معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان

تعیین مهلت ۱۰ روزه به بانک‌ها برای پرداخت وام ازدواج و فرزندآوری


۱۴۰۱/۰۴/۱۲ - ۲۲:۰۷ | کد خبر: ۲۳۲۱۳ چاپ

معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان از اقدام فوری بانک مرکزی در تعیین مهلت ۱۰ روزه به بانک‌ها برای پرداخت وام ازدواج و فرزندآوری در راستای دستور رییس‌جمهور خبر داد.

تعیین مهلت ۱۰ روزه به بانک‌ها برای پرداخت وام ازدواج و فرزندآوری
کلانشهر: وحید یامین‌پور در توئیتی نوشت: «پیرو دستور ریاست محترم جمهور، امروز به بانک‌ها ابلاغ شد حداکثر ظرف ۱۰ روز از زمان تکمیل مدارک توسط متقاضی، وام ازدواج یا فرزندآوری باید به حساب متقاضی واریز شود.»

وی افزود: «این سرعت عمل قابل تقدیر است، اما این کافی نیست چرا که مشکل اصلی بلاتکلیفیِ متقاضیانی است که پس از ثبت تقاضای اولیه مدت نامعلومی منتظر ارجاع به شعب می‌مانند. همچنان راه دور زدن دستور رئیس جمهور باز مانده. بانک مرکزی باید دستورالعمل خود را تکمیل کند.»

وام ازدواج از سال ۱۳۹۶ با مبلغ ۱۰ میلیون تومان به ‌روز شد و در سال ۹۸ و ۹۹ به ترتیب به ۳۰ میلیون و ۵۰ میلیون تومان (به هر نفر) با بازپرداخت هفت ساله و بهره چهار درصد افزایش یافت و در دولت سیزدهم، در سال ۱۴۰۱ به ۱۲۰ و برای برخی زوجین به ۱۵۰ میلیون تومان رسید.

 

همچنین براساس قانون بودجه، وام ازدواج برای جوانان ازدواج کرده در تاریخ پس از ۱۳۹۷، ۱۲۰ میلیون تومان و برای پسران کمتر از ۲۵ سال و دختران زیر ۲۳ سال ۱۵۰ میلیون تومان (حداکثر با سفته و یا یک ضامن معتبر) خواهد بود.

حمایتی که دریافت آن با ابلاغ بخشنامه اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج توسط بانک مرکزی به شبکه بانکی آسان‌تر شد؛ بر اساس این ابلاغیه، بانک‌ها مکلفند مبتنی بر اعتبارسنجی متقاضیان، حداکثر با اخذ سفته از متقاضی یا یک ضامن معتبر به پرداخت تسهیلات اقدام کنند.