رییس سازمان غذا و دارو: ۲۵۰ قلم دارو تحت پوشش بیمه قرار می گیرند

گزارش ۷هزار میلیاردی از گران‌فروشی دارو/۲۵۰ قلم دارو تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند


۱۴۰۱/۰۴/۱۸ - ۱۶:۱۳ | کد خبر: ۲۳۴۰۹ چاپ

رییس سازمان غذا و دارو از شناسایی گران فروشی ٧ هزار میلیارد تومانی در حوزه ماده اولیه دارویی و ورود دستگاه قضا به این حوزه خبر داد و گفت: در سازمان غذا و دارو به دنبال اصلاح فرآیندهای فسادزا هستیم و به همین دلیل از سوی سودجویان مورد هجمه قرار گرفته ایم.

گزارش ۷هزار میلیاردی از گران‌فروشی دارو/۲۵۰ قلم دارو تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند
کلانشهر:بهرام دارایی افزود: گستره فعالیت سازمان غذا و دارو متنوع است و باید اصالت کالاهای سلامت محور قابل ردیابی و رهگیری باشند که در همه دنیا ساز و کار این نظارت ‌ها در سازمان غذا و دارو  دیده می شود.

وی اظهار داشت: در سازمان غذا و دارو فرآورده های سلامت محور کد ملی به نام IRC برای رصد دارند، ١٠ میلیارد کد شناسه برای یک میلیون کد IRC  فرآورده های غذایی، دارویی و تجهیزات پزشکی صادر کرده ایم. سامانه تی تک یک سامانه منحصربه فرد، ایرانی، درون زا و برون نگر است که بر لبه دانش حرکت می کند و با هوش مصنوعی ارتفاع خواهد یافت. امریکا و ترکیه اخیرا به فناوری این سامانه مجهز شده اند و ایران از لحاظ نوآوری در این حوزه پیشرو بوده است.

پوشش بیمه ای ۲۵۰  قلم داروی دیگر تا پایان سال

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه ٣ هزار و ٣٣۶ کد ژنریک دارو در کشور داریم، ادامه داد: تمام داروهای وارداتی و تولید داخل در سامانه تی تک شناسه گذاری می شوند. ۳۶۰ قلم دارو ۹۵ درصد بازار دارویی را به خود اختصاص داده اند، درگذشته ۵۹۰ قلم دارو تا کد ملی بیمار رهگیری می ‌شد که در حال حاضر به ۷۶۴ قلم رسیده و تا پایان امسال به ۱۱۶۴ قلم می رسد، همچنین، تا قبل از این ۲۵۰۰ قلم دارو تحت پوشش بیمه بوده اند که امسال به بالای ۲۷۵۰ قلم می رسد.

به گفته وی، در حال حاضر در حوزه غذا حدود ٨٠ درصد محصولات شناسه گذاری می ‌شوند، در حوزه تجهیزات پزشکی نیز فراورده ها در سامانه IMED که به تی تک متصل است، ثبت و٩٠ درصد ملزومات و تجهیزات پزشکی وارداتی شناسه گذاری می شوند، همچنین تا پایان سال ٧٠ قلم تجهیزات پزشکی حساس و پرمصرف از ابتدای زنجیره تا انتها قابلیت رصد خواهند داشت، در حوزه آرایشی و بهداشتی هم پیشرفت خوبی در حوزه شناسه گذاری حاصل شده است.

رییس سازمان غذا و دارو درباره پیشرفت سامانه تی تک در حوزه تجهیزات پزشکی، گفت: ٣۶٠ هزار شناسه گذاری تجهیزات پزشکی داریم که ١٣٠ هزار قلم در حوزه واردات است و برای محصولات داخلی هم الزام گذاشته ایم که نیازمند همکاری تولیدکنندگان هستیم و درصددیم تا توزیع کنندگان تجهیزات پزشکی را رصد و ردیابی کنیم.

افزایش تقلب در حوزه محصولات آرایشی و استفاده از ترکیبات سمی در تولیدات زیرپله ‌ای

دارایی درباره عرضه لوازم آرایشی قاچاق و تقلبی در بازار گفت: در تولید محصولات بهداشتی وضعیت مناسبی داریم، اما در تولید محصولات آرایشی وضعیت خوبی نداریم، هنگامی که می خواهیم از تولید داخل حمایت کنیم باید محصول با کیفیت و با عمق دانش تولید کنیم، اگر از محصول بی کیفیت حمایت کنیم و درب واردات را ببندیم، رقیب را از بین برده ایم.

وی با اشاره اینکه سیاست گذاری و تقسیم کار با وزارت صمت باعث کم شدن دسترسی به کالاهای آرایشی و ایجاد مشکل در این زمینه شد، تصریح کرد: اکنون با کالای آرایشی تقلبی به دلیل بالا رفتن قیمت محصولات خارجی اصلی مواجه هستیم و باید دانست که کالای تقلبی از مواد سمی و رنگ های غیر مجاز تولید می‌شوند و سلامت مصرف کننده را به خطر می اندازد.

رییس سازمان غذا و دارو درباره عواقب تخصیص ارز دولتی به دارو و تجهیزات پزشکی گفت: در چند سال گذشته سیاست غلط ارز ترجیحی اعمال شد که در حوزه دارو بسیار نادرست بود و به صنعت و بیماران آسیب وارد کرد. با تخصیص ارز ترجیحی زنجیره تولید و توزیع دچار چالش شد و کمبودهای دارویی افزایش پیدا کرد، ارز همیشه در دسترس و کافی نبود و روند تامین دارو و مواد اولیه با وقفه و اختلال مواجه شد، در نتیجه صنعت داروسازی را تحت تاثیرات منفی قرار داد.

وی افزود: البته کمبود دارو عوامل دیگری مانند تحریم هم دارد اما با تخصیص ارز دولتی هزاران میلیارد سو استفاده شده و شاهد بیش اظهاری برای دریافت ارز بیشتر و واردات کالای کمتری بودیم، تنها در حوزه مواد اولیه ٧ هزار میلیارد تومان سواستفاده و گران‌ فروشی را شناسایی کرده ایم. پرونده های مهمی از سال ٩٧ در این زمینه تشکیل و کیفرخواست‌ هایی صادر شده است که به زودی از سوی دستگاه قضا علنی خواهد شد، البته صنعت داروسازی ما نجیب است و نخبگان را به کار می‌ گیرد و یک زیست بوم منتخب از نخبگان است.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه ۹۸ محصولات در حوزه دارو از محل تولید داخل تامین می شود، عنوان کرد: در حوزه بیوتکنولوژی جزو ۲۰ کشور بزرگ دنیا و سه کشور اول آسیا هستیم، همچنین از ۶٠ مولکول با فناوری زیستی ٣٠ مولکول را تولید می کنیم.

امسال در تولید انسولین قلمی خودکفا می‌شویم

وی تصریح کرد: کشور به سمت تولید محصولات با فناوری پیشرفته می ‌رود، امسال در تولید انسولین قلمی خودکفا می شویم و به دو برابر نیاز کشور دست می یابیم و مسیر صادرات باز می شود، حتی به توانایی تولید قلم انسولین نیز در کشور دست یافته ایم که همه اینها نتیجه اعتماد به جوانان و شرکت های دانش بنیان است.

با اصلاح سیاست ارزی، قیمت دارو برای بیمار تغییری نمی ‌کند

دارایی گفت: بر اساس قانون برنامه و بودجه ٣ میلیارد دلار ارز برای دارو، تجهیزات پزشکی و شیرخشک  تخصیص یافته است و با دستور رییس جمهور ارز تخصیص یافت تا زیرساخت‌ ها برای انتقال ارز دارو به بیمه‌ ها فراهم شود، با اصلاح سیاست ارزی قیمت دارو برای بیمار تغییری نمی ‌کند و یارانه دارو در هنگام خرید بیمار اعمال می شود و این اقدام جدیدی است که در بستر نسخه الکترونیک محقق می‌ شود.

وی با تاکید براینکه صنعت داروسازی موافق تخصیص ارز دولتی نیست و با ارز دولتی گروگان گرفته شده است، بیان کرد: همانطور که برخی مخالف حذف ارز دولتی هستند؛ در نسخه نویسی هم همینطور است و برخی امتناع می ‌کنند و باید توجه داشت که با نسخه الکترونیک آمار تولید و مصرف و صرفه جویی دارویی خواهیم داشت.

وی خاطرنشان کرد: بیماران مزمن پس از اصلاح سیاست ارزی می توانند با مراجعه به پزشک داروی مورد نیاز خود را تا ویزیت بعدی دریافت کنند و همه اینها با نسخه الکترونیک محقق می شود و شاهد صرفه جویی دارویی خواهیم بود.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه نزدیک به ٣٠ درصد داروهای وارداتی قاچاق معکوس می‌ شود، گفت: برآورد قطعی از قاچاق معکوس نداریم، اما بر اساس برآوردها سال ٩٩ حدود ۵ هزار میلیارد تومان داروی قاچاق کشف شده است، ما اکنون به وفور انسولین قلمی داریم، اما همچنان حجم زیادی از کشور خارج می ‌شود، زیرا کالای ما در داخل ارزان است، آمار خوبی از قاچاق معکوس نداریم و سال گذشته ١٢٠ میلیون دلار هزینه انسولین شده که ۴٠ میلیون دلار به بیمه خریداری و در سیستم ثبت شده است.

 ٢۵ درصد تشویقی در قیمت گذاری برای داروهای صادراتی

وی درمورد صادرات دارو نیز گفت: وقتی دارویی را برای مصرف داخل تولید می کنیم محصول بازار خود را دارد و حتی ممکن است کالا کیفیت لازم را نداشته باشد و آن زمانی کیفیت محصول مشخص می شود که محصول به بازارهای بین المللی عرضه شود، ما باید تراز داروسازی را مثبت کنیم و صادرات ما بیش از واردات باشد، فضا را برای صادرات باز کرده ایم و فرایندها را به سندیکای دارو واگذار کردیم و برای اولین بار برای تشویق در تحقیق و توسعه تا ٢۵ درصد تشویق در قیمت گذاری گذاشتیم تا با استفاده از نخبگان و مراکز تحقیقاتی و دانش بنیان ها بتوانیم موفق عمل کنیم.

عدم تحریم دارو یک طنز تلخ و دروغ است

رییس سازمان غذا و دارو درباره تحریم دارو تصریح کرد: تحریم نبودن دارو طنز تلخ و دروغ است، همانگونه که گزارشگر سازمان ملل گزارشی در این حوزه ارائه داد که قابل تامل بود و نشان می داد غربی‌ ها دروغ گفته اند و تحریم‌ ها مستقیما سلامت مردم ایران را هدف گرفته است. تحریم داروی بیماران خاص، شیر خشک رژیمی و غذای کودکانی با بیماری متابولیک را هدف قرار داده است، حتی شرکت تولیدکننده پانسمان ‌های بیماری EB نیز ما را تحریم کرد. از اظهارات برخی از افراد تعجب می ‌کنم که می گویند تحریم دارو نداریم، این تحریم‌ ها به شدت هزینه ‌ها را بالا برده است تا بعضا داروهایی با کیفیت ‌های پایین به کشور برسد و موضوع تحریم در حوزه سلامت نیز کاملا مشخص است و نیازی به تایید ما نیست.

نظر شما:

security code