40 درصد کودکان ایرانی رشد حرکتی بسیار ضعیف و ضعیف دارند

تاخیر در رشد حرکتی کودکان ایرانی بیش از ۲ برابر میانگین جهانی/ وضعیت اسفناک است!


۱۴۰۱/۰۴/۱۵ - ۱۳:۰۹ | کد خبر: ۲۳۳۱۶ چاپ

حضور دو ساله در قرنطینه برای کودکان ۳ تا ۷ ساله و محدود شدن سطح زندگی در محیط‌های آپارتمانی بسیار نگران کننده و اسفناک است

 تاخیر در رشد حرکتی کودکان ایرانی بیش از ۲ برابر میانگین جهانی/ وضعیت اسفناک است!

کلانشهر:کودکان ایرانی ۳ تا ۷ ساله حداقل بیش از دو برابر میانگین جهانی دچار تاخیر در رشد حرکتی هستند و شرایط اسفناک توصیف می‌شود.

افشین ملایی، رییس فدراسیون ورزش‌های همگانی در نشست خبری با محوریت طرح ملی بازی و نشاط کودکانه با اشاره به این که شیوع کم تحرکی به دلیل تغییر سبک زندگی به سرعت در حال افزایش است و سازمان‌های مرتبط باید نسبت به این مساله حساس باشند، اظهار کرد: با توجه به وضعیت پیش آمده ممکن است بازگشت به شرایط قبل غیرممکن باشد چرا که پدیده کرونا و تغییر سبک زندگی تاثیری بنیادین بر رشد کودکان داشته است.

او ادامه داد: به همین منظور به سمت طرح پژوهشی کاربردی حرکت کردیم تا بتوان برنامه‌ریزی کرد و نتایج ارزشمند به‌دست آمده باید در سطح ملی برنامه‌ها اجرایی شود و تحقیقات نشان می‌دهد اتفاق ناخوشایندی در مسیر رشد کودکان در حوزه رشد حرکتی رخ داده است.

رییس فدراسیون ورزش‌های همگانی با تاکید بر این که نتایج تحقیق زنگ خطر را در مورد رشد حرکتی کودکان به صدا در آورده است، عنوان کرد: کم‌تحرکی موجب تاخیر در رشد حرکتی می‌شود و باید مسئولان نسبت به این مقوله توجه جدی داشته باشند و خانواده‌ها باید حساسیت بسیار بیش‌تری به خرج دهند و با صرف وقت روزانه و استفاده از محتوای علمی می‌توان این عقب ماندگی‌های حرکتی را جبران کرد؛ نقش والدین غیرقابل انکار است و حتی اگر مسئولان به خوبی به این مساله توجه نداشته باشند خانواده‌ها می‌توانند با تمرین‌های مناسب آینده زیستی بهتری برای کودکان رقم بزنند.

ملایی با اشاره به این که اگر وزارت ورزش آمادگی داشته باشد می‌توان طرح را به صورت ملی پیش برد و این عارضه که گریبان‌گیر کودکان ایرانی شده است را به شرایط مطلوب‌تری سوق داد، تصریح کرد: در غیر این صورت دچار خسران ملی برای آینده ایران خواهیم شد.

وی درباره بودجه اختصاص یافته از سوی مجلس شورای اسلامی و دولت به ورزش همگانی، بیان کرد: با وجود این که مقام معظم رهبری ورزش همگانی را اولویت اصلی ورزش کشور تبیین کردند اما اولویت اول مدیران ارشد دولت به هر دلیلی ورزش همگانی نیست و امکانات و سرمایه به سمت ورزش قهرمانی سوق داده می‌شود و اولویت اول کشور ورزش قهرمانی است.

رییس فدراسیون ورزش همگانی افزود: اگر به اعتبارات، امکانات و توجهات به ورزش همگانی در سال‌های اخیر دقت کنید متوجه نگاه غیرموثر به ورزش همگانی خواهید بود و باید اذعان کرد گفتمان توجه به ورزش همگانی طنزآلود است به طور مثال حداقل به ۱۰ میلیارد تومان برای بهبود وضعیت کودکان در سطح ملی نیاز داریم اما متاسفانه در چند سال گذشته کم‌تر از ۱۰۰ میلیون تومان به این حوزه اختصاص یافته است.

هم‌چنین صالح رفیعی، رییس انجمن توسعه ورزش و فعالیت بدنی کودکان فدراسیون ورزش‌های همگانی با بیان این که دو سال درگیر کرونا بودیم که تبعات سنگینی به همراه داشت و هفت میلیون مبتلا و بیش از ۱۴۰ هزار فوتی به جا گذاشت، عنوان کرد: کاهش فعالیت بدنی و تاثیرات روانی از جمله پیامدهای کرونا روی کودکان بود و سبک زندگی غیرفعالی را رقم زد که سلامت آینده کودکان ایرانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

او ادامه اداد: شاید بزرگسالان از این تهدیدها بهتر عبور کنند اما کودکان در بازه زمانی طلایی زندگی خود قرار دارند و همین مساله نگرانی‌های بسیاری را به وجود آورد به همین منظور طرح ملی بازی و نشاط کودکانه در سه فاز مدنظر قرار گرفت و در ۱۵ استان کشور، ارزیاب‌ها بررسی وضعیت کودکان ۳ تا ۹ ساله را به انجام رساندند و کودکان زیر ۷ سال و کودکان ۷ تا ۹ ساله مورد ارزیابی قرار گرفتند.

رییس انجمن توسعه ورزش و فعالیت بدنی با اشاره به نتایج آماری طرح مذکور، اظهار کرد:  ۱۹.۴ کودکان در وضعیت رشد حرکتی بسیار ضعیف و ۱۹.۳ در وضعیت رشد حرکتی ضعیف قرار دارند و باید بگوییم وضعیت اسفناک است و باید اقدامات مختلفی در حوزه رشد حرکتی انجام شود.

رفیعی با بیان این که خانواده‌ها باید با کم‌ترین امکانات در منزل به انجام بازی‌های هدفمند حرکتی بپردازند، گفت: در نهایت پس از بررسی‌های صورت گرفته ارزیابی ‌ای رشدی پسا آزمون از کودکان در سه دسته کودکانی که تمرین نداشتند، کودکان با ۱۲ جلسه تمرین در منزل و ۲۴ جلسه تمرین به طور کامل مدنظر قرار گرفت.

وی افزود: خوشبختانه از تاخیر رشدی در کودکانی که به طور کامل و ۲۴ جلسه تمرین داشتند ممانعت به عمل آمد و باید این امر تداوم یابد تا شاهد اصلاح سبک زندگی در بین کودکان ایرانی باشیم، خاطرنشان کرد: باید یک ساعت فعالیت بدنی با شدت متوسط به بالا به صورت روزانه برای کودکان ایرانی مدنظر قرار گیرد و نیازمندی‌های کودکان شناخته شود.

رییس انجمن توسعه ورزش و فعالیت بدنی با بیان این که در رده سنی دوم کودکانی که در حال ورود به مدرسه هستند اثراتی در حوزه کم تحرکی موجود بود که ۲ سال تاخیر رشدی را نشان می‌دهد، اظهار کرد: بر اساس نتایج به دست آمده یک کودک ۸ ساله به اندازه یک کودک ۶ ساله دارای توانایی‌های حرکتی است و به صورت جزیی‌تر در فعالیت‌های جابه‌جایی کودکان مورد آزمون، دچار ۲ سال تاخیر و در فعالیت‌های توپی دچار یکسال تاخیر هستیم که این یک خطر بزرگ برای نسل آینده ایران است.

رفیعی با بیان این که وظیفه مسئولان و خانواده‌ها اگر نتوانند زمینه ساز ارتقا رشد حرکتی کودکان شوند، سبک زندگی سالم نسل آینده ایرانی نگران کننده است و با مشکلات عدیده‌ای در ورزش همگانی و قهرمانی نیز مواجه خواهیم شد، عنوان کرد: حداقل بیش از دو برابر میانگین جهانی دچار تاخیر در رشد حرکتی کودکان هستیم و حضور دو ساله در قرنطینه برای کودکان ۳ تا ۷ ساله و محدود شدن سطح زندگی در محیط‌های آپارتمانی بسیار نگران کننده و اسفناک است.