یابد.

طیفوری، مدل داده، استانداردسازی داده و فراداده، علوم اطلاعات مکانی و ژئوماتیک، سیستم‌ های اطلاعات مکانی حمل و نقل، سیستم‌ های اطلاعات مکانی تحت وب، سیستم‌ های اطلاعات مکانی زمان ‌مند، مدیریت داده و پایگاه‌ های داده‌ های مکانی، داده‌ کاوی مکانی و یادگیری ماشین، سامانه‌های سنجش از دور، برنامه‌ ریزی و توسعه آمایش سرزمین، زیرساخت اطلاعات مکانی، کاربرد جی.آی.اس در برنامه‌ ریزی شهری و منطقه‌ ای و هیدرولوژی را از جمله موضوعات این فصلنامه دانست.

وی متذکر شد: نسخه الکترونیکی هشتمین شماره فصلنامه نقشه و اطلاعات مکانی گیلان از طریق تارنمای سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و یا سامانه اطلاعات آماری استان گیلان به نشانی «www.sdi.mpogl.ir» قابل دریافت است.

نظر شما:

security code