براساس آمار فروردین امسال

ایران ۸ میلیارد و ۱۴۲ میلیون دلار بدهی خارجی دارد


۱۴۰۱/۰۴/۱۴ - ۱۶:۵۴ | کد خبر: ۲۳۲۷۹ چاپ

بدهی خارجی ایران تا پایان فروردین ماه سال جاری، ‌به رقم ۸ میلیارد و ۱۴۲ میلیون دلار رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته معادل ۷.۹ درصد کم شده است.

ایران ۸ میلیارد و ۱۴۲ میلیون دلار بدهی خارجی دارد
کلانشهر:گزارش جدید بانک مرکزی از گزیده آمارهای اقتصادی نشان می‌دهد که میزان بدهی‌های خارجی کشور در پایان فروردین ماه سال جاری به رقم ۸ میلیارد و ۱۴۲ میلیون دلار رسیده است.

میزان بدهی‌های کوتاه مدت کشور دو میلیارد و ۲۱۲ میلیون دلار و بدهی‌های بلند مدت ایران نیز پنج میلیارد و ۹۳۰ میلیون دلار اعلام شده است.

از سوی دیگر، معادل یورویی بدهی خارجی ایران معادل هفت میلیارد و ۵۴۵ میلیون یورو است که پنج میلیارد و ۴۹۶ میلیون یورو از این میزان، حجم بدهی‌های میان مدت و بلندمدت بوده و دو میلیارد و ۵۰ میلیون یورو حجم بدهی‌های کوتاه مدت است.

این در حالی است که میزان بدهی خارجی کشور در پایان فروردین ماه سال گذشته معادل ۸ میلیارد و ۷۹۲ میلیون دلار بوده و میزان بدهی‌های کوتاه مدت کشور یک میلیارد و ۸۶۱ میلیون دلار و بدهی‌های بلند مدت ایران نیز شش میلیارد و ۹۳۱ میلیون دلار اعلام شده است.  

البته این شاخص در پایان سال ۱۴۰۰ نیز معادل ۸ میلیارد و ۶۷۵ میلیون دلار بوده و میزان بدهی‌های کوتاه مدت کشور دو میلیارد و ۵۰۱ میلیون دلار و بدهی‌های بلند مدت ایران نیز شش میلیارد و ۱۷۴ میلیون دلار بوده است. بنابراین، میزان بدهی‌های خارجی کشور در پایان فروردین ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه و پایان سال قبل به ترتیب با ۷.۹ و ۶.۵ درصد کاهش مواجه شده است.  

گفتنی است که بدهی خارجی مجموعه تعهدات ایجاد شده در نتیجه گشایش اعتبار اسنادی تسهیلات دریافتی از بانک جهانی و سایر سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی همچنین تامین مالی پروژه‌های از طریق فاینانس، پیش فروش نفت و اوراق قرضه بین‌المللی را در بر می‌گیرد.

نظر شما:

security code