در جلسه توجیهی اعضای کنگره آمریکا درباره ایران اعلام شد

دولت آمریکا مدرکی مبنی بر همکاری ایران با القاعده ندارد


۱۳۹۸/۰۳/۰۱ - ۱۱:۳۷ | کد خبر: ۲۲۳۶ چاپ
دولت آمریکا مدرکی مبنی بر همکاری ایران با القاعده ندارد

منابع مطلع آمریکایی در یک جلسه توجیهی غیرعلنی با اعضای کنگره آمریکا، مقامات رسمی را توجیه کرده‌اند که آمریکا مدرکی که نشان‌دهنده همکاری ایران با القاعده باشد، ندارد.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از پایگاه خبری دیلی بیست، یک مقام ارشد دولت آمریکا روز سه‌شنبه به اعضای کنگره گفت که جامعه اطلاعاتی آمریکا مدرکی ندارد که نشان دهد القاعده در زمینه فعالیت‌های متجاوزانه اخیر آن در منطقه خلیج فارس با ایران همکاری داشته است.

این یافته مقامات اطلاعاتی آمریکا که توسط سه منبع مطلع از این موضوع به دیلی بیست ارائه شدند، می‌تواند در صورت افزایش تنش‌ها میان واشنگتن و تهران، دعوی بالقوه قانونی برای آغاز جنگ با ایران را تضعیف کند.

این ارزیابی در یک جلسه توجیهی طبقه‌بندی شده در جمع اعضای کنگره در کپیتول هیل ارائه شد. بنا به گفته سه منبع مطلع که به مقامات رسمی در این باره اطلاع‌رسلانی کردند، با توجه به جریان موجود تهدیدها، دولت آمریکا مدرکی نشان‌دهنده همکاری عملیاتی میان حکومت ایران و این گروه تروریستی که مسئول حادثه یازده سپتامبر است، در دست ندارد.

اهمیت این اعتراف، احتمالاً میان قانون‌گذاران شکاف ایجاد خواهد کرد. دموکرات‌هایی که نگران چشم‌انداز جنگ میان آمریکا و ایران هستند احتمالاً خواهند گفت که نبود اطلاعات به معنای آن است که دولت ترامپ مجاز نیست تا از قانون سال ۲۰۰۱ کنگره برای به کارگیری نیروهای نظامی در جنگ با القاعده استفاده کرده و آن را مبنایی برای شروع جنگ با قدرت منطقه [ایران] قرار دهد. برخلاف آن، جمهوری‌خواهان احتمالاً از آن به عنوان یک نتیجه‌گیری کاذب استفاده کرده و استدلال خواهند کرد که دولت [آمریکا] در تلاش است تا برای دفاع از منافع و نیروهای آمریکا در منطقه خلیح فارس جنگی را آغاز کند.

به گزارش ایسنا رند پال، سناتور جمهوری‌خواه ایالت کنتاکی، فروردین ماه در کمیته روابط خارجی سنا، از پمپئو پرسید که آیا دولت ترامپ می‌تواند از مجوز سال ۲۰۰۱ آمریکا (که به ایالات متحده مجوز استفاده از نیروی نظامی برای مقابله با عاملان حمله تروریستی ۱۱ سپتامبر را می‌داد) در مقابل ایران استفاده کند؟

مایک پمپئو از پاسخ دادن به این سوال طفره رفت اما مدعی شد که ارتباطی میان دولت ایران و القاعده در این زمینه وجود داشته است.

سناتور رند پال نیز در واکنش به این پاسخ پمپئو تصریح کرد که ترامپ مجوز کنگره برای جنگ با ایران را ندارد و این تنها کنگره است که می‌تواند علیه کشور دیگری اعلام جنگ کند. وی همچنین در ادامه اتهام همکاری ایران و القاعده را رد کرد.